وزیر خارجه سوریه در تهران: فشار بر ترکیه و قطر بیشتر شود

به روز شده:  17:46 گرينويچ - شنبه 02 مارس 2013 - 12 اسفند 1391

ایران جدی‌ترین متحد منطقه‌ای حکومت بشار اسد است

ولید معلم، وزیر خارجه سوریه که به تهران سفر کرده است در دیدار با علی اکبر صالحی، همتای ایرانی‌اش گفت که برای توقف خشونت‌ها باید بر ترکیه و قطر فشار وارد شود تا جلوی حمایت از "تروریست‌ها" و مسلح کردن آنها گرفته شود.

او گفته این "تروریست‌ها" کسانی هستند که "خون مردم سوریه را می‌ریزند و زیرساخت‌های اجتماعی و فرهنگی کشورمان را نابود می‌کنند."

آقای معلم با انتقاد از دولت آمریکا، این کشور را به دلیل تحریم‌های اقتصادی علیه سوریه به رفتار دوگانه متهم کرد و گفت که "وقتی دولت آمریکا به بهانه کمک‌های غیرتسلیحاتی ۶۰ میلیون دلار کمک به گروه‌های معارضی اختصاص می‌دهد که مردم را می‌کشند چه معنایی می‌تواند داشته باشد."

دو روز پیش، دهم اسفند (٢٨ فوریه) جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا پس از شرکت در اجلاس "دوستان سوریه" در رم، پایتخت ایتالیا، اعلام کرد که دولت ایالات متحده شصت میلیون دلار دیگر را برای تامین "اقلام غیر کشنده" مورد نیاز مخالفان حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، اختصاص می دهد.

منظور از اصطلاح "اقلام غیرکشنده" امکانات و تجهیزاتی به استثنای اسلحه است و می‌تواند شامل کمک‌های بشردوستانه و همچنین اقلامی باشد که برای گروه‌های مسلح داخلی سوریه نیز قابل استفاده است.

وزیر خارجه ایران از نقش قدرت‌های خارجی در سوریه انتقاد کرده

علی اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران نیز در دیدار با وزیر خارجه سوریه با بیان این که "بحران سوریه روز به روز عمیق‌تر می‌شود" گفت که "ما می‌دانیم که یکی از دلایل توسعه این بحران ورود افراد غیر سوری با وارد شدن به این کشور و مسلح شدن آنها توسط دیگران است."

وزیر خارجه ایران گفته این امر "منجر به جنایت‌های تاسف‌بار می‌شود، آنها مزدورانی هستند که از سوی برخی کشورها حمایت می‌شوند و این امر پنهانی نیست چرا که دستگاه‌های امنیتی غرب بر آن اذعان کرده‌اند."

ایران از معدود حامیان حکومت بشار اسد در سوریه است و مخالفان بشار اسد و برخی دولت‌های غربی و عربی، ایران را متهم کرده‌اند که از آغاز حرکت اعتراضی در سوریه و مقابله نیروهای دولتی با معترضان، جمهوری اسلامی کمک نظامی و فنی در اختیار این نیروها قرار داده است.

آنان درمواردی از حضور و دخالت نظامیان ایرانی به خصوص نفرات نیروی قدس سپاه پاسداران در عملیات مقابله با معترضان و مخالفان حکومت سوریه خبر داده‌اند اما مقام‌های جمهوری اسلامی همواره هرگونه همکاری نظامی مستقیم در سرکوب معترضان سوری را تکذیب کرده‌اند.

با این حال مقام‌های ایرانی همیشه تصدیق کرده‌اند که حکومت بشار اسد برای آنها اهمیتی ویژه دارد، تا جایی که اخیرا از قول مهدی طائب، رئیس قرارگاه راهبردی عمار، نقل شده بود: "سوریه استان سی و پنجم و یک استان استراتژیک برای ماست. اگر دشمن به ما هجوم کند و بخواهد سوریه یا خوزستان را بگیرد اولویت با این است که ما سوریه را نگه داریم."

آقای طائب پس از انتشار این سخنان، رسانه‌های خبری را متهم کرد که اظهاراتش را درباره وضعیت سوریه و موضع ایران در قبال آن کشور "تحریف و تقطیع" کرده‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.