نماینده مجلس ایران: گروه‌های اخلالگر برای آینده برنامه دارند

به روز شده:  19:23 گرينويچ - شنبه 02 مارس 2013 - 12 اسفند 1391

سخنرانی علی لاریجانی در سالروز انقلاب بهمن ۵۷ در حرم حضرت معصومه در قم به دلیل سردادن شعار و پرتاب مهر نماز و کفش، نیمه کار باقی ماند

یک عضو مجلس ایران در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی از برنامه "گروه های اخلالگر برای آینده" ابراز نگرانی کرده است.

عوض حیدرپور، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، به گزارش کمیته بررسی کننده حادثه روز ۲۲ بهمن شهر قم و اخلال در سخنرانی علی لاریجانی رئیس مجلس اشاره کرد و گفت "مطالبی مبنی بر دستور کار گروههای اخلال گر برای آینده وجود دارد که موجب نگرانی شدید اعضای کمیسیون شده است."

آقای حیدرپور به خبرگزاری مهر گفته است: "طبق گزارش کمیته بررسی کننده حادثه ۲۲ بهمن روز قم، اختلال در سخنرانی رئیس مجلس با برنامه ریزی و سازماندهی شده بوده است... بر همین اساس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به طور جدی پیگیر موضوع است تا ریشه ها شناسایی شوند و پس از شناسایی هم از مسئولان مربوطه درخواست شود تا با عاملان حادثه برخورد جدی صورت گیرد."

سخنرانی علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران که نماینده قم در مجلس است، در یکی از شبستان های حرم حضرت معصومه و در سالروز انقلاب بهمن ۵۷ به دلیل سردادن شعار و پرتاب مهر نماز و کفش، نیمه کار باقی ماند.

محافظان آقای لاریجانی، پس از حمله اشخاصی که شعار می‌دادند، رئیس مجلس را از حرم خارج کردند.

در خرداد ۱۳۸۵ در همان شبستان حرم حضرت معصومه در قم که سخنرانی علی لاریجانی به هم ریخت، عده‌ای سعی کردند سخنرانی اکبر هاشمی رفسنجانی را متوقف کنند

آقای حیدرپور گفته در جریان حادثه قم عوامل متعددی دخالت داشتند که شناسایی شده اند. "برنامه ریزی آنها به این صورت بوده که صرفا برای یکی دو روز برنامه نداشتند بلکه برای کل سیستم برنامه دارند."

او گفته "گزارش کمیته بررسی نگرانی عمیقی را به وجود آورد زیرا این گروه ها برای آینده نیز برنامه هایی دارند که به نظر می رسد باید با این اتفاقات به طور جدی برخورد شود."

همزمان با انتشار اظهارات تعدادی از نمایندگان مجلس که از دستگیری چند نفر از حمله کنندگان به علی لاریجانی در قم خبر دادند، احمد جنتی دبیر شورای نگهبان عاملان این حمله را به "خیانت به کشور" متهم کرد.

در جریان حمله به سخنرانی آقای لاریجانی در قم، خانه ملت، خبرگزاری رسمی مجلس ایران، با انتشار این خبر گفته بود که معترضان در شبستان امام خمینی حرم حضرت معصومه، "عده‌ای اندک" بودند که "برای ایجاد آشوب از قبل ساماندهی شده بودند".

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران نوشته بود که معترضان "ولایت‌مدار" و از حامیان رهبر ایران بوده‌اند. اما ایلنا، خبرگزاری کار ایران، معترضان را حدود ۱۰۰ نفر از حامیان محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران توصیف کرده بود که بعضی از آنان کفن پوشیده بودند.

ایلنا همچنین گزارش داده بود که عده‌ای از هواداران رئیس‌جمهور، که پوسترهایی با مضمون "زنده باد بهار" در دست داشتند، به هنگام حضور آقای لاریجانی در راهپیمایی برگزار شده به مناسبت سالگرد انقلاب بهمن ۵۷ شعار "بصیرت، بصیرت" سر دادند.

این حوادث یک هفته پس از نزاع لفظی رئیس دولت ایران با رئیس مجلس در جلسه استیضاح وزیر کار، روی داد که اختلاف سران قوا در ایران را بیش از پیش علنی کرد.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، چند هفته پیش از آن، در جلسه‌ای از سران قوا خواسته بود که درگیری سیاسی را به نمایش نگذارند و همدیگر را "تحمل کنند."

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.