استفاده مجدد احمدی نژاد و مشایی از شعار 'زنده‌باد‌بهار'

به روز شده:  20:44 گرينويچ - سه شنبه 05 مارس 2013 - 15 اسفند 1391
احمدی نژاد و مشایی

محمود احمدی نژاد در جریان مراسم امروز، جایگاه ویژه ای برای اسفندیار رحیم مشایی قائل شده است

محمود احمدی نژاد رئیس جمهور و اسفندیار رحیم مشایی رئیس دبیرخانه کشورهای غیرمتعهد، دو سخنرانی پیاپی در تهران را با شعار "زنده باد بهار" خاتمه دادند که به تازگی در محافل سیاسی و رسانه ای خبرساز شده است.

خبرگزاری دولتی ایسنا در گزارش امروز سه شنبه ۱۵ اسفند (۵ مارس) از سخنرانی آقای احمدی نژاد در مراسم کاشت "درخت صلح و دوستی" و افتتاح "بوستان غیرمتعهدها"، نوشته که این سخنرانی با شعار "زنده باد بهار، زنده باد صلح و عدالت جهانی" خاتمه یافته است.

همین خبرگزاری گزارش کرده که قبل از اظهارات رئیس جمهور در این مراسم، که در حضور نمایندگانی از کشورهای غیر متعهد برگزار شده، آقای مشایی نیز سخنرانی خود را با شعار "زنده باد بهار" به پایان رسانده است.

پیش از این نیز استفاده محمود احمدی‌نژاد از شعار "زنده باد بهار" در مراسم سالگرد پیروزی انقلاب ایران در ۲۲ بهمن ماه، به کلیک انتقادهای تند محافظه کاران منتقد دولت انجامیده بود.

در پی این انتقادات، آقای احمدی نژاد گفت که منظور او از عبارت زنده باد بهار، آرزوی ظهور امام دوازدهم شیعیان بوده و پرسید: "آیا باید به جای زنده باد بهار بگوییم زنده باد پائیز؟"

شعار "زنده باد بهار" در دستان برخی حمله کنندگان به علی لاریجانی در قم

این عبارت، همچنین جزو شعارهای کسانی بود که در جریان سخنرانی علی لاریجانی در قم او را مورد کلیک حمله قرار دادند.

پیش از آن، "زنده باد بهار" بر روی پلاکاردهای برخی از استقبال کنندگان از رئیس جمهور در بازگشت وی از کلیک سفر به مصر نیز درج شده بود.

آقای احمدی‌نژاد برای نخستین بار شعار "زنده باد بهار" را در مهر ماه عنوان کرد و سخنرانی خود در جلسه مجمع عمومی سازمان ملل را با بیان کلیک این شعار به پایان برد.

محافظه کاران منتقد دولت، رئیس دولت و همکارانش را متهم می کنند که این عبارت را به عنوان شعار انتخاباتی جریان سیاسی خود در انتخابات ریاست جمهوری آینده برگزیده اند و با تکرار آن در مناسبت های رسمی، به تبلیغات انتخاباتی زودهنگام با استفاده از امکانات دولتی می پردازند.

به عقیده این محافظه کاران، رئیس دولت دهم قصد دارد زمینه را برای ریاست جمهوری اسفندیار رحیم مشایی در انتخابات خرداد ماه آینده آماده کند که از او و همفکرانش تحت عنوان "جریان انحرافی" یاد می کنند.

زنده باد بهار

شعار "زنده باد بهار" در دستان استقبال کنندگان از احمدی نژاد و مشایی پس از بازگشت از مصر

محمود احمدی نژاد در جریان مراسم امروز، جایگاه ویژه ای برای اسفندیار رحیم مشایی قائل شده و سخنرانی خود را بعد از پایان اظهارات او انجام داده است.

وی در آغاز سخنرانی خود گفته است: "پس از صحبت‌های بسیار عمیق و پرمعنای برادر عزیزم آقای مشایی جایی برای صحبت‌های دیگران باقی نمی‌ماند."

آقای مشایی نیز بخش مهمی از سخنان خود را به تشریح مفهوم بهار اختصاص داده است.

در خبری که توسط خبرگزاری ایسنا از این سخنرانی کوتاه منتشر شده، بیش از ۲۰ بار کلمه "بهار" به چشم می خورد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.