مهدوی کنی بازهم به ریاست مجلس خبرگان انتخاب شد

به روز شده:  11:41 گرينويچ - سه شنبه 05 مارس 2013 - 15 اسفند 1391
مهدوی کنی

مهدوی کنی:‌ مجلس خبرگان در صیانت و نظارت بر رهبری نقش غیرقابل انکاری دارد

محمدرضا مهدوی کنی بار دیگر به ریاست مجلس خبرگان انتخاب شده و در سخنانی، نظرات خود در مورد شرایط کشور بیان کرده است.

در رای گیری برای انتخاب اعضای هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری که در جلسه روز سه شنبه، ١۵ اسفند (۵ مارس) این مجلس صورت گرفت، محمدرضا مهدوی کنی، رئیس مجلس خبرگان، با ۶۴ رای از ۷۰ رای برای دو سال دیگر به ریاست این مجلس انتخاب شد.

پیشتر برخی از منابع خبری این احتمال را مطرح کرده بودند که آقای مهدی کنی ۸۱ ساله به دلیل کهولت سن و ضعف جسمی از نامزدی برای ریاست مجلس خبرگان صرف نظر کند.

اعضای مجلس خبرگان، محمود هاشمی شاهرودی و محمد یزدی را هم به عنوان نایب رئیسان اول و دوم و احمد خاتمی و قربانعلی دری نجف آبادی، به عنوان منشی های مجلس انتخاب کردند.

نشست روز سه شنبه پانزدهم اسفند (پنجم مارس) سیزدهمین جلسه دوره چهارم مجلس خبرگان آعاز شد و در ابتدای این نشست، آقای مهدوی کنی در سخنانی نظرات خود را پیرامون نقش مجلس خبرگان، شرایط کشور و انتخابات دوره آتی ریاست جمهوری بیان داشت. وی با اظهار اینکه "دشمنان و مخالفان در پی تضعیف مجلس خبرگان هستند و برخی دوستان هم کم لطفی می کنند" در مورد نقش این مجلس گفت که خبرگان مسئول انتخاب رهبری است و "در صیانت و نظارت بر رهبری نقش غیرقابل انکاری دارد."

برخی از منتقدان مجلس خبرگان گفته اند که این مجلس به وظیفه قانونی خود که نظارت و در صورت لزوم، انتقاد و ارائه رهنمود به رهبر جمهوری اسلامی است عمل نمی کند و عملا به محلی برای ستایش و تایید اقدامات رهبر تبدیل شده است.

'حفظ نظام با سلاح و زور نیست'

محمدرضا مهدوی کنی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر لزوم حفظ نظام جمهوری اسلامی، گفت:‌ "حفظ نظام به این نیست که از مردم با سلاح و زور بخواهیم حتما مسلمان شوند و انقلاب را قبول داشته باشند." وی گفت که‌ آیت الله روح الله خمینی "با همه قدرتی که داشتند، هیچگاه نگفتند که من ولی فقیه هستم و کسی نباید روی حرف من حرف بزند و همه باید به حرف من گوش کنند، بلکه اعمال ولایت را در مواقع بحرانی انجام می دادند."

هیات رئیس مجلس خبرگان

اعضای هیات رئیسه مجلس خبرگان به مدت دو سال دیگر در سمت های خود ابقا شدند

وی به عنوان نمونه، نحوه رفتار آیت الله خمینی در جریان درگیری جناح های داخلی حکومت در زمان ریاست جمهوری ابوالحسن بنی صدر، نخستین رئیس جمهوری ایران را یادآور شد و این نظر را مطرح کرد که رهبر سابق جمهوری اسلامی "به احترام رای ملت، در برابر رفتارهای بنی صدر صبر می کرد."

آقای کنی در حالی به رویکرد آیت الله خمینی در دوره ریاست جمهوری آقای بنی صدر اشاره می کند که در ماه های اخیر، رقابت بین جناح های طرفدار محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، و جناح مقابل که خود را حامی آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی می داند، شدت گرفته است.

در ماه های اخیر برخی از مخالفان آقای احمدی نژاد در حکومت ایران، موضع گیری های او در برابر آیت الله علی خامنه ای را، تلویحا با رفتار اولین رئیس جمهور ایران مقایسه کرده اند.

انتخابات ریاست جمهوری

در جریان انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، آیت الله خامنه ای نتیجه اعلام شده انتخابات را که حاکی از پیروزی آقای احمدی نژاد با اکثریت کم سابقه آرا بود حتی قبل از تایید این نتیجه توسط مراجع قانونی، مورد تایید قرار داد و آن را تبریک گفت.

آقای مهدوی کنی، که رئیس جامعه روحانیت مبارز، تشکل روحانیون محافظه کار در جمهوری اسلامی است، بخشی از سخنان خود را به اظهار نظر در مورد انتخابات آتی ریاست جمهوری اختصاص داد و از جمله گفت "قصد ندارم در انتخابات دخالت کنم که بگویم چه کسی کاندیدا شود."

نشست سیزدهم دوره چهارم مجلس خبرگان

مجلس خبرگان هر سال دو بار جلسه برگزار می کند

در مورد ویژگی های نامزد مناسب برای انتخابات ریاست جمهوری، رئیس مجلس خبرگان گفت "ما در بحران هستیم و با مشکلات داخلی و خارجی مواجهیم و هرکس بیاید، مسئولیت سنگینی بر عهده دارد و باید برای حل مشکلات کار کند" و افزود‌ "کسانی باید کاندیدا شوند که هم برنامه و هم تیم دارند."

رئیس مجلس خبرگان خواستار شرکت گسترده مردم و برگزاری پرشور انتخابات شد و گفت که "اگر مردم با بعضی اشخاص و جریانات سیاسی قهر هستند، با انقلاب اسلامی که خودشان با فداکاری و نثار خون پاک شهدا به دست آوردند، قهر نکنند." وی گفت که حضور گسترده مردم در رای گیری "دشمن را ناامید و راه نفوذ بیگانیگان را مسدود می کند."

آقای مهدوی کنی در عین حال، نسبت به ادامه حمایت مردم از جمهوری اسلامی ابراز اطمینان کرد و گفت: "در ۲۲ بهمن امسال دیدیم که همه مردم با سلایق مختلف و با وجود مشکلات، برای تجدید پیمان با نظام و رهبری آمدند و حتی کسانی با دیدن ما می گفتند که مشکلاتی چون گرانی وجود دارد، بازهم شعار مرگ بر آمریکا سر می دادند." وی افزود که "مردم دو لایه دارند که لایه درونی آنها علاقه به اسلام و انقلاب و رهبری است و لایه دیگر آنها، همین زندگی عادی است و ما باید این نعمت را حفظ کنیم."

مجلس خبرگان رهبری که وظایف قانونی آن، انتخاب رهبر و نظارت بر فعالیت رهبری توصیف شده، ۸۶ عضو دارد، انتخابات آن هر هشت سال یک بار برگزار می شود و اعضای مجلس هر سال دو بار تشکیل جلسه می دهند.

نخستین انتخابات مجلس خبرگان در سال ۱۳۶۱ برگزار شد و علی مشکینی تا زمان در گذشت او در سال ۱۳۸۶ ریاست این مجلس را برعهده داشت و سپس، اکبر هاشمی رفسنجانی به جای او به این سمت انتخاب شد.

آقای رفسنجانی در انتخابات سال ۱۳۸۹ هیات رئیسه مجلس خبرگان، و در حالیکه به دلیل اختلاف نظر با آقای احمدی نژاد با فشار طرفداران او از جمله در مجلس خبرگان مواجه بود، از نامزدی در این انتخابات صرفنظر کرد و محمدرضا مهدوی کنی به ریاست مجلس انتخاب شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.