مسئولان امنیتی رئیس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات را از مصاحبه 'منع کرده‌اند'

به روز شده:  19:36 گرينويچ - دوشنبه 04 مارس 2013 - 14 اسفند 1391

گروهی از اصلاح طلبان خواستار حضور محمد خاتمی در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری هستند

خبرگزاری ایلنا از قول ژاله فرامرزیان، رئیس دوره‌ای و سخنگوی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، مسئولان امنیتی او را از مصاحبه با رسانه‌ها منع کرده‌اند. خانم فرامرزیان به تازگی جایگزین نجفقلی حبیبی، رئیس دوره‌ای قبلی این شورا، شده است.

ایلنا گزارش کرده که اعضای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات یکشنبه شب (سیزدهم اسفند) در جلسه‌ای درباره انتخابات ریاست‌جمهوری آینده ایران در خرداد ١٣٩٢ گفتگو کرده‌اند.

بنا به این گزارش در این جلسه، که معصومه ابتکار، احمد مسجد جامعی و محمدعلی نجفی از اعضای کابینه محمد خاتمی در آن حضور داشته‌اند، موضوع حضور محمد خاتمی در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو مطرح شده است.

شورای هماهنگی جبهه اصلاحات قصد داشت در دی ماه کنگره فراگیری برای اصلاح‌طلبان برگزار کند که با ممانعت مسئولان امنیتی برگزاری آن لغو شد.

محمد خاتمی، رئیس‌جمهور پیشین ایران، پیشتر گفته بود که اگر اجازه برگزاری به این کنگره داده شود می‌توان آن را علامتی از علاقه حکومت به حضور "همه سلایق" در انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده دانست.

یک روز پیش از این نیز محمدجواد حق‌شناس، نائب رئیس جبهه مردمسالاری، که مدتی است نام خود را به جبهه اصلاح‌طلبان تغییر داده، خبر داد که اعضای این جبهه درباره حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات به رهبر ایران کلیک نامه‌ای نوشته‌اند.

جبهه مردمسالاری ائتلافی از حزب مردم‌سالاری، حزب آزادی، حزب اتحاد ملی ایران، میهن اسلامی، فرزندان ایران مستقل، کار، کانون همبستگی فرهنگیان ایران، کانون فارغ‌التحصیلان آذربایجان غربی، فارغ‌التحصیلان ابوریحان بیرونی، جمعیت سیاسی اقتدار ملی ایران، جمعیت طرفدار نظم و قانون و انجمن دانشگاهیان دانشگاه اصفهان است.

'چوب و پیاز'

علی لاریجانی رئیس مجلس و از چهره‌های اصلی محافظه‌کاران حاکم، نیز امروز (چهاردهم اسفند) در گفتگو با خبرگزاری ایلنا گفته که "اصل حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات کار درستی است."

حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات آینده ریاست‌جمهوری هم برای طرفدارانشان و هم برای محافظه‌کاران به مساله‌ای بحث‌برانگیز بدل شده است.

سال گذشته محمد خاتمی با رای دادن در انتخابات مجلس ایران جنجال بزرگی ایجاد کرد که دامنه انتقادها از آن هنوز ادامه دارد.

دیروز غلامحسین کرباسچی، شهردار اسبق تهران که در انتخابات قبلی به عنوان معاون اول احتمالی مهدی کروبی را همراهی می‌کرد، در گفتگو با خبرگزاری مهر گفت: "خاتمی که می‌خواست در انتخابات مجلس نهم بعد از ماجراهای انتخابات سال ۸۸ شرکت کند، چرا اینگونه شرکت کرد که هم چوب را بخورد و هم پیاز را؟ اگر ایشان معتقد به شرکت در انتخابات بودند شاید بهتر این بود خیلی شفاف و واضح می‌گفتند."

هم‌اکنون میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو نامزدی که اصلاح‌طلبان در انتخابات گذشته از آنان حمایت کردند، در بازداشت خانگی به سر می‌برند و علاوه بر آنها چندین چهره برجسته اصلاح‌طلب نیز زندانی هستند و فعالیت تشکل‌های عمده آنان غیرقانونی اعلام شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.