کاهش قیمت ارز و سکه طلا در ایران در روزهای پایانی سال ۹۱

به روز شده:  17:36 گرينويچ - دوشنبه 04 مارس 2013 - 14 اسفند 1391

در ماه‌های اخیر افزایش بهای ارز با افزایش شدید نرخ تورم و کاهش قدرت خرید مردم همراه بوده است

گزارش ها از ایران حاکی از کاهش قیمت سکه و ارزهای خارجی از جمله دلار آمریکا در بازار تهران است.

بر اساس گزارش ها، هر دلار آمریکا در روز دوشنبه ۱۴ اسفند (چهارم مارس) در تهران کمتر از ۳ هزار و ۳۵۰ تومان معامله شده که نسبت به روز گذشته کاهش داشته است.

قیمت هر قطعه سکه بهار آزادی هم در همین روز در بازار تهران در حدود یک میلیون و ۲۷۰ هزار تومان بوده که نسبت به روز یکشنبه سیزدهم اسفند اندکی کاهش نشان می دهد.

روند کاهش قیمت ارز و سکه، پس از پایان مذاکرات اتمی ایران و شش قدرت جهانی آغاز شد که دو طرف آن را مثبت ارزیابی کردند.

پیش فروش سکه به نرخ دولتی هم از هفته گذشته در شعب منتخب بانک تجارت در ایران آغاز شده و علیرغم استقبال گسترده از آن در سال های پیش، این بار با واکنش سرد شهروندان مواجه شده است.

به دنبال افزایش تحریم های اتحادیه اروپا و آمریکا علیه بانک مرکزی و صنایع نفت و گاز ایران و کاهش درآمدهای نفتی این کشور، قیمت انواع ارزهای خارجی و سکه در سال جاری خورشیدی به شدت افزایش پیدا کرد.

یک ماه پیش از این و در اواسط بهمن سال جاری، قیمت هر دلار آمریکا به بیشتر از چهار هزار تومان رسیده بود.

دولت ایران برای کنترل بازار ارز یک مرکز مبادله ارز راه اندازی کرده و ارز مورد نیاز بعضی کالاهای وارداتی غیر از دارو و غذا از سوی این مرکز تأمین می شود که قیمت دلار در آن دو برابر قیمت دولتی آن است و دولت سعی دارد قیمت ارز در این مرکز را مبنای قیمت ارز کالاهای وارداتی قرار دهد.

پیش فروش سکه بهار آزادی از هشتم اسفند آغاز شده و هر متقاضی بالای ۱۸ سال می تواند برای پنج سکه کامل بهار آزادی یا ۱۰ نیم سکه ثبت نام کند. این پیش فروش با استقبال سرد شهروندان رو به رو شده

علاوه بر این، بانک مرکزی ایران در ماه های اخیر تحت فشار شدیدی قرار گرفته و تحریم های بین المللی، به خصوص تحریم های اتحادیه اروپا و آمریکا انتقال درآمدهای نفتی به داخل کشور را به شدت محدود کرده است.

گزارش ها نشان می هد که این تحریم ها نه تنها باعث کاهش صادرات نفت شده، بلکه دریافت ارز حاصله از صادرات را نیز با دشواری مواجه کرده و باعث کاهش چشمگیر عرضه ارز در بازار داخلی شده است.

در ماه های اخیر افزایش بهای ارز با افزایش شدید نرخ تورم و کاهش قدرت خرید مردم همراه بوده و به نگرانی در مورد تبعات اجتماعی و سیاسی این روند دامن زده است.

به نظر می رسد که امیدواری ها نسبت به ادامه گفت و گوی های اتمی که قرار است شانزدهم فرودین ماه سال ۹۲ یعنی به فاصله کوتاهی پس از تعطیلات نوروزی در ایران در قزاقستان از سر گرفته شود، یکی از مهمترین دلایل کاهش قیمت سکه و ارز در روزهای پایانی سال است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.