انتقاد مجتبی ذوالنور از احمدی‌نژاد: می‌خواهند چهره سپاه را مخدوش کنند

به روز شده:  18:01 گرينويچ - شنبه 02 مارس 2013 - 12 اسفند 1391

آقای ذوالنور مشاور نماینده آیت الله خامنه ای در سپاه است

مجتبی ذوالنور، مشاور نماینده آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی در سپاه، از گفته های اخیر محمود احمدی نژاد درباره "دخالت سپاه" در انتخابات نظام پزشکی به شدت انتقاد کرده است.

آقای ذوالنور در پاسخ به انتقاد اخیر آقای احمدی نژاد، "دخالت" این نیروی نظامی در انتخابات نظام پزشکی را تایید کرده و گفته: "سپاه همانند نیروی انتظامی یکی از ضابطین قضایی است و در انتخابات نظام پزشکی به وظیفه خود عمل کرده است."

آقای ذوالنور روز شنبه دوازدهم اسفند (دوم مارس) در مصاحبه با خبرگزاری مهر گفت "چون یکی از وظایف سپاه حفظ امنیت انتخابات است، جریان هایی که با انقلاب زاویه دارند در صدد آن هستند تا با نزدیک شدن به انتخابات با تبلیغات گسترده چهره سپاه را مخدوش کنند."

"آنها بدنه دین مدار، ولایی، اصولگرا و اهل تعبد را نشانه گرفتند، بر این اساس جریان انحرافی افراد مدافع منافع انقلاب، خانواده شهدا، پاسداران و نیروهای مسلح را مورد هجمه قرار داده اند"

مجتبی ذوالنور

مجتبی ذوالنور، جانشین سابق نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، تابستان سال ۱۳۹۰ از این سمت کناره گرفت.

او در جریان انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ از محمود احمدی نژاد حمایت کرد. اما پس از برکناری منوچهر متکی، وزیر امور خارجه سابق در دولت آقای احمدی‌نژاد، به یکی از منتقدان رئیس جمهور ایران تبدیل شد.

او پیش از این گفته بود که اسفندیار رحیم مشایی، از چهره های سیاسی نزدیک به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور واقعی است.

آقای ذوالنور سال گذشته گفته بود که به دلیل شدت انتقادهایش به آقای احمدی نژاد در زمان تصدی جانشینی نماینده ولی فقیه در سپاه، از سوی آیت الله خامنه ای به "تندروی" متهم شده است.

آقای ذوالنور در تازه ترین انتقاد خود، بدون نام بردن از محمود احمدی نژاد گفته "آنها بدنه دین مدار، ولایی، اصولگرا و اهل تعبد را نشانه گرفتند، بر این اساس جریان انحرافی افراد مدافع منافع انقلاب، خانواده شهدا، پاسداران و نیروهای مسلح را مورد هجمه قرار داده اند."

"بد است که اطلاعات سپاه و نهادهای امنیتی در نظام پزشکی دخالت کنند"

محمود احمدی نژاد

آقای احمدی نژاد سه روز پیش در پایان جلسه هیات دولت در حضور خبرنگاران در تهران گفته بود که "نظام پزشکی یک نهاد صنفی و متعلق به جامعه پزشکی و درمان کشور است و نباید نهادهایی که مسئول نیستند به ویژه نهادهای امنیتی در آن دخالت کنند."

رئیس جمهوری ایران به گزارش هایی اشاره داشت که حاکی از رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات نظام پزشکی ایران بوده است.

آقای احمدی نژاد گفته که پس از این که گزارش انتخابات نظام پزشکی را دریافت کند، درباره آن تصمیم خواهد گرفت.

انتقاد امروز آقای ذوالنور مشاور نماینده آیت الله خامنه ای در سپاه دومین واکنش شخصیت های سپاه به گفته های آقای احمدی نژاد است.

پیش از این سرتیپ پاسدار رمضان شریف، مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تایید "دخالت سپاه در انتخابات نظام پزشکی" گفته بود "اقدام اطلاعات سپاه کاملا قانونی بوده و در پاسخ به استعلام مراجع قانونی صورت پذیرفته است."

"اقدام اطلاعات سپاه کاملا قانونی بوده و در پاسخ به استعلام مراجع قانونی صورت پذیرفته است."

سخنگوی سپاه

انتخابات سازمان نظام پزشکی جمعه ۴ اسفند (۲۲ فوریه)، در استان‌های مختلف ایران برگزار شد.

سازمان نظام پزشکی یکی از قدیمی‌ترین نهادهای صنفی و غیردولتی ایران است که اموری چون تعیین نرخ خدمات درمانی و رسیدگی به تخلفات حرفه‌ای پزشکان را بر عهده دارد.

اعضای هیئت مدیره نظام پزشکی استان‌های مختلف، مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی را تشکیل می‌دهند که رئیس کل و اعضای شورای عالی سازمان را انتخاب می‌کند.

آقای احمدی نژاد از پیش از برگزاری انتخابات نظام پزشکی انتقادهای خود علیه "دخالت سپاه" در آن را آغاز کرد.

او در ماه های اخیر با انتقاد کم سابقه شخصیت های سپاهی نیز رو به رو بوده.

محمد اسماعیل کوثری، از فرماندهان سابق سپاه پاسداران و نماینده فعلی مجلس ایران اوایل دی ماه امسال گفته بود که محمود احمدی نژاد، "به طور واضح" با اعضای سپاه مشکل دارد و "به هیچ وجه نمی‌خواهد با آنها همکاری کند."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.