وزارت اطلاعات ایران: به مجموعه‌ای از ۶۰۰ خبرنگار ضربه زده‌ایم

به روز شده:  15:55 گرينويچ - دوشنبه 04 مارس 2013 - 14 اسفند 1391
حیدر مصلحی

حیدر مصلحی هدف وزارت اطلاعات از برخوردهای اخیر با روزنامه نگاران را "جلوگیری از به وجود آمدن فتنه، قبل از انتخابات" دانسته است

حیدر مصلحی وزیر اطلاعات ایران از "ضربه" این وزارتخانه به "مجموعه ای متشکل از ۶۰۰ خبرنگار که ۱۵۰ نفر آنان در داخل کشور و مابقی در خارج کشور فعالیت رسانه ای خود را هماهنگ می کردند" خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران، آقای مصلحی دوشنبه ۱۴ اسفند (۴ مارس) در سخنانی در جمع ائمه جمعه و جماعات استان اصفهان افزود: "برخی عوامل رسانه های داخلی مرتبط با شبکه های ضدانقلاب بودند که شناسایی آنها باعث شد برنامه های دشمن بار دیگر با شکست مواجه شود."

وزیر اطلاعات ایران توضیح بیشتری در مورد "مجموعه" مورد نظر خود نداده است، اما وزارتخانه وی از حدود یک ماه پیش با بازداشت تعدادی از روزنامه نگاران ایران، مدعی ارتباط غیرقانونی آنها با رسانه های خارج از ایران شده است.

حیدر مصلحی امروز با متهم کردن "برخی عوامل رسانه های داخلی" به ارتباط با "شبکه های ضدانقلاب" گفته است: "راه اندازی شبکه های مختلف تلویزیونی ضدانقلاب در سال های اخیر در قالب برنامه های تحلیلی و گفت و گو از سوی جبهه استکبار طراحی شده است تا از رویارویی مسلمانان با جبهه استکبار جلوگیری کند."

وی این شبکه های تلویزیونی را به تلاش برای "تضعیف انقلاب" از طریق "حمله سنگین به ولایت فقیه و گفتمان امام و رهبری و بزرگنمایی مشکلات و خبرسازی" متهم کرده است.

اظهارات آقای مصلحی در شرایطی صورت می گیرد که از اوایل بهمن ماه گذشته، وزارت اطلاعات تعداد زیادی از روزنامه نگاران ایرانی را احضار و ۱۷ نفر را دستگیر کرده که ۵ نفر از آنان، هنوز در زندان به سر می برند.

"وزیر اطلاعات ایران شبکه های تلویزیونی خارج از ایران را به تلاش برای 'تضعیف انقلاب' از طریق 'حمله سنگین به ولایت فقیه و گفتمان امام و رهبری و بزرگنمایی مشکلات و خبرسازی' متهم کرده است"

از زمان آغاز دور جدید فشارهای حکومت ایران بر روزنامه نگاران، این وزارتخانه با صدور سه اطلاعیه جداگانه ادعا کرده که روزنامه نگاران بازداشتی با رسانه های فارسی زبان خارج از کشور از جمله بی‌بی‌سی در ارتباط بوده اند.

بی‌بی‌سی اتهامات مطرح شده توسط این وزارتخانه را تکذیب کرده و آنها را کاملا بی اساس خوانده است.

حیدر مصلحی در اظهارات جدید خود، هدف وزارت اطلاعات از برخوردهای اخیر با روزنامه نگاران را "جلوگیری از به وجود آمدن فتنه، قبل از انتخابات" دانسته است.

مسئولان امنیتی ایران، اعتراضات انجام شده در ایران در پی انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ را "فتنه" می نامند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.