وزیر امور خارجه ایران: پیشنهاد اخیر آمریکا برای مذاکره، با گذشته فرق می کند

به روز شده:  06:43 گرينويچ - شنبه 02 مارس 2013 - 12 اسفند 1391

وزیر امور خارجه ایران: بین ایران و آمریکا به دلایل تاریخی شرایط خاصی به وجود آمده است

وزیر امور خارجه ایران گفته است که اعلام آمادگی اخیر مقامات آمریکا برای مذاکره با ایران، "با گذشته فرق دارد" و اگر ثابت شود که آنها صادقانه عمل می‌کنند، ایران مذاکره با آن کشور را بررسی خواهد کرد.

به گزارش رسانه‌های ایران، وزیر امور خارجه ایران در یک گفت‌وگوی تلویزیونی گفت: "این اواخر آمریکایی‌ها برای گفت‌وگو (با ایران) اعلام آمادگی کرده‌اند که شدت و گستردگی آن با گذشته فرق دارد."

علی‌اکبر صالحی با اشاره به کلیک اظهارات اخیر آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، درباره شرایط ایران برای برقراری رابطه دیپلماتیک با آمریکا گفت: "همانطور که رهبر انقلاب فرمودند، هر زمان این نیت آنها (مقامات آمریکا) احراز شود و صادقانه باشند و قصد تکرار رفتارهای پیشین را نداشته باشند، موضوع را بررسی خواهیم کرد."

مقامات عالی‌رتبه و سیاستمداران ایران همواره آیت‌الله خامنه‌ای را تنها مرجع تصمیم‌گیر درباره مذاکره مستقیم و برقراری رابطه با آمریکا معرفی کرده‌اند.

آقای خامنه‌ای روز ۲۸ بهمن امسال کلیک گفت که هدف اصلی دولتمردان آمریکایی از طرح پیشنهاد مذاکره، "تبلیغ و هیاهو درباره تسلیم شدن ملت و نظام ایران" است.

با این حال، او اضافه کرد: "نظام اسلامی و ملت ایران، برعکس دولتمردان آمریکایی، اهل منطق هستند، بنابر این اگر از طرف مقابل حرف و رفتار منطقی ببینند، به آن پاسخ مناسب می‌دهند."

آمادگی برای برون‌رفت

وزیر امور خارجه ایران گفته است که اگر تحول خاصی در روابط ایران و آمریکا رخ دهد "قطعا با یک مجموعه به نام رژیم صهیونیستی (اسرائیل) هیچ کاری نداریم."

آقای صالحی گفت که بین ایران و آمریکا به دلایل تاریخی شرایط خاصی به وجود آمده است. او اضافه کرد که پیشینه تاریخی اختلافات ایران با آمریکا به زمان کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ که به سرنگونی دولت محمد مصدق منجر شد، بازمی‌گردد.

آقای صالحی گفت: "اگر روزنامه‌های آن زمان را بخوانید، مانند امروز که انرژی هسته‌ای ما را زیر سوال می‌برند، با ملی شدن نفت کشور ما مخالفت می‌کردند."

او بار دیگر تاکید کرد که دستیابی به فناوری هسته‌ای حق ایران است و گفت: "ما خارج از این نمی‌خواهیم عمل کنیم."

مخالفان فعالیت‌های هسته‌ای ایران، از جمله کشورهای غربی می‌گویند که برنامه هسته‌ای ایران با اهدافی نظامی دنبال می‌شود.

مقامات ایران همواره این ادعا را رد کرده و گفته‌اند که این فعالیت‌ها اهدافی صلح‌آمیز دارند و برای تامین انرژی و برطرف کردن نیازها در بخش درمانی و پزشکی دنبال می‌شوند.

مذاکرات ایران با نمایندگان نهادهای بین‌المللی از جمله آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و گروه ۱+۵ با حضور کشورهای چین، روسیه، آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان برای چندین سال جریان داشته است.

وزیر امور خارجه ایران در ارزیابی خود از کلیک آخرین دور گفت‌وگوها با نمایندگان گروه ۱+۵ گفت: طرفین مذاکره احساس می‌کنند که آمادگی برای برون‌رفت از این موضوع ایجاد شده است.

در عین حال، او اضافه کرد: "در اولین مصاحبه خود در ۱۰ سال پیش هم گفتم که به حل موضوع امیدوارم و این مساله حل خواهد شد."

او اضافه کرد: "قطعا پرونده ایران همانند پرونده کره شمالی یا لیبی نخواهد بود و الان هم می‌گویم که مساله حل خواهد شد، چرا که ما به کاری که انجام می‌دهیم و به صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای خود اطمینان داریم."

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.