بررسی روزنامه‌های صبح تهران – شنبه ۱۲ اسفند

به روز شده:  03:55 گرينويچ - شنبه 02 مارس 2013 - 12 اسفند 1391

روزنامه های اول هفته تهران در مقالات اصلی خود به پیش بینی آینده مذاکرات هسته ای ایران با کشورهای غربی پرداخته و در صفحات اقتصادی خود به انتقاد شدید از وضعیت اقتصادی کشور و شکست برنامه های دولت پرداخته اند. آمار و گزارش های این روزنامه ها که بر اساس اسناد دولتی تنظیم شده نشان می دهد دولت احمدی نژاد با بزرگترین درآمد تاریخ ایران، زندگی مردم را به سیاه ترین وضعیت ها تبدیل کرده، تورم افزایش یافته، از ارزش پول ملی هم کاسته شده است.

عکس و تفصیلاتی از کنسرت شهرام ناظری که هشت سال منتظر مجوز برگزاری آن بود با توضیحاتی از سوی خواننده در صفحه اول بیشتر روزنامه های امروز آمده است.

عکس و گزارشی از کنسرت شهرام ناظری، در صفحه اول شرق

عکس و گزارشی از کنسرت شهرام ناظری، در صفحه اول شرق

آینده مذاکرات هسته‏ ای و تیم جدید اوباما با ایران

علی بیگدلی در مقاله ای در آرمان نوشته مذاکرات آلماتی در حالی پایان یافت که لحن طرفین مذاکره با نشست‏ های قبلی ایران و ۱+۵ تفاوت آشکاری داشت. هر چند این تفاوت اصلا در حدی نیست که بتوان از آن تعبیر به حل اختلافات میان دو طرف کرد اما می‏تواند آغاز مسیری باشد که به این هدف، یعنی ایجاد تفاهم و یک نتیجه مشخص میان ایران و کشورهای ۱+۵ و خصوصا اروپا و آمریکا برسد. این امیدواری‏ ها می‏تواند دوباره تبدیل به یأس شود، مهم در این میان شیوه بازی طرفین است.

این استاد دانشگاه تاکید کرده که رسیدن به توافق با غرب بر سر برنامه هسته‏ ای و کاهش سطح تحریم‌ها می‏تواند به اقتصاد ایران کمک کند. در همین حال غرب و آمریکا هم به هدف خود که خاورمیانه آرام از نگاه آنهاست برسند.

مقاله آرمان به این جا می رسد که این تمایل دو دلیل عمده دارد؛ اول آنکه شرایط ایران و قدرت کشور ما با بسیاری از کشورهای منطقه قابل قیاس نیست و درگیری با ایران تبعات خاص و جدی خود را دارد و دوم اینکه غرب دوست ندارد در منطقه انرژی‌خیز جهان بحران ایجاد کرده و امنیت انرژی و اقتصاد تولید خود را به خطر بیندازد.

بهار در مقاله ای اظهار عقیده کرده که در این که آمریکا از موضع سرسختانه «مهار ایران» به «مذاکره با ایران» تغییر یافته است، عوامل متعددی نقش داشته‌اند و نباید این چرخش یا تغییر را «تک‌عاملی» تلقی کرد. ایستادگی ایران بر سر حق داشتن توان هسته‌ای بی‌تاثیر نبوده است. اما نباید از یاد برد که سیاست‌های آمریکا هم «تک‌محوری» نیستند.

صفحه اول اطلاعات

به نظر این مقاله، تغییر در رویکرد دولت آمریکا همان وزن و معیاری را ندارد که در سال‌های گذشته داشته است و بی‌شک رویکرد جدیدی در سیاست‌های مرتبط با ایران محسوب می‌شود. اما چرا اوباما به چنین تغییری در سیاست خارجی خود نسبت به ایران گرویده است؟

بهار نوشته اوباما با تغییر سیاست‌‌های قدیمی آمریکا در مورد عراق و افغانستان و مدیریت بحران سوریه و مسئله هسته‌ای ایران در همین راه دوم قدم برمی‌دارد و تلاش می‌کند تا با محدود کردن و مهار سیاست خارجی و پرهیز از هزینه‌های گزاف اقدامات نظامی به‌ مسائل داخلی خود اولویت دهد و رویکرد خود را برخلاف جمهوری‌خواهان از «نگاه به بیرون» به «نگاه به درون» تغییر دهد تا بتواند قدرت اول بودن در جهان را نه بر مبنای نظامی‌گری و توسعه و گسترش هزینه‌های سیاست خارجی خود بلکه از راه رونق بخشیدن به توان و قدرت داخلی و کسب ‌وکار و تولید ثروت ملی تامین و پایدار کند.

کیهان در سرمقاله خود به بررسی این موضوع پرداخته که برخورد تیم جدید امنیتی آمریکا با ایران چگونه خواهد بود. به نوشته این روزنامه نگاه باراک اوباما در دوره دوم ریاست جمهوری خود به ایران، نگاه کسی است که درصدد است بالاخره در مواجهه با ایران «دستاوردی» داشته باشد. او البته نمی خواهد با ایران به «توافق» برسد، می خواهد ایران را وادار به عقب نشینی کند. او و تیم جدید امنیتی اش سعی می کنند تصویری از یک دولت علاقه مند به توافق به طرف مقابل ارائه کنند و در همان حال در متن ادبیاتی که طراحی کرده، تهدید به تداوم فشار وجود دارد.

به نوشته کیهان، غرب از ایران می خواهد که در آینده برنامه هسته ای فردو را متوقف کند، سوخت تولید شده ۲۰ درصد خود را به خارج منتقل کند، تولید سوخت ۲۰ درصد را متوقف گرداند و سرانجام این که امکان بازرسی سرزده از تاسیسات هسته ای و غیرهسته ای را به ماموران آژانس بدهد و با این وصف کاملا پیداست که آنان دنبال توافق نیستند بلکه دنبال تحمیل خواسته های خود هستند.

داوود هرمیداس‌باوند در مقاله ای در اعتماد به بررسی تدبیر دولت اوباما در مورد روبرو شدن با مسائل منطقه و ایران پرداخته و نوشته هیگل وزیر دفاع جدید، نگاهش به وقایع سیاسی و نظامی تا حد ممکن دیپلماتیک است و بیشتر دوست دارد به کشورهای مختلف سفر کند و در عین حال هم نگاه منصفانه‌یی به افغانستان دارد. آنچه می‌توان پیش‌بینی کرد این است که حضور هیگل در راس وزارت دفاع آمریکا، به خودی خود می‌تواند نشانه‌یی باشد برای اینکه اوباما می‌خواهد حضور کشورش در خاورمیانه به ویژه در عراق و افغانستان را کمرنگ کند.

به نظر این استاد دانشگاه، دو مورد مهم در اثبات این موضوع دخیل هستند. اول اینکه اوباما بودجه نظامی کشورش را به‌شدت کاهش داده و دوم اینکه طبق مصوبات جدید کنگره، آمریکا باید نیاز به منابع انرژی خود در خارج از خاک امریکا را به طور چشمگیری کاهش دهد و طی سال‌های آینده در زمینه تامین انرژی به خودکفایی برسد و بر اساس همین مصوبه می‌توان نتیجه گرفت که خاورمیانه از لحاظ استراتژی انرژی دیگر ارزش چندانی برای ایالات متحده نخواهد داشت.

پیش به سوی تعطیلات

محمدحسین روانبخش در ستون طنز مردم سالاری نوشته سال‌هاست که همه متفق‌القول هستند تعطیلات در کشور زیاد است اما اگر نگاه دقیق‌تری داشته باشیم‌، می‌بینیم که در کشور گل و بلبل ما که کار مفید در روز‌، ،در خوشبینانه‌ترین حالت یک ساعت است‌، تعطیلات زیاد نیست بلکه همه تعطیلیم! با این وصف عده‌ای از نمایندگان زحمت کشیده‌اند و طرحی را تدارک دیده اند که تعطیلات در کشور ساماندهی شود‌.

اما شما کلاهتان را قاضی کنید‌، در این روزها همان یک ساعت کار مفید انجام می‌شود که تعطیل بودن یا نبودنش فرقی داشته باشد؟ تنها احتمالی که می‌توان داد این است که به نظر بعضی‌ها‌ آنچه باعث انجام کار می‌شود روزهای غیر تعطیل تقویم است و برای همین باید حداکثر تلاش را داشت که روزهای قرمز تقویم کمتر شود‌! والا افزایش کار در کشور که محال است و بهترتر است اصلا آرزویش را هم نداشته باشیم.

فوتبال این روزها

کارتون حمید صوفی، شرق

چیا فوادی در مقاله ای در جهان صنعت نوشته این روزها همه جا دوربین وجود دارد. دوربین موبایل‌ها، لب‌تاپ‌ها، تبلت‌ها و دوربین‌های دستی، آماتوری، نیمه‌حرفه‌ای و حرفه‌ای و حتی دوربین‌هایی که در اماکن عمومی قرار دارند. در شبکه‌های اجتماعی، سایت‌ها، وبلاگ‌ها و خلاصه در فضای سایبری به اشتراک گذاشته می‌شود. بازی تراکتورسازی تبریز و الجزیره امارات، با تماشاگران پرشمارش که البته آمار دقیقی از آنها وجود ندارد و تبریز را به تعطیلی کشاند، تبلور یک روز باشکوه در فوتبال ایران بود. یک روز خوب فوتبال ایران در آسیا.

به نوشته این کارشناس ورزشی: شبی که این شهر مهم ایران، تا ساعات اولیه بامداد غرق در شور و شادی بود اما یک اتفاق تلخ هم افتاد و آن هم بنری بود که توسط عده‌ای برافراشته شد و حاوی کلماتی بود که پیروزی تراکتور را به کام عاشقان فوتبال ایران تلخ کرد، تصاویر تلویزیونی هم چند بار آن را نشان داد. یک روز بعد، هنوز تکلیف رسانه‌ها با این ماجرا مشخص نبود اما خیلی زود در شبکه‌های اجتماعی نسبت به این حرکت جهت‌گیری‌هایی انجام شد.

جهان صنعت نوشته: دو بازی استقلال و سپاهان در لیگ قهرمانان آسیا باز هم اجازه نداد که رسانه‌های ایران نسبت به این حرکت جهت‌گیری کنند. از زمانی که تصاویر و فیلم‌ها منتشر شد، جهت‌گیری‌ها پررنگ‌تر شد.

لطفا با رعایت شئونات اخلاقی بزنید!

سیاست روز در ستون طنز خود چند جمله را از مسئولان نقل کرده و به آن ها پاسخ داده است. از جمله این که رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار گفته: سرشماری موش های تهران در قالب یک تفاهم نامه بین ستاد محیط زیست و توسعه پایدار و دانشگاه شهید بهشتی در حال اجراست.

طنزنویس: کار به این مهمی که با یک تفاهم نامه ساده به نتیجه نمی رسد. دستور بفرمایید نیروهای خدوم سازمان، اول سمیناری، همایشی، کارگروهی، سمپوزیومی، چیزی راه بیندازند بعد موش ها را بشمارید.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت: پوشش توالت بهداشتی یکی از نکاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد. چرا که در برخی روستاهای کشور کمتر از ۵۰ درصد پوشش توالت بهداشتی وجود دارد که ما را در رسیدن به اهداف هزاره دچار مشکل می‌کند و متأسفانه برای این امر متولی خاصی وجود ندارد.

ننجون: این یکی دیگر حتما نقشه استکبار جهانی است که می خواهند با استفاده از توالت، اهداف هزاره ما را دچار مشکل کنند.

پرسش کلیدی از دولت

حمید میرزاده در مقاله ای در شرق بر اساس آمار های رسمی نوشته بانک مرکزی: نرخ تورم تا آخر سال‌جاری به ۵/۳۱ در‌صد می‌رسد. مرکز پژوهش‌های مجلس: بدهی ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی دولت به نظام بانکی و بخش خصوصی باری سنگین بر دوش دولت بعدی گذاشته است. بانک مرکزی: «میزان نقدینگی تا اسفند ۹۱ بالغ بر ۴۳۸‌هزار‌میلیارد تومان شده است.» (یعنی ۲۵‌درصد رشد نسبت به اسفند ۱۳۹۰)

به نوشته این مقاله، مرکز آمار ایران: ۴/۱۲ درصد جمعیت فعال کشور یعنی بالغ بر ۳‌میلیون‌نفر بیکارند. مرکز آمار ایران: امروزه بیش از ۱۰‌میلیون‌نفر در زیر خط فقر به‌سر می‌برند. برنامه چهارم توسعه کشور و قانون بودجه سنواتی: «نسبت بودجه عمرانی به بودجه جاری کشور از ۳۰ درصد در سال ۱۳۸۲ به کمتر از ۵/۱۴ درصد در سال ۱۳۹۰رسیده است.» پیش‌بینی می‌شود بودجه عمرانی یعنی بودجه توسعه زیر بنا‌های کشور در سال ۱۳۹۱ از این رقم هم کمتر شود.

رئیس پیشین سازمان برنامه و بودجه در این مقاله تاکید کرده اکنون این پرسش‌ها روبه ‌روی مسوولان برنامه‌ریزی و اقتصادی دولت‌های نهم و دهم قرار دارد، قاعدتا دولت باید امانتدار و نگهبان اقتصاد کشور باشد. بنابراین به‌نظر شما آیا منابع عظیم ارزی سال‌های اخیر- اموالی که باید مایه قوام و تداوم حیات جامعه باشد- به صورت بجا و بهینه و در جهت رشد و توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور هزینه شده است؟ اگر پاسخ این سوال مثبت است پس آمار مذکور را چگونه توجیه می‌کنید؟

الزامی به نام تامین معاش کارگران

حسین راغفر در مقاله ای در بهارنوشته در شرایط کنونی اقتصاد کشور با تورم افسارگسیخته‌ای که با آن روبه‌روست، تامین معاش خانوار کارگری از اهمیت بسیاری برخوردار است. دولت باید همچون زمان جنگ، بخشی از نیازهای جامعه کارگری را در قالب سبد معیشت متشکل از کالاهای اساسی تامین کند. این‌که تاکید می‌کنم، سبد معیشت خانوار کارگری با توجه به تورمی که با آن روبه‌رو هستیم همچون زمان جنگ تامین کند.

به نوشته این استاد دانشگاه این پیشنهاد به معنی قابل قیاس بودن تورم این روزهای کشور با دوران جنگ نیست، چراکه نرخ تورم در آن دوران با وجود بحران‌هایی که وجود داشت، کنترل شده بود اما تورم حال حاضر کنترل‌شده نیست، افسارگسیخته و غیرقابل مهار بوده و ممکن است این روند رو به رشد نرخ تورم در سال آتی نیز تشدید شود که این امر بسیار نگران‌کننده است، چراکه این تورم غیرقابل مهار، تامین نیازهای اساسی خانوار کارگری را تهدید می‌کند.

به تاکید مقاله بهار، وقتی کشور با تورم کنترل‌نشده مواجه است، دولت نمی‌تواند اعلام کند که نگران اثرات تورمی افزایش دستمزد کارگران است و با این نرخ تورم، پرداخت یارانه‌های نقدی کمکی به معیشت نمی‌کند. باید در چنین برهه‌ای و با شرایطی که در آن هستیم، منطق سیاسی را کنار گذاشت و تصمیمات اقتصادی گرفت که به حل بحران‌ها کمک کند.

علت اعتراض مردم اصفهان

روزنامه جمهوری اسلامی در ستون برای اطلاع خود نوشته خشکسالی و کمبود آب در شرق اصفهان موجب اعتراض مردم شهرهای ورزنه و خوراسکان شد. مدتی است که در اثر کمبود آب کشاورزان شرق اصفهان برای تأمین مخارج زندگی خود دچار مشکل شده‌اند و بسیاری از آنها خانه و کاشانه‌شان را ترک کرده و مهاجرت نموده‌اند.

به نوشته این روزنامه، ریشه این مشکلات به سفر چند سال قبل رئیس‌جمهور به استان چهارمحال و بختیاری برمی‌گردد که با درخواست مردم این استان با جدا شدن آب اصفهان از چهارمحال موافقت کرد و در پی آن آب دو استان که تحت مدیریت شرکت آب منطقه‌ای اصفهان اداره می‌شد از هم جدا شدند و مشکلات روز بروز زیادتر شد. در روزهای اخیر اعتراض مردم این دو شهر به درگیری با مأمورین انتظامی منجر شد که تعدادی زخمی شدند.

امام جمعه اصفهان دیروز در خطبه‌های نماز ضمن محکوم کردن درگیری‌های اخیر بر پیگیری مطالبات مردم از طریق قانون تاکید کرد و گفت: هرگونه خسارت به اموال مردم و دولت حرام و باعث ضمان خواهد بود البته مسئولین برای حق آبه و اشتغال جایگزین کشاورزان که سالهاست در مشکلات غوطه ور هستند تلاش بیشتری کنند.

شکر ارزان شد

پوریا عالمی بعد از چهل روزی که ستونش در روزنامه شرق تعطیل بود زیر عنوان "هزینه سیاسی" گفتگوئی را نقل کرده:

: دادا پس چی می‌گن زندانی سیاسی هزینه داره؟ اینجا که همه‌چی‌ش مجانی‌یه‌س. شام مجانی، ناهار مجانی، صبحونه مجانی، آب و برق مجانی، حموم مجانی.

- یه‌تا چی دیگه هم هست شما از قلم انداختی.

: چی‌چی‌یه‌س؟

- اینجا در قفله، وقت و بی‌وقت یه‌تا مهمون پا نمی‌شه شام و ناهار بیاد خونه آدم.

: پس من زنگ بزنم منزل، بگم آ خانوم بچه‌ها فعالیت سیاسی کنند بیان اینجا، آ خیلی مقرون به صرفه‌س!

طنزنویس شرق با عنوان "انگیزه سیاسی" سیاسی این را نقل کرده:

سین: شما چرا کار سیاسی می‌کنی؟

جیم: برای اینکه آمار بیکاری در کشور بیاید پایین.

سین: پس چرا کار اقتصادی نمی‌کنی؟

جیم: چون فامیل‌هامون سیاستمدار نیستند.

کارتون روز

کارتون کامبیز درم بخش، قانون

کارتون کامبیز درم بخش، قانون

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.