بررسی روزنامه‌های صبح تهران؛ سه شنبه پانزدهم اسفند

به روز شده:  03:21 گرينويچ - سه شنبه 05 مارس 2013 - 15 اسفند 1391
تیتر و عکس حجت سپهوند در صفحه اول آرمان

تیتر و عکس حجت سپهوند در صفحه اول آرمان

روزنامه های امروز صبح در تیترهای اصلی خود از کاهش بهای ارز در بازار آزاد نوشته و از زبان نمایندگان مجلس نسبت به بودجه ای که دولت برای سال آینده تهیه کرده اعتراض کرده اند.

هشدار به محمود احمدی نژاد برای خودداری از گرفتار شدن به سرنوشت اولین رییس جمهور اسلامی از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست.

سرانجام نامبارک، هشداری به احمدی نژاد

کلیک تهران امروز در گزارشی نوشته "سرانجام نامبارک" مستندی که درباره عملکرد بنی‌صدر در سال اول انقلاب تهیه و از شبکه یک پخش شد واکنش‌های زیادی را به همراه داشت. آیت‌الله صدیقی امام جمعه موقت تهران در سخنانی در باره این مستند تاکید می‌کند که مسئولین فعلی هم اگر زیر پرچم ولایت باشند و متدین باشند و دیانت‌شان در اطاعت از رهبری بروز پیدا کند مملکت در مسیر آرام و با حرکت سریع پیش خواهد رفت و اگر اینطور نباشند خودشان ضرر می‌کنند و به جامعه هم آسیب می‌زنند و هزینه را بالا می‌برند.

کلیک اعتماد در گزارشی نوشته شاید بتوان مستند یکشنبه‌شب سیمای جمهوری اسلامی و سخنان دیروز عسگراولادی را آخرین هشدارها به احمدی‌نژاد دانست. دعا برای اتمام دوره ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد از سوی محمدرضا باهنر، نایب رییس مجلس و اظهارات هفته گذشته احمد توکلی در جمع دانشجویان دانشگاه ارومیه را اگر در کنار مستند ۳۲ دقیقه‌یی سیما و سخنان عسگر‌اولادی قرار دهیم، می‌توان نتیجه گرفت احمدی‌نژاد باید برای رفتارها و سخنان بعدی خود بسیار سنجیده‌تر عمل کند تا همچنان فقط مشمول نصایح رهبری باشد، چه آنکه طی روزهای گذشته احمدی‌نژاد از سوی برخی اصولگرایان هشدارهایی را دریافت کرد.

به نوشته اعتماد مبنای فیلم مستند این بود: اگر برخی رفتارها تکرار شود ممکن است رهبری فقط به نصیحت اکتفا نکنند. احمد توکلی هم هفته گذشته در نشستی در جمع دانشجویان دانشگاه ارومیه گفته بود: در نهایت یک نفر باید در کشور حرف آخر را بزند. برای همین رهبری الان فرمودند من فعلا نصیحت می‌کنم یعنی اگر تکرار شود ممکن است کار دیگری بکنند پس باید این چند ماه را صبر کنیم و بگذاریم بعضی‌ها آرام از قدرت کنار بروند تا ان‌شاءالله دولت بهتری در آینده سر کار بیاید.

دیروز منوچهر متکی هم که سودای ریاست‌جمهوری در سر دارد با اشاره به وقایع ۱۴ اسفند و حرکت بنی‌صدر علیه نظام با استفاده از ساختار و ارکان‌های انقلاب خاطرنشان کرد: در همان سال و در ۲۹ خرداد سال ۶۰ عدم کفایت بنی‌صدر اعلام شد که در واقع این رخداد عجیب در فاصله‌ کوتاهی پس از انقلاب اتفاق افتاد، از این رو این دغدغه وجود دارد که چه کار کنیم تا دوباره این اتفاق تکرار نشود.

عرب ها نگران تفاهم ایران و غرب

امیر موسوی در مقاله ای در کلیک بهار هشدار داده که هرگونه تفاهم ایران با غرب سبب نارضایتی عرب‌ها می‌شود. زیرا اعراب در طول دهه‌های گذشته از روابط متشنج میان ایران و آمریکا در حوزه‌های مختلف اجتماعی، سیاسی و... استفاده‌های کلانی کردند. اگرچه آن‌ها با همین روش امتیازات زیادی هم به آمریکایی‌ها دادند. اما به دلیل برخی منافع شان هر تفاهمی حتی جزئی که قرار بود بین ایران با غربی‌ها رخ دهد عرب‌ها احساس نگرانی می‌کردند.

به نظر نویسنده گویی آمریکا دیگر به نظر عرب‌ها بهایی نمی‌دهد و می‌خواهد با ایران به یک تفاهم برسد. این است که به نظر می‌رسد سفر آقای کری به منطقه و رفتن به ریاض و ابوظبی و دوحه تنها برای آرام کردم حاکمان عرب و دادن اطمینان به آن‌ها است. اطمینان از آن جهت که به آن‌ها بگوید که آمریکا عرب ها را رها نکرده و آن‌ها را فراموش نمی‌کند. این اطمینان هم با دادن مانور دریایی آمریکا به ۲۰ کشور منطقه در آب های خلیج‌فارس نشان دادن یک اطمینان به حاکمان عرب از سوی آمریکایی‌ها است. اما تحلیل نگارنده آن است که این صحبت‌ها در راستای جنگ روانی علیه ایران است.

مقاله بهار به این جا رسیده که کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس احساس می‌کنند که آمریکا در برابر ایران کوتاه آمده است. امروز بحث ۲۰‌درصد و بحث فردو است؛ نه بحث داشتن برنامه هسته‌ای صلح آمیز. همین مسائل عرب‌ها را نگران کرده است. این‌ها همه نشان‌دهنده آن است که آمریکا دارد در برابر ایران عقب‌نشینی می‌کند. واقعیت نشان می‌دهد که آمریکا می‌خواهد ایران هسته‌ای را به رسمیت بشناسد.

حساب گردو‌های خانه قاضی

حمید تهرانی در سرمقاله کلیک جهان صنعت با اشارات به آخرین گفته های احمدی نژاد درباره بودجه سالانه نوشته با توجه به اینکه بودجه چند دوازدهمی معمولا ماهیتی تنخواه‌گردان دارد، که معمولا باید کمتر از ۲۵ درصد کل بودجه باشد. اما این محاسبات انگار در دستگاه دولت اصلا دیده نشده چرا که این بودجه سه ماهه به اندازه نیمی از بودجه سال جاری است، یا دولت درک متفاوتی از عدد و مفاهیم ریاضی دارد. نمونه این مساله را می‌توان در ایجاد شش میلیون شغل از سوی دولت‌های نهم و دهم دانست، موضوعی که با اطلاعات آماری سازمان آمار ایران به حداکثر ۶۰۰ هزار شغل خلاصه می‌شود.

به نوشته این مقاله ممکن است احمدی‌نژاد به این نتیجه رسیده باشد که حالا که قرار است از مجلس پول بگیرد، مقداری بیشتر بگیرد تا ماه‌های آینده را با خیال راحت سپری سازد اما غافل از آنکه گردو‌های خانه قاضی حساب و کتاب دارد و قاضی به هر درخواستی پاسخ مثبت نمی‌دهد.

واکنش بازار به توافق ها و احتمال لغو تحریم، حباب ترکید

تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

علی محقق در سرمقاله کلیک ابتکار نوشته با گذشت فقط چهار روز از دور تازه مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵ در قزاقستان روز یکشنبه وزیر امور خارجه طی اظهار نظری در تهران اعلام کرد که از همین امروز شاهد لغو تدریجی تحریم‌ها خواهیم بود. این اظهار نظر هیچ توضیح تکمیلی درباره چند و چون ماجرا نداشت. اما گفته کوتاه و مبهم صالحی هم بازخورد گسترده ای در رسانه‌ها داشت و هم به سرعت بر بازارهای پولی و مالی کشور به طور مشخص قیمت ارز، سکه و حتی خودرو اثر گذاشت.

در ادامه مقاله آمده تا بوده چنین بوده که اقتصاد ایرانی درست یا غلط بیش از هرچیز از سیاست اثر می‌پذیرد و برعکس بسیاری از اقتصادهای جهان بر سمت و سوی سیاست داخلی و خارجی کشور اثری نمی‌گذارد. در سال‌های اخیر نیز همواره شاهد نشانه‌هایی از تاثیر سریع و فاحش سیاست و دیپلماسی بر بازار پولی و مالی و به طور کلی اقتصاد کشور بوده ایم. به طوری که هرگاه که در عرصه سیاست خارجی پای یک اخم یا لبخند به میان آمد نرخ‌ها به طور مستقیم واکنش نشان داده اند. این بالا و پایین شدن‌ها در یک سال گذشته بیش از هر زمانی هم بازار و هم شهروندان را خسته و فرسوده کرد.

عباس ابونوری در سرمقاله روزنامه کلیک قانون نوشته هر چند بازار ارز، طلا و سکه ایران در دو روز گذشته تغییراتی بسیار جدی را تجربه کرده است، اما نمی‌توان تحلیلی دقیق از آنچه در بازار می‌گذرد ارائه داد. به نظر می‌رسد با توجه به اینکه همه تغییرات چه خوب، چه بد، چه زشت و چه زیبا در اختیار دولت است، دیگر حرفی برای گفتن باقی نماند. امروز در حالی از کاهش قیمت ارز و برخی از سقوط قیمت سکه به خاطر رسیدن آن به یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان سخن می‌گویند که چهارسال پیش در همین کشور هر قطعه سکه بهار آزادی ۲۵۰ هزار تومان قیمت داشت. حالا باید باور کرد که قیمت‌ها کاهش یافته است؟ چه کسی مسئول گرانی‌هاست؟

نویسنده اظهار نظر کرده مسئول تمامی نوسانات نرخ ارز دولت است و ارائه تحلیل‌هایی از این دست که تورم انتظاری باعث بروز این اتفاق شده است حاشیه‌هایی است که بر این واقعیت نگاشته می‌شود. نه تورم انتظاری و نه تحریم هیچ کدام به اندازه دولت بر اتفاقات اخیر بازار تاثیرگذار نبوده‌اند و تمامی آنچه در کشور وجود دارد، چه زشت و چه زیبا را متاثر از سیاست‌های دولت می‌دانم و تفسیر دیگری جز این برای آنچه رخ داده است، ندارم.

مقاله قانون پرسیده کافی است به تیتر روزنامه‌های صبح تهران نگاه کنید؛ همه در این مورد سخن می‌گویند که تحریم‌ها درحال کاهش است و سیگنال‌های مثبتی از آمریکایی‌ها دیده می‌شود. حالا آیا توافق بر سر این مسئله در حوزه اختیارات دولت نیست؟ با توجه به این مسئله ارائه تفسیر و تعبیر در این حوزه و حاشیه‌نگاری بر آن هیچ فایده‌ای ندارد.

محمود جامساز در مقاله ای در کلیک اعتماد با اشاره به نوسانات شدید نرخ ارز نوشته نرخ ارز باید تابع حجم عرضه و تقاضای صادرات و واردات باشد، چرا که این دو اصل است که بهای ارز را تعیین می‌کند. اما از آنجا که اقتصاد ما به نفت وابسته است و بودجه کشور توسط دلار‌های نفتی تغذیه می‌شود نرخ ارز قاعدتا در بودجه تصویب می‌شود.

اعتماد نوشته: هیچ دلیل ندارد که قیمت‌ها در روزهای آینده کاهش یا افزایش یابد زیرا سیاست‌های ارزی به هیچ‌وجه در چند سال اخیر قادر به کنترل بازار ارز نبوده است. اصولا به دلیل آنکه نرخ ارز تابع یک نظم خاصی نیست مسلما هر اتفاق یا هر نشستی که بین کشور ما و کشور‌های خارجی بویژه ۱+۵ راجع به مذاکرات هسته‌یی صورت می‌گیرد در تعیین نرخ ارز تاثیرگذار است.

انتخابات و آن ها که احساس تکلیف می کنند

تیتر و عکس صفحه اول قانون

تیتر و عکس صفحه اول قانون

طاهره ریاحی در گزارش انتخاباتی کلیک شرق از قول محمد رضا باهنر نوشته «هاشمی و خاتمی در صدر نظرسنجی‌های انتخاباتی هستند» و نوشته این روزها همه به دنبال گزینه‌های دارای پایگاه مردمی نیرومند و راهگشا هستند که از توان لازم برای حل مشکلات موجود برخوردار باشند. بسیاری از نامزدهایی که حضور رسمی انتخاباتی‌شان را اعلام کرده‌اند مدعی هستند که درصد بالایی از واجدین شرایط به آنان گرایش دارند اما در چنین شرایطی نایب رییس مجلس از یافته‌های نظرسنجی‌هایی خبر داد که نفرات صدرنشین آنها شخصیت‌هایی هستند که نه تنها اعلام نامزدی نکرده‌اند بلکه تا لحظه کنونی نشانه‌ها حاکی از آن است که با توجه به شرایط فعلی سیاسی؛ تمایل جدی و چندانی برای ورود به عرصه رقابت ندارند.

محمدرضا باهنر می‌گوید: «برخی از این نظرسنجی‌ها همه گروه‌های سیاسی و چهره‌های منفرد از اصلاح‌طلب و اصولگرا و خاتمی و هاشمی را هم در بر می‌گیرد و برخی صرفا معطوف به طیف خاصی هستند.»

به نوشته شرق آن طور که باهنر خبر داده است در مجموع این نظرسنجی‌ها هیچ فرد یا طیفی وجود ندارد که بیش از ۲۰ درصد آرا را به خود اختصاص داده باشد، اما در همه آنها هاشمی، خاتمی و بعد از آنها قالیباف بیشترین آرا را به خود اختصاص داده‌اند.

صادق زیباکلام در گزارش کلیک قانون اظهار نظر کرده که به اعتقاد من چه ولایتی و چه ائتلاف ۱+۲ اساسا اصولگرایان فقط تحت یک شرایط اجازه می دهند که آقای هاشمی رفسنجانی و اصلاح طلبان به میدان بیایند و آن هم زمانی است که نتوانند جلوی ورود رحیم مشایی را به انتخابات بگیرند. اگر مشایی و احمدی نژاد بتوانند در انتخابات حضور پیدا کنند اصول گرایان به هیچ وجه نمی توانند جلوی پیروزی مشایی و احمدی‌نژاد را بگیرند و آن ها مثل آب خوردن اصول گرایان را شکست می‌دهند. تنها زمانی اصول گرایان اجازه ورود اصلاح طلبان و آقای هاشمی رفسنجانی را به عرصه انتخابات می‌دهند که ببینند نمی‌توانند جلو رحیم‌مشایی و احمدی نژاد را بگیرند.

به نوشته این استاد دانشگاه زیرا اصولگرایان می دانند اگر هاشمی و خاتمی وارد صحنه شوند آن ها نیز مانند رحیم مشایی به راحتی اصولگرایان را شکست می دهند و داستانی مانند دوم خرداد ۷۶ به وقوع می پیوندد. این واضح است که اصولگرایان این را نمی خواهند تا مجددا قدرت به دست اصلاح طلبان بیفتد. اما اگر نتوانند جلوی ورود مشایی را بگیرند ترجیح می دهند که هاشمی و خاتمی بیایند تا مشایی رای نیاورد.

پیمان مقدم در ستون طنز کلیک اعتماد نوشته: واقعا حیف بود که در این هفته نامزد جدیدی رونمایی نشود. جناب ابوترابی، نایب‌رییس محترم مجلس هم فرموده‌اند: "در صورتی که به تکلیف قطعی برسم و شرایط فراهم شود وارد عرصه انتخابات خواهم شد." خدا زیاد کند این تکلیف را. بچه که بودیم کابوس‌مان تکلیف شب مدرسه بود؛ هر چه می‌نوشتیم تمامی نداشت. اما خب این روزها رجال سیاسی یک به یک از تکلیف استقبال کرده و اعلام حضور می‌کنند.

عموجان از خنده ریسه رفتند و فرمودند: "خاک بر سرت! خب به خاطر همین روزنامه‌نگار شدی دیگر. برای اینکه همیشه خدا از درس و مشق و تکلیف فراری بودی. اگر درس خوان بودی و سرت در کتاب بود حتما مهندسِ تونل یا دکتر- خلبان می‌شدی."

پراید کیلوئی چند

حباب ترکید، کارتون جمال رحمتی، اعتماد

حباب ترکید، کارتون جمال رحمتی، اعتماد

کاوه فولادی‌نسب در ستون طنز کلیک بهار نوشته: بیا این‌همه زحمت بکش، مملکت را به خودکفایی برسان، خودروی سالم منطبق بر استانداردهای اروپا بساز، برای خودروهایت پنجره‌های برقی بگذار، کمربند ایمنی، ترمز‌ ای.‌بی.‌اس، ایربگ - چه بگویم دیگر- هرچه تکنولوژی به‌روز که توی دنیا هست بچپان توی ماشین، مفت و بی‌مزد و منت. قدرنشناسی انگار رفته توی خون ملت. یکی نیست به‌شان بگوید خوب بود هنوز مثل چند سال پیش خودروهای ازکمپانی‌درآمده یکی‌درمیان توی خیابان آتش می‌گرفتند؟ خوب بود هنوز لاستیک‌های زاپاس ماشین‌های صفرکیلومتر پنچر بود؟ از مرحمت و لطف متخصصان مملکتی همه این‌ها حل شده، حالا ملت چسبیده‌اند به فندک و بالابر شیشه و داشبورد.

به نوشته این مقاله طنز چند روز پیش یکی از مسئولان محترم در مصاحبه‌ای این سوال را مطرح کرد که «پراید کیلویی چند؟» چه سوال حکیمانه‌ای... یکی از روزنامه‌ها محاسبه کرده و درآورده بود که پراید این روزها کیلویی ۱۹‌هزار و ۸۰۰ تومان است. این قاعده قیمت کیلویی خیلی قاعده خوبی است و چشم آدم را خوب باز‌می‌کند.

در پایان ستون طنز بهار آمده: تازه فهمیدم که شما خودروسازان جزو اقشار محروم جامعه‌اید. فکرش را بکنید لپ‌تاپ درمی‌آید کیلویی حدودا دو‌میلیون تومان. شاید کسی فکر کند لپ‌تاپ تکنولوژی جدید و پیچیده‌ای دارد و حق دارد ‌گران باشد. این‌هم نظری است. می‌شود رفت سراغ یک‌چیز ارزان‌تر: ال‌.‌سی.‌دی. ۵۵‌اینچی که قیمتش حدود ۳‌میلیون و ۸۰۰‌هزار تومان است و وزنش ۳۶‌کیلو، درمی‌آید کیلویی حدودا ۱۰۵‌هزار تومان. این‌هم از این. بازهم بگم؟

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.