وزیر اطلاعات ایران: جریان فتنه خود را برای انتخابات آماده کرده

به روز شده:  14:34 گرينويچ - شنبه 02 مارس 2013 - 12 اسفند 1391

حیدر مصلحی درباره تاثیر تحریم ها بر ایران ابراز نگرانی کرده

حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران، گفته است که "جریان فتنه با پشتوانه مالی داخلی و خارجی خود را مجهز کرده و برای انتخابات برنامه‌هایی دارد."

آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران و حامیان وی، از میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو رهبر مخالفان دولت که در حال حاضر در حبس خانگی هستند و طرفدارانشان، با عنوان "جریان فتنه" یاد می کنند.

آقای مصلحی گفته "تاکید من این است که ما دستگاه‌های نظارتی با توجه به این که در سال ۱۳۹۲ دو انتخابات بزرگ ریاست جمهوری و شوراهای شهر برگزار می‌شود، برای جلوگیری از سوء استفاده‌های اقتصادی که ممکن است انجام شود، اقداماتی را انجام دهیم."

یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است ۲۴ خرداد سال آینده خورشیدی برگزار و طی آن جانشین محمود احمدی نژاد انتخاب شود.

"تحریم‌ها امروز بسیار جدی و قابل توجه شده و سرویس های اطلاعاتی خارجی هم در اجرایی شدن این تحریم ها نقش بازی می کنند"

وزیر اطلاعات ایران

قرار است چهارمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا هم با دو سال و نیم تاخیر، همزمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود.

وزیر اطلاعات ایران به وضعیت اقتصادی ایران هم اشاره کرده و گفته "تحریم‌ها امروز بسیار جدی و قابل توجه شده و سرویس های اطلاعاتی خارجی هم در اجرایی شدن این تحریم ها نقش بازی می کنند."

آقای مصلحی روز شنبه دوازدهم اسفند در همایش سراسری اعضای شورای دستگاه‌های نظارتی مرکز و استان‌ها، در تهران سخنرانی کرده است.

او گفته در گذشته تحریم‌ها به این شکل بود که مصوبه‌ای از شورای امنیت به تصویب می‌رسید، اما امروز سرویس‌های اطلاعاتی وارد شده‌اند و به سراغ افراد می‌روند.

آقای مصلحی گفته "مثلا بانکی که ما در یک کشور با آن ارتباط داریم ، وقتی عزیزان ما در جمهوری اسلامی برای تبادل به آنجا می‌روند، به این نتیجه می‌رسند که آدم‌های سرویس سی‌آی ای [سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا] به آن بانک می‌روند و آنها را تهدید می‌کنند، برای این‌که بتوانند تحریم‌ها را به نتیجه برسانند."

وزیر اطلاعات ایران پیشنهاد کرده "سیاست‌های لازم در مورد تحریم و اقدامات لازم برای دور زدن تحریم‌ها را مورد توجه قرار دهیم تا مسئولان اجرایی با چالش مواجه نشوند."

شورای امنیت سازمان ملل در چندین نوبت به دلیل سرپیچی ایران از اجرای قطعنامه‌های این شورا برای تعلیق غنی‌سازی اورانیوم تحریم‌هایی را علیه ایران تصویب کرده است. علاوه بر این ایالات متحده و اتحادیه اروپا نیز تحریم‌های یک‌جانبه شدیدی را علیه صنعت نفت و نظام بانکی ایران اعمال کرده‌اند.

مقام های حکومتی ایران برخلاف تبلیغات پیشین، تاثیر تحریم ها بر وضعیت اقتصادی کشورشان را تایید می کنند. آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، اخیرا تحریم های صورت گرفته توسط کشورهای غربی را "وحشیانه" خوانده اما گفته وعده کاهش تحریم ها در صورت اجرای خواسته های آنها "دروغ" است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.