دستور احمدی‌نژاد برای تامین ارز مورد نیاز واردات کالاهای اساسی

به روز شده:  13:41 گرينويچ - 03 مارس 2013 - 13 اسفند 1391

دولت می‌کوشد در روزهای پایانی سال مواد غذایی مورد نیاز داخلی را به هر شکل ممکن تامین کند و مانع از کمبود کالاهای اساسی در تعطیلات سال نو شود

محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران در جلسه ویژه کنترل بازار و نظارت بر قیمت ها، گفته است که دشمن "قصد دارد عامل برخی نوسان قیمت ها را از ناحیه داخل کشور مطرح کند که در چنین شرایطی اگر کسی در داخل کشور در مسیر نقشه دشمن حرکت نماید، مطمئناً از این ملت نیست."

آقای احمدی نژاد در جلسه ویژه کنترل بازار و نظارت بر قیمت‌ها دستور داده است که ارز کافی برای واردات کالاهای اساسی در روزهای پایانی سال اختصاص یابد و برای کنترل قیمت‌ها هم از حداکثر توان تشکل‌ها و اصناف استفاده شود.

به گفته رئیس جمهور ایران، باید "از تمام ظرفیت‌های کشور برای عرضه کالاهای مورد نیاز مردم با قیمت مناسب و مقابله با سوء استفاده‌ها و تخلفات موجود در این زمینه" استفاده کنیم.

بنابر گزارشها، در این جلسه علاوه بر رئیس جمهور، معاون اول وی، وزرای اقتصادی دولت و وزیر اطلاعات حضور داشتند.

مهدی غضنفری، وزیر صنعت، معدن و تجارت که در این جلسه حضور داشت، گفته که تصویب شده است که "برای تامین کالاهای اساسی، ارز کافی اختصاص یابد تا مشکلی برای عرضه و تقاضای کالاهایی اساسی وجود نداشته باشد."

در ماه‌های گذشته اقتصاد ایران با مشکلات فراوانی روبه‌رو شده و ارزش ریال ایران در برابر ارزهای خارجی به شدت سقوط کرده است.

در این مدت، از طرفی تحریم‌های گسترده‌ ایالات متحده و اتحادیه اروپا علیه صنعت نفت و نظام بانکی ایران، دسترسی این کشور به ذخایر ارزی را به شدت محدود کرده و از طرف دیگر حذف یارانه ها، به تعطیلی برخی صنایع و بالا رفتن قیمت‌ها انجامیده است.

نگرانی اصلی مقامات دولتی این است که به دلیل شرایط بد اقتصادی فعلی، اجرای برنامه حذف یارانه ها و گران شدن قیمت کالاها، اقشار فقیر و کم درآمد را در شرایطی دشوارتر از شرایط فعلی قرار دهد.

احتمال بروز پیامدهای اجتماعی و امنیتی باعث شده که دولت و مجلس ایران سعی کنند راهی برای مقابله با آنها بیندیشند. پرداخت ۸۵ هزار تومان از سوی دولت به حساب هر ایرانی بخشی از تفاهم دولت و مجلس برای برطرف کردن این نگرانی است.

با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و عید نوروز، دولت می کوشد که مواد غذایی مورد نیاز داخلی را به هر شکل ممکن تامین کند و مانع از کمبود کالاهای اساسی در تعطیلات سال نو شود.

علاوه بر آن نیز سعی دارد تا در روزهای پایانی سال که تقاضا افزایش پیدا می کند، قیمت ها را کنترل کند؛ برای همین به گفته آقای غضنفری، تصمیم گرفته شد که "از حداکثر ظرفیت تشکل ها و اصناف" برای بازرسی و کنترل قیمت ها استفاده شود.

تلاش برای کاهش قیمت خودرو

آقای احمدی‌نژاد بانک مرکزی را مکلف کرده که به خودروسازان ارز مبادله‌ای بدهد بلکه تولید خودرو افزایش پیدا کند و قیمت‌ها کم شود

به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت، در جلسه ویژه بررسی قیمت کالاها، بانک مرکزی مکلف شده است که به خودروسازان ارز به نرخ مبادله ای بدهد.

در پی کاهش درآمدهای ارزی و افزایش شدید قیمت ارز در بازار، دولت مرکزی راه اندازی کرده که ارز را به قیمتی بیش از دو برابر قیمت دولتی در اختیار برخی بخش ها قرار می دهد، اما خودروسازان تا به حال باید برای تامین نیازهای خود، ارز را به قیمت بازار آزاد می خریدند که تقریبا سه برابر قیمت دولتی آن است.

در ماههای اخیر تولید خودرو در ایران تقریبا نصف شده و قیمت خودروهای به شدت افزایش پیدا کرده است و دولت اجازه داده که خودروسازان قیمت خودروها را افزایش دهند، اما گزارشها نشان می دهد که حتی افزایش قیمت ها نیز کمکی به وضعیت تولید خودرو نکرده است.

مشکل خودروسازان کمبود نقدینگی است و چند ماه پیش بانک مرکزی قول داده بود که مبلغ دو هزار میلیارد تومان در اختیار دو خودروساز بزرگ یعنی ایران خودرو و سایپا قرار دهد اما این اتفاق نیفتاد.

به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت، "قرار شد که بانک مرکزی یک هزار میلیارد تومان در صورت سپردن وثیقه های مورد اعتبار خودروسازان، به آنها پرداخت کند."

البته دولت از قیمتی که خودروسازان برای تولیدات خود در نظر گرفته اند، ناراضی است و سعی دارد تا با دادن امتیازاتی، هم تولید را افزایش دهد و هم قیمت ها را پایین بیاورد.

گزارش شده بود که دولت تهدید کرده که اگر خودروسازان قیمت ها را کاهش ندهند، تعرفه واردات خودرو را که حدود سه ماه پیش از ۹۰ درصد به ۴۰ درصد کاهش پیدا کرده بود، به ۱۰ درصد خواهد رساند. این می تواند هشداری برای خودرو سازان ایرانی باشد که بازاری انحصاری در اختیار دارند. کاهش تعرفه واردات به ده درصد یعنی خودروسازان ایرانی باید برای فروش محصولات خود در داخل با تولیدکنندگان بزرگ خودروی جهان رقابت کنند.

'صندوق توسعه ملی یا صندوق حل مشکلات'

"دولت از منابع صندوق توسعه ملی برای پیشبرد برنامه های خود استفاده می کند در حالی که منتقدان می گویند این صندوق برای آن ایجاد شد که بخشی از منابع نفتی از دسترس دولت دور نگهداشته شود."

در نشست ویژه دولت برای کنترل بازار توافق شده که بخشی از منابع صندوق توسعه ملی برای اجرای پروژه های نیمه تمام استفاده شود.

بنابر برآوردهای وزارت صنعت، معدن و تجارت، تکمیل حدود چهار هزار پروژه نیمه تمام نیازمند هفت هزار میلیارد تومان منابع مالی است.

به گفته آقای غضنفری، ۱۷۰۰ میلیارد تومان به همراه یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی به بخش خصوصی و ۹۰۰ میلیارد تومان به همراه ۵۰۰ میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی به بخش دولتی تسهیلات داده خواهد شد.

برداشت از منابع صندوق توسعه ملی که هر ساله بیست درصد از منابع حاصل از صادرات نفت به آن واریز می شود، با انتقادهای زیادی رو به روست و برخی منتقدان می گویند که این صندوق که برای جلوگیری از دست اندازی دولت به منابع نفتی ایجاد شده بود اکنون در حال تبدیل شدن به سرنوشت حساب ذخیره ارزی است که در دولت محمد خاتمی برای اضافه درآمدهای نفتی ایجاد شده بود.

دولت در دو سال گذشته بارها از منابع این صندوق برای اجرای طرح های خود نظیر مسکن مهر استفاده کرده است در حالی که به عقیده منتقدان، منابع این صندوق باید در اختیار بخش های غیردولتی قرار بگیرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.