قوه قضائیه ایران گزارش جدید احمد شهید را غیرقانونی خواند

به روز شده:  18:09 گرينويچ - سه شنبه 05 مارس 2013 - 15 اسفند 1391

ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران با انتشار بیانیه‌ای، چهارمین و تازه ترین گزارش جدید احمد شهید، گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره امور ایران را غیرقانونی خوانده است.

این بیانیه می‌گوید که گزارش آقای شهید "با هدایت و اشاره برخی از دول غربی متخاصم تهیه شده و فاقد ارزش قانونی است".

اصطلاح دول متخاصم عمدتا در ارتباط با کشورهایی به کار می رود که با یکدیگر در حال جنگ هستند.

بیانیه ستاد حقوق بشر قوه قضائیه روز سه شنبه پانزدهم اسفند (پنجم مارس) منتشر شده است. دبیر این ستاد، محمد جواد اردشیر لاریجانی، برادر روسای قوه قضائیه و مقننه ایران است.

بیانیه ستاد حقوق بشر می گوید که مفاد گزارش آقای شهید، "تکرار ادعاهای گذشته او است" و اطلاعات آن "در وب سایت های مخالفان شناخته شده جمهوری اسلامی ایران که با سرویس های جاسوسی آمریکا، انگلیس و موساد در ارتباط هستند، موجود است."

بیانیه ستاد حقوق بشر قوه قضائیه

"مفاد گزارش آقای شهید، "تکرار ادعاهای گذشته او است" و اطلاعات آن "در وبسایت های مخالفان شناخته شده جمهوری اسلامی ایران که با سرویس‌های جاسوسی آمریکا، انگلیس و موساد در ارتباط هستند، موجود است."

این بیانیه مصاحبه های انجام شده توسط آقای شهید را "غیرسازنده، جهت دار با منابع غیر معتبر و مشکوک" توصیف کرده است.

پیش از این سخنگوی وزارت امور خارجه ایران آخرین گزارش احمد شهید را "جانبدارانه و غیرمستند" خوانده بود.

تازه‌ترین گزارش آقای شهید از وضعیت حقوق بشر در ایران هفته گذشته (یازدهم اسفند) منتشر شد.

در این گزارش ۷۷ صفحه‌ای که قرار است روز ۲۱ اسفند ماه به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ارائه شود، ایران به نقض سازمان‌یافته حقوق بشر متهم شده است.

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر در ایران در گزارش اخیر خود از اعدام دست‌کم ۴۸۷ نفر در سال ۲۰۱۲ میلادی خبر داده و فهرستی از اسامی زندانیان سیاسی، مذهبی و قومی در ایران و نیز اتهاماتی را که علیه آنها مطرح شده، منتشر کرده است.

این فهرست شامل اسامی بیش از ۱۵۰ زندانی است.

فعالیت‌های احمد شهید به عنوان گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر در ایران از خرداد سال ۱۳۹۰ آغاز شده است، ولی در این مدت، نهادهای رسمی ایران به او اجازه نداده‌اند به آن کشور سفر کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.