انتقاد توکلی از موسوی و احمد‌ی‌نژاد برای ایجاد 'تحرک اجتماعی علیه رهبر'

به روز شده:  17:08 گرينويچ - شنبه 02 مارس 2013 - 12 اسفند 1391

توکلی یکی از اصلی‌ترین چهره‌های محافظه‌کار منتقد احمدی‌نژاد بوده است

احمد توکلی، از نمایندگان سرشناس مجلس ایران، در یک جلسه دانشجویی در ارومیه گفته است رئیس‌جمهور ایران ضمن این که نظرات خود را دارد باید حتما رهبر ایران را "قبول داشته باشد تا بتواند کار کند."

آقای توکلی گفته که نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری آینده باید پیرو آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران باشند و اظهارنظر کرده که نه میرحسین موسوی و نه محمود احمدی‌نژاد، دو رقیب اصلی در انتخابات ریاست‌جمهوری دوره گذشته، از این نظر عملکرد قابل قبولی نداشته‌اند.

او گفته به دلیل توانایی میرحسین موسوی در ایجاد تحرک اجتماعی علیه رهبر ایران بوده است که در انتخابات سال ١٣٨٨ از محمود احمدی‌نژاد دفاع کرده است.

آقای توکلی گفته است: "طرفداران موسوی اقشاری از اجتماع هستند که قدرت ایجاد تحرک را مقابل رهبری برای موسوی فراهم می‌کردند، حتی اگر خودش نمی‌خواست. اما طرفداران احمدی‌نژاد کسانی هستند که قدرت ایجاد قدرت اجتماعی در برابر رهبری را ندارند ولو اینکه بخواهند."

او درباره مقابله میرحسین موسوی و محمود احمدی‌نژاد با رهبر ایران گفته است: "متاسفم که اولی خواست و کرد و دومی خواست و نتوانست."

'این دیکتاتوری نیست'

میرحسین موسوی، رقیب اصلی محمود احمدی‌نژاد در انتخابات سال ١٣٨٨ بود و پس از بروز اعتراضاتی به نتایج این انتخابات به یکی از رهبران اصلی مخالفان بدل شد. او پس از تظاهرات ٢٥ بهمن ١٣٨٩، که با شعارهایی تند و کم‌سابقه علیه رهبر ایران همراه بود، کلیک به دستور آیت‌الله خامنه‌ای به همراه زهرا رهنورد، همسرش و همچنین مهدی و فاطمه کروبی بازداشت خانگی شد.

محمود احمدی‌نژاد هم در دوره دوم ریاست‌جمهوری خود به دفعات در مقابل آیت‌الله خامنه‌ای قرار گرفته است. انتقاد رهبر ایران از آقای احمدی‌نژاد تا جایی بالا گرفته است که در یک مورد رهبر ایران افشاگری او علیه برادران لاریجانی را کلیک "خلاف شرع، قانون و اخلاق" خواند.

"طرفداران موسوی اقشاری از اجتماع هستند که قدرت ایجاد تحرک را مقابل رهبری برای موسوی فراهم می‌کردند، حتی اگر خودش نمی‌خواست. اما طرفداران احمدی‌نژاد کسانی هستند که قدرت ایجاد قدرت اجتماعی در برابر رهبری را ندارند ولو اینکه بخواهند"

احمد توکلی

آقای توکلی در پاسخ به این که چرا با این وجود رهبر ایران با برکناری آقای احمدی‌نژاد مخالف است، گفته: "وقتی فشار خارجی شدید است، تغییر رئیس جمهور حمل بر این می‌شود که ثبات سیاسی در داخل نیست."

او احتمال داده که در صورت تداوم تنش سیاسی موجود رهبر ایران دست به اقدامات مشخص‌تری بزند و گفته: "باید این چند ماه را صبر کنیم و بگذاریم بعضی‌ها آرام از قدرت کنار بروند."

آقای توکلی گفته است که شاید برخی از چهره‌های سیاسی ایران با چنین رویکردی مخالف باشند "ولی در نهایت یک نفر باید در کشور حرف آخر را بزند."

او گفته: "عقلانی این است که در کشور خط مشی و مسائل مهم را یک نفر تعیین کند و این به معنی دیکتاتوری نیست."

'اصلاح‌طلبان به دور یک نفر'

احمد توکلی در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفته است: "اگر اصلاح‌طلبان دور یک نفر جمع شوند رقابت با آنها سخت می‌شود."

حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات آینده ریاست‌جمهوری هم برای طرفداران آنان و هم برای محافظه‌کاران حاکم مساله‌ای بحث‌برانگیز است.

هم‌اکنون میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو نامزدی که اصلاح‌طلبان در انتخابات گذشته از آنان حمایت کردند، در بازداشت خانگی به سر می‌برند و علاوه بر آنها چندین چهره برجسته اصلاح‌طلب نیز زندانی هستند و فعالیت تشکل‌های عمده آنان غیرقانونی اعلام شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.