بررسی روزنامه‌های صبح یکشنبه تهران؛ سیزدهم اسفند

به روز شده:  02:54 گرينويچ - 03 مارس 2013 - 13 اسفند 1391

روزنامه‌های امروز صبح تهران در تغییر لحنی آشکار نسبت به نتایج اجلاس هسته ای آلماتی ابراز خوش‌بینی کرده اند. حتی روزنامه‌های همواره مخالف مذاکره با غرب با انعکاس نظریات مثبت منابع غربی خبر داده اند که ایران موفق این مذاکرات بوده است.

گزارش‌هائی درباره انتخاب ریاست مجلس خبرگان و انتقاد از گرانی و تورم از جمله دیگر مطالب این روزنامه‌هاست که انتخابات ریاست جمهوری آینده موضوع طنزهای متعدد در آن است.

صفحه اول بهار

و تیتر و عکس صفحه اول بهار

خوش بینی از گفتگوها

کلیک تهران امروز در سرمقاله خود با اشاره به واکنش غربی‌ها به گفتگوهای هسته ای اخیر ایران در آلماتی نوشته پیش‌تر برخی گفته بودند ممکن است شورای حکام پرونده ایران را به شورای امنیت ارجاع بدهد که به نظر می‌رسد تحرکات دیپلماتیک ایران باعث شده تا این طرح در همان نطفه متوقف شود. برخی اعضای غربی شورای حکام و رسانه‌های آمریکایی، دست به تبلیغ زده بودند که ایران حاضر به همکاری با آژانس نیست لذا باید پرونده ایران برای بررسی بیشتر به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع داده شود.

به نوشته این مقاله نشست نسبتا موفق آلماتی و چند دور سفر کارشناسان آژانس به سرپرستی هرمان ناکارتس به تهران باعث خنثی‌سازی تبلیغات منفی علیه ایران شده است. همچنین حمایت کشورهای غیرمتعهد از ایران هم کفه ترازو را به نفع ایران سنگین‌تر خواهد کرد. البته این تحولات در شرایطی رخ داده که مذاکره هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ همچنان محل بحث و بررسی محافل رسانه‌ای داخلی و خارجی است و از جمله برخی رسانه‌های آمریکایی آن را نشانه رفتن دولت آمریکا به سوی مسیری دانسته‌اند که ایران تعیین کرده است.

تهران امروز در اشاره به واکنش‌ها نشان داده که آمریکا و بریتانیا نشست آلماتی را مفید توصیف کرده‌اند ولی رئیس‌جمهور فرانسه ارزیابی مثبتی از این مذاکرات نداشته است. در داخل کشور نیز رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس نشست آلماتی را مثبت خوانده است. وزیر خارجه هم گفته‌ قطعا پرونده ایران همانند پرونده کره شمالی یا لیبی نخواهد بود و الان هم می‌گویم که مسئله حل خواهد شد، چرا که ما به کاری که انجام می‌دهیم و به صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای خود اطمینان داریم.

به هم زدن جلسات و گروه‌های امت حزب الله سابق

کلیک ابتکار در سرمقاله خود با اشاره به طرح موضوع حمله برندگان به رییس مجلس یادآور شده که پیش از این بارها چنین صحنه ای اتفاق افتاده است. می‌توان به جای لاریجانی، هاشمی رفسنجانی را نشان داد و تاریخ را هم به ۱۵ خرداد ۸۵ برگرداند. در تصویری دیگر می‌توان همین صحنه را با جابه‌جایی سید حسن خمینی با هاشمی رفسنجانی و کشاندن تاریخ به ۵ سال بعد، مشاهده کرد. دوباره می‌توان با تغییری یک ساله سید محمد خاتمی را در حسینیه جماران تبدیل کرد و سرانجام محمود احمدی نژاد را در مراسم سالگرد امام خمینی قرار داد.

بر اساس نشانی‌های این روزنامه حتی می‌توان به حرم امام رضا هم سر زد و ناطق نوری را در جایگاه سخنران شب قدر نشاند که عده ای بی هیچ هراسی از قانون، شرع، تنبیه و مواخذه در وسط یک مراسم رسمی بلند شدند و به حاضران اهانت کردند، کفش پرتاب کردند، زشتی بر زبان می‌آوردند و مشت گره کردند.

ابتکار نوشته این افراد و گروهها در دو دهه گذشته با نام‌هایی چون «امت حزب الله »، «مردم همیشه در صحنه»، «گروه‌های خود جوش»، «خانواده‌های شهدا و جانبازان»، «برخی از رزمندگان اسلام» و... توصیف می‌شدند. در مواردی که به سمت و سوی حملات خود را تغییر دادند به «گروههای افراطی»، «سازمان‌دهی شده»و «خودسر» مشهور شدند.

ابراهیم امینی هم در مقاله‌ای در کلیک شرق به مصداق جلوی ضرر را از هر کجا بگیری، منفعت است نوشته انتظار این بود که عمل غیراخلاقی و فراقانونی آنها چه از منظر قانون و چه شرع اسلام، در زمان وقوع، مورد سرزنش واقع شده و برخورد مقتضی با آن صورت می‌گرفت. به‌ویژه اینکه برخی از این افراد سعی می‌کنند خود را منتسب به مجموعه‌های نظام دانسته و به مثابه «دایه دلسوز‌تر از مادر»، بر هم زدن مراسم‌ها را رسالت خود تلقی کنند.

نکته دیگر این است که اگر باور برخورد قانونی و منسجم با جریانات و تشکیلاتی که این اقدامات را انجام می‌دهند ایجاد شده، باید به دور از تعارض و دوگانگی باشد. این‌طور نباشد که بگویند «مرگ خوب است اما برای همسایه».

محمدجواد حق‌شناس هم در کلیک اعتماد اشاره کرده که وقایع ۲۲ بهمن قم حادثه‌ای کم‌نظیر در جمهوری اسلامی تلقی می‌شود که به دلیل سه شاخصه زمان وقوع واقعه، مکان آن و نیز مقامی که طی این واقعه سخنرانی‌اش نیمه‌تمام ماند باید مورد تامل و تحقیق قرار گیرد. حتی در دوران صفویه و قاجار این اماکن چنان دارای حرمت تلقی می‌شدند که اگر افرادی توسط حاکمان مورد غضب قرار می‌گرفتند یا به خاطر برخی جرایم تحت تعقیب بودند و به این اماکن مقدسه پناه می‌بردند، برخوردی با آنها صورت نمی‌گرفت.

به نظر نویسنده در سال‌‌های اخیر مراسم مذهبی یا دفاتر برخی مراجع عالیقدر تقلید توسط افرادی که «خودسر» خوانده می‌شوند، مورد حمله و هتک حرمت قرار گرفته شد. کلیه این وقایع اهدافی خاص در حوزه سیاسی و اجتماعی را تعقیب می‌کند و منفعتی خاص برای برخی کانون‌های قانون‌گریز فراهم می‌کند. اغتشاش در سخنرانی رییس مجلس یا هجوم به بیوت مراجع تقلید یا مکان درس این روحانیون عالیقدر نشانه انحراف یا رفتار فراقانونی است که اغماض بر آن احتمال تکرار این نوع وقایع را بیشتر خواهد کرد.

حجت‌الاسلام مسعود ادیب در مقاله‌ای در کلیک آرمان نوشته برخی معتقدند اگر از تفکر یا فردی خوششان نیاید این حق را دارند تا اعتراض خود را از طریق سروصدا، برهم زدن سخنرانی یا دست آخر با سر دادن شعار یا پرتاب شیء به سمت آن فرد، به گوش مسئولان و مردم برسانند و مانع از ادامه سخنرانی وی شوند. به اعتقاد نگارنده تمام حوادثی که تاکنون اتفاق افتاده ناشی از این فکر نبوده بلکه برنامه‌ها و قضاوت‌ها و مواضعی است که جناح‌های سیاسی علیه یکدیگر اتخاذ می‌کنند.

نویسنده این مقاله که از وی به عنوان استادحوزه و دانشگاه نام برده شده معتقد است برخی اعتقاد به خودسر بودن این گروه‌ها و افراد دارند که در جواب باید گفت در این مورد دو مساله حائز اهمیت وجود دارد یکی آنکه اگر همین خودسری‌ها به صورت جدی مورد پیگیری قرار بگیرند آن نیروها به کار خود خاتمه خواهند داد. زمانی‌که نیروهای خودسر احساس کنند نادیده گرفته می‌شوند به کار خود ادامه نخواهند داد. نکته دوم آنکه نمی‌توان از ابتدا تا انتهای این تجمعات را خودسرانه تلقی کرد. اگر در پیگیری‌های قانونی مشخص شود افرادی که مورد اعتماد بوده‌اند و در این امر دخالت داشته‌اند باید از آنها سلب اعتماد شود.

نویسنده معتقد است این مساله آنقدر اهمیت دارد که باید تمام زوایای آن را مورد بررسی و کنکاش قرار داد و عوامل شکل‌دهنده آن را شناخت و به افکار عمومی معرفی کرد تا دیگر شاهد هتک حرمت افراد دارای جایگاه بالای حقیقی و حقوقی نباشیم. باید حق اعتراض قانونی را به رسمیت شناخت.

افزایش ۷۷‌هزار تومانی دستمزد و ۸ کیلو برنج

بهار

نرخ پسته در بهار سال نو، احمد عربانی، بهار

کلیک بهار در گزارشی از افزایش ۷۷‌ هزار و ۹۴۰ تومانی تا ۹۷‌ هزار و ۴۲۵ تومانی حداقل دستمزد کارگران برای سال آتی خبر داده و نوشته اگر حداقل دستمزد کارگران برای سال ۹۲ ۷۷‌ هزار و ۹۴۰ تومان افزایش یابد یعنی ۲۰‌ درصد رشد کرده و اگر ۹۷‌ هزار و ۴۳۵ تومان بالا برود، یعنی ۲۵‌ درصد افزایش یافته است. این افزایش دستمزد به معنی عقب نگه داشتن حداقل دستمزد کارگران نسبت به تورمی است که بار سنگین گرانی را بر دوش کارگران تحمیل می‌کند.

بنا به محاسبه گزارشگر بهار اگر افزایش ۷۷ تا ۹۷‌ هزار تومانی حقوق کارگران را روی ترازوی چند در چند بگذاریم، می‌بینیم که با افزایش ۷۷‌ هزار تومانی دستمزد تنها می‌توان دو و نیم کیلو گوشت گوساله آن هم کیلویی ۳۰‌هزار تومانی خرید و دو کیلو و ۸۰۰ گرم گوشت گوسفندی خرید که این روزها توسط قصابان کیلویی ۲۷‌ هزار تومان قیمت داده می‌شود. همچنین می‌توان هشت کیلو و ۸۰۰ گرم برنج هاشمی خرید که این روزها در بازار هشت‌هزار و ۷۰۰ تومان قیمت دارد. ۱۷ کیلو و ۱۰۰‌گرم برنج هندی کیلویی چهار‌هزار و ۵۰۰ تومانی خریداری کرد. البته تمام این‌ها بستگی به این دارد که صاحبخانه به بهانه گرانی‌ها و تورم ۳۱‌درصدی کرایه خانه را دو برابر نکند و در کنار آن قیمت گوشت و برنج ثابت بماند و یادش برود که تورمی هست و بالاتر نرود.

این گزارش در نهایت یادآور شده که کسری بودجه برای کارگران تبدیل به یک عادت اقتصادی شده است؛ یعنی آن‌ها به خوبی یاد گرفته اند که چگونه با کسری بودجه ها سر و کله بزنند و بار کج معیشت را به منزل برسانند برای همین به نظر می‌رسد خیلی نباید نگران کارگران بود و همه چیز را می‌شود به عادت اقتصادی آنها واگذار کرد.

طنزهای انتخاباتی

اعتماد

بهار در راه است، کارتون علی دیواندری؛ اعتماد

با نزدیک شدن تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری که صد روز بدان مانده است، طنزنویسان روزنامه‌های مختلف انتخابات و اخبار پیرامون آن را به عنوان سوژه خود برگزیده اند.

پیمان مقدم در ستون طنز اعتماد نوشته: وزیر محترم اطلاعات نسبت به سوء استفاده‌های اقتصادی احتمالی در رابطه با برگزاری انتخابات‌های سال آینده هشدار داده‌اند. عموجان هم به ما نهیب زدند که «آهای سیاه نما! گوش کردی؟ با شما بودند. هر جفتک سیاسی که می‌خواهی بنداز ولی آبروی خانواده را با فساد اقتصادی نبر. برای خودت هم خوب نیست. فکر کن به خاطر اختلاس یا رشوه ببرندت بند مالی. جواب باقی رفقای هرزه نویست را چه می‌دهی؟»

طنزنویس جواب داده: ای باباااااا.... دل خجسته‌یی دارید عموجان. ما که به هیچ اداره و سازمان دولتی و شبه‌دولتی وصل نیستیم. کجا را اختلاس کنیم؟ عموجان پوزخندی زده و فرمودند: «پس این گردن‌کلفت‌های شما چه کار می‌کنند؟ انتخابات هم که در پیش است. نمی‌خواهند کمی دست به جیب شوند؟ جناب هاشمی که دوباره برای ریاست مجلس خبرگان دورخیز کرده را توجیه‌اش کنید خرج‌تان کند. این همه کاندیدای اصلاح‌طلب برای انتخابات ریاست‌جمهوری بسیج شده‌اند باز هم شما ناله می‌کنید؟»

و بالاخره طنزنویس اعتماد تاکید دارد: عموجان ما همه شایعات را باور کرده‌اند. آقای هاشمی که بعید است در هیچ انتخاباتی نامزد باشند. حضور اصلاح‌طلبان هم فعلا در حد حرف و حدیث است. آقای نجفی قلب‌شان درد می‌کند. آقای روحانی، عضو جامعه روحانیت مبارز هستند. سیدخندان هم که....

نامزدها لطفا تمکین کنند

مسعود‌ مرعشی در ستون طنز کلیک بهار با عنوان "نامزدها لطفا تمکین کنند" از قول یکی از اصولگرایان نوشته با نزدیک شدن انتخابات برخی جریانات سیاسی می‌خواهند بین اصولگرایان اختلاف افکنی کنند.

نویسنده سپس راهکارهائی نشان داده که جلو این کار گرفته شود. از جمله: همه اصولگرایانی که قصد رییس‌جمهور شدن دارند، ثبت‌نام کنند. بعد به صورت چالش درون‌گفتمانی و با استراتژی «سنگ، کاغذ، قیچی» یا «بیخ دیواری» با یکدیگر رقابت کرده، یکان یکان، به صورت دو حذفی از رقابت حذف شوند. یا شنبه‌ها روز ریاست‌جمهوری و اقتصاد ایالتی باشد و محسن رضایی رییس جمهور شود، یکشنبه‌ها به عنوان روز ریاست‌جمهوری و واژگان جایگزین، نوبت غلامعلی حدادعادل شود، دوشنبه‌ها روز دیدید بالاخره رییس‌جمهور شدم و نوبت محمدباقر قالیباف، سه‌شنبه‌ها روز ریاست‌جمهوری و سیاست خارجی غیرمنفعل. پس صبح سعید جلیلی، ظهر علی‌اکبر ولایتی و شب منوچهر متکی.

در ادامه پیشنهاد ستون طنز بهار این است که چهارشنبه‌ها به عنوان روز ریاست‌جمهوری و تعامل با مجلس صبح علی لاریجانی رییس دولت باشد و شب محمدرضا باهنر. پنجشنبه‌ها روز ریاست‌جمهوری و لطافت طبیعت شود با ریاست کامران باقری‌لنکرانی و جمعه‌ها روز ریاست‌جمهوری و فناوری اطلاعات و صبح مصطفی پورمحمدی رییس جمهور باشد و شب علی فلاحیان. در این صورت همه نامزدهای اصولگرایان به صورت روزانه رییس‌جمهور شده و در بقیه روزها به رییس‌جمهوری دیگران تمکین می‌کنند.

بوی انتخابات

محمدحسین روانبخش در ستون طنز کلیک مردم سالاری نوشته هر چه به انتخابات نزدیکتر می‌شویم باید توقع چیزهای عجیب و غریب‌تر و ابتکاری‌ترتری را داشته باشیم، کارهایی که هیچوقت در شرایط عادی به عقل کسی نمی‌رسد اما واضح‌، مبرهن و تابلو است که انتخابات مخ‌ها را تکان می‌دهد، ذهن‌ها را به تکاپو می‌اندازد و سلول‌های خاکستری مغز را قلقلک می‌دهد‌... و آنوقت اتفاقاتی بوقوع می‌پیوندد .

روز گذشته مدیر عامل باشگاه پرسپولیس خبر داد که سفرهای استانی‌اش را آغاز کرده و البته تاکید فراوان کرده که سفرهایش سیاسی نیست. وی با شکسته نفسی حرف‌هایی زده که دل سنگ آب می‌شود (‌لطفا اگر قلبتان ضعیف است یا در خانواده‌تان سابقه سکته مغزی دارید این صحبت‌ها را نخوانید‌): «ما کمی‌ نگرانیم و نگرانی ما به این خاطر است که انتخابات نزدیک است و ممکن است رفتن ما به استان‌های مختلف بوی سیاسی بدهد اما همان طور که گفتم هدف ما از این سفرها چیز دیگری است».

طنزنویس مردم سالاری افزوده: نگرانی از بوی بعضی کارها، دغدغه‌ای است که نمی‌گذارد کار درست پیش برود‌! مثلا گاهی کسی می‌خواهد قورمه سبزی بپزد، اما به همه بگوید که غذایش نان و پنیر است، این وسط ممکن است بوی قورمه سبزی بیاید اما بو که نان و پنیر را قورمه سبزی نمی‌کند و اصولا هر کس به بو توجه کند، فقط نگرانیش‌ را افزایش می‌دهد. اصولا این برادران اصلا کاری به کار انتخابات ندارند و اینکه سه چهار ماه مانده به انتخابات به تکاپو افتاده‌اند کاملا اتفاقی است‌.

لوله‌کشی غیرسیاسی

پوریا عالمی در ستون طنز کلیک شرق نوشته: فکر می‌کردم اگر سوژه‌های سیاسی تحریم شود طنزنویسی آن هم با سوژه سیاسی دچار رکود می‌شود. این خوب نیست که ما در طنز، مثل اقتصاد که وابسته به واردات بود، وابسته به صادرات سیاستمداران باشیم و منتظر بمانیم تا آنها یک جمله قصار از خودشان صادر کنند تا ما دست به کار شویم و ترتیب جمله را بدهیم و طنز بنویسیم. برای همین تصمیم گرفتم مدتی به تولید علم و طنز غیرسیاسی بپردازم که در همه مسایل خودکفا شویم. شاید هم هیات دولت (وزارت ارشاد که کاری به کار ما- و البته بیکاری ما- ندارد) از بنده به عنوان کارآفرین برتر تقدیر، تشکر و تسکیه (اهدای صد سکه) کند.

نویسنده طنز شرق با "اپیلیکیشن لوله‌کشی" نوشته اول ۳۱سالگی با سال‌ها سابقه نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی و نوشیدن چای انگلیسی، طنز سیاسی را بوسیدم گذاشتم کنار و ضمیمه نیازمندی‌ها را برداشتم و دنبال کار گشتم و دیدم یک لوله‌کش نیاز به یک لوله‌کش دیگر دارد. من هم پا شدم و رفتم و چندتا لوله‌کشی اپلای کردم.

کارتون روز

شرق

کارتون سلمان طاهری، شرق

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.