عبدالله نوری: حکومت باید از تجربه موسوی و کروبی استفاده کند

به روز شده:  14:56 گرينويچ - سه شنبه 05 مارس 2013 - 15 اسفند 1391

به گفته عبدالله نوری "آزادی رهبران جنبش سبز برای کشور و مردم و حتی حاکمیت بهتر از حصر است"

عبدالله نوری از سیاستمداران اصلاح طلب، به حکومت ایران توصیه کرد به جای آنکه کسانی چون میرحسین موسوی و مهدی کروبی را "مشکل" خود بداند، از تجربه آنها برای غلبه بر مشکلات کشور استفاده کند.

به نوشته سایت کلمه، آقای نوری این اظهارات را در جریان دیدار با فرزندان میرحسین موسوی و زهرا رهنورد بیان کرده است که به همراه مهدی کروبی، از بهمن سال ۱۳۸۹ در حصر خانگی به سر می برند.

عبدالله نوری، اولین وزیر کشور ایران در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی، در ماه های گذشته بعد از سه سال سکوت نسبی در مورد مسائل سیاسی، در موارد مختلف به بیان دیدگاه های خود راجع به شرایط ایران و راه های پیش روی نیروهای اصلاح طلب برای تغییر وضعیت کشور پرداخته است.

عبدالله نوری، از چهره های سرشناس اصلاح طلبان ایران در دیدار با خانواده میرحسین موسوی گفته است: "بنده نیز همراه با جمع کثیری از مردم و نیرو‌های دلسوز کشور، نسبت به ادامه حصر آقایان میرحسین موسوی، مهدی کروبی و خانم رهنورد به شدت نگران، متاثر و معترض هستم."

وی افزوده است که "آقایان موسوی، کروبی و جریان اصلاحات و جنبش سبز" به دنبال "سرافرازی ایران" هستند و "هرگز چشم به خارج ایران ندارند".

آقای نوری با ذکر اینکه "آزادی رهبران جنبش سبز برای کشور و مردم و حتی حاکمیت بهتر از حصر است" افزوده: "باید در حد توان در جهت آزادی این عزیزان تلاش کنیم و از هیچ اقدامی در این راستا فروگذار نکنیم."

وی همچنین به انتقاد از "برخورد‌های پر تنش اخیر با فرزندان و خانواده رهبران جنبش سبز و ورود به منزل و حریم خصوصی آنها" پرداخته که اشاره به فشارهایی دارد که اخیرا بر فرزندان کلیک میرحسین موسوی و کلیک مهدی کروبی وارد شده است.

"فرزندان میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، در جریان دیدار اخیر با عبدالله نوری نسبت به بی خبری از سلامت والدین خود ابراز نگرانی کرده و گفته اند 'احساس وظیفه می‌کنند' که با 'تمام توان' برای جلب توجه افکار عمومی به این موضوع بکوشند"

ماموران امنیتی ماه پیش با احضار دختران میرحسین موسوی و زهرا رهنورد و یکی از پسران مهدی کروبی، آنها را از اطلاع رسانی راجع به والدینشان منع کرده بودند.

به گزارش سایت کلمه، فرزندان میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، در جریان دیدار اخیر با عبدالله نوری ضمن تشریح برخوردهای اخیر نیروهای امنیتی، نسبت به بی خبری از سلامت والدین خود شدیدا ابراز نگرانی کرده و افزوده اند "احساس وظیفه می‌کنند که با تمام توان برای تغییر این وضعیت کوشش و توجه همگان را به این موضوع جلب کنند".

دیدار با خانواده کروبی

عبدالله نوری دو هفته پیش هم با حضور در منزل مهدی کروبی، با فاطمه کروبی همسر وی دیدار کرده و گفته بود که "جمع کثیری از ایرانیان"، این سیاستمدار اصلاح طلب و میرحسین موسوی را "دلسوزان مردم و کشور" می دانند.

آقای نوری با بیان این توصیه به مسئولان حکومت ایران که "در مسیر مشترکات گام بردارند و اختلافات را کاهش دهند" پرسیده بود: "وقتی با سران و سردمداران شرق و غرب می توان مذاکره و تعامل نمود، آیا نمی‌توان همین شیوه مذاکره و تعامل را، آن هم در شرایطی که کشور زیر بار انواع و اقسام فشارهاست با نیروهای منتقد و دلسوز نیز در پیش گرفت؟"

"عبدالله نوری دو هفته پیش هم با حضور در منزل مهدی کروبی، با فاطمه کروبی همسر وی دیدار کرده بود"

عبدالله نوری چندی پیش با انتقاد از افرادی که معتقدند اصلاح طلبان تا آماده نشدن شرایط سیاسی لازم برای حضور در صحنه سیاست باید از شرکت در انتخابات خودداری کنند، نتیجه این کار را "تعطیل اصلاحات" در ایران دانسته بود.

این سیاستمدار اصلاح طلب در اظهار نظری جداگانه، درباره حضور اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده گفته که شرکت اصلاح طلبان یا عدم حضورشان موکول به گفت و گو و تبادل نظرهای درونی جبهه اصلاحات است.

وی همچنین با سنگین دانستن هزینه های سیاست خارجی حکومت ایران برای مردم، خواستار برگزاری رفراندم برای تعیین سرنوشت پرونده هسته ای شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.