مهمانپرست: گزارش احمد شهید جانبدارانه است

به روز شده:  06:06 گرينويچ - 03 مارس 2013 - 13 اسفند 1391

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران: بدون توجه به فضاسازی‌های منفی برای عمل به تعهدات بین‌المللی خود تلاش خواهیم کرد

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران آخرین گزارش احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر در ایران را جانبدارانه و غیرمستند خواند.

به گزارش سایت وزارت امور خارجه ایران، رامین مهمانپرست گفت که گزارش اخیر احمد شهید تکرار ادعاهای کشورهای غربی علیه ایران است.

تازه‌ترین گزارش آقای شهید از وضعیت حقوق بشر در ایران هفته گذشته کلیک منتشر شد.

در این گزارش کلیک ۷۷ صفحه‌ای که قرار است روز ۲۱ اسفند ماه به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ارائه شود، ایران به نقض سازمان‌یافته حقوق بشر متهم شده است.

اما سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت که "رسانه‌های معاند با منافع ملت ایران و گروه‌های تروریستی شناخته‌شده" از منابع تهیه این گزارش بوده‌اند. او اضافه کرد که انتشار چنین گزارشی، اعتبار سازوکار حقوق بشر سازمان ملل متحد را "به طور کامل به مخاطره انداخته است."

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر در ایران در گزارش اخیر خود از اعدام دست‌کم ۴۸۷ نفر در سال ۲۰۱۲ میلادی خبر داد و فهرستی از اسامی زندانیان سیاسی، مذهبی و قومی در ایران و نیز اتهاماتی را که علیه آنها مطرح شده است، منتشر کرد.

این فهرست شامل اسامی بیش از ۱۵۰ زندانی است.

فعالیت‌های احمد شهید به عنوان گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر در ایران از خرداد سال ۱۳۹۰ کلیک آغاز شده است، ولی در این مدت، نهادهای رسمی ایران به او اجازه نداده‌اند به آن کشور سفر کند.

گزارش شده است که مقامات ایران در پاسخی ۸ صفحه‌ای، انتقادات مطرح در گزارش اخیر آقای شهید را رد کرده‌اند و روش تحقیق او را زیر سوال برده‌اند.

آقای مهمانپرست هم گفته است که ایران بدون توجه به فضاسازی‌های منفی و گزارش‌های غیرسازنده، برای عمل به تعهدات بین‌المللی خود تلاش خواهد کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.