فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا تغییر کرد

به روز شده:  08:09 گرينويچ - دوشنبه 04 مارس 2013 - 14 اسفند 1391

ابوالقاسم مظفری، فرمانده پیشین و رستم قاسمی وزیر نفت و فرمانده اسبق قرارگاه خاتم‌الانبیا

سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا را تغییر داد.

آقای جعفری در حکمی عبادالله عبداللهی، فرمانده قرارگاه کربلا را جایگزین ابوالقاسم مظفری کرده است.

قرارگاه کربلا یکی از زیرمجموعه‌های قرارگاه خاتم‌الانبیا بوده و عمدتا در پروژه‌های راه‌آهن، نظیر ساخت راه‌آهن سریع‌السیر اصفهان-قم فعال بوده است.

خبرگزاری‌های ایران آقای عبداللهی را از موسسان قرارگاه خاتم‌الانبیا معرفی کرده‌اند.

قرارگاه خاتم‌الانبیا سازمان اقتصادی-نظامی بزرگی است که به طور عمده در دو شاخه نفت و پتروشیمی و همچنین پروژه‌های راه‌سازی و سدسازی فعال است.

به گفته ابوالقاسم مظفری در زمان فرماندهی این قرارگاه، این مجموعه دست کم ٨درصد از کل پروژه‌های عمرانی ایران را در اختیار دارد.

قرارگاه خاتم‌الانبیا یکی از اهداف تحریم‌های بین‌المللی تصویب‌شده علیه ایران است. علاوه بر تحریم‌های یک‌جانبه ایالات متحده و اتحادیه اروپا، شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز تحریم‌هایی را علیه این قرارگاه و شرکت‌های زیرمجموعه‌اش تصویب کرده است.

در سال‌های اخیر تسلط سپاه بر اقتصاد ایران به طور چشمگیری افزایش یافته است و علاوه بر این که پروژه‌های بزرگ نفت و گاز و یا مخابرات در اختیار این نیروی نظامی بوده است، برخی فرماندهان آن به پست‌های کلیدی رسیده‌اند.

از این جمله رستم قاسمی، فرمانده پیشین قرارگاه خاتم‌الانبیا هم‌اکنون در کابینه محمود احمدی‌نژاد وزارت نفت را بر عهده دارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.