دومین روز تجمع اعتراضی کارگران صنایع فولاد زرین تهران

به روز شده:  15:45 گرينويچ - سه شنبه 05 مارس 2013 - 15 اسفند 1391

مدیر دولتی کارخانه زرین به کارگران گفته است: در روزهای پایانی سال نمی‌توانند دستمزد دی، بهمن، اسفند و عیدی و پاداش پرداخت کنند و فقط قادر به پرداخت ۴۰ درصد از دستمزد باقی مانده آذر ماه آنان هستند."

کارگران صنایع فلزی شماره ۱ و ۲ کارخانه زرین تهران در جاده قدیم کرج برای دومین روز امروز سه‌شنبه ۱۵ اسفندما (۵ مارس) در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و عیدی خود دست به تجمع اعتراضی در مقابل این کارخانه زدند.

به گزارش سایت اتحادیه آزاد کارگران ایران، این کارگران پس از تجمع دیروز خود در مقابل کارخانه و جواب منفی مدیریت دولتی به خواست هایشان، با برگزاری مجمع عمومی تصمیم به تجمع اعتراضی در مقابل استانداری تهران گرفتند و امروز می‌خواستند به مقابل استانداری بروند که به آنها گفته شد، مسئولان استانداری به میان آنها خواهد آمد به همین دلیل کارگران تجمع خود را تا حوالی بعد از ظهر در مقابل کارخانه صنایع فلزی زرین تهران ادامه دادند.

به گزارش این سایت حدود ساعت چهار بعدازظهر به وقت محلی یکی از مسئولین استانداری در میان کارگران معترض حاضر شد و اعلام کرد: "ما نهایتا ۴۰ درصد دستمزد آذر و دستمزد دی ماه را پرداخت خواهیم کرد و مابقی مطالبات خود را باید از طریق مسیرهای قانونی دنبال کنید."

مدیریت دولتی کارخانه های صنایع فلزی شماره ۱ و ۲ قبل از تجمع امروز کارگران این کارخانه ها به آنان اعلام کرده بود "در روزهای پایانی سال نمی‌توانند دستمزد دی، بهمن، اسفند و عیدی و پاداش پرداخت کنند و فقط قادر به پرداخت ۴۰ درصد از دستمزد باقی مانده آذر ماه آنان هستند."

پیشتر هم تعدادی از کارگران ایرانی در خردادماه سالجاری با امضای طوماری، که متن آن توسط خبرگزاری ایلنا منتشر شده بود، با خطاب قرار دادن وزیر کار نسبت به شرایط اقتصادی اعتراض کرده و خواهان افزایش فوری دستمزد خود در شش ماهه دوم سال جاری شده‌ بودند.

در این طومار به عدم پرداخت دستمزدها، رواج قراردادهای موقت، اخراج و ناامنی شغلی، دستمزدهای پایین و گرانی اعتراض شده است.

کارگران امضاکننده طومار هشدار داده‌اند که: "بسیاری از اقلام غذایی و رفاهی به صورت روزانه و با سرعتی غیرقابل تصور در حال برچیده شدن از سفره خالی ما کارگران است."

در این طومار آمده بود کارگران بسیاری به دلیل "قطع سوبسیدها" و تعطیلی کارخانه‌ها از کار بیکار شده‌اند و آنهایی هم که هنوز بر سر کار هستند حقوق ماهیانه ای‌ معادل ٣٠٠ تا ٧٠٠ هزار تومان می‌گیرند، حقوقی که به گفته نویسندگان نامه "در مراکز استان‌ها کفاف اجاره بهای حقیرترین منزل مسکونی را نیز نمی‌دهد."

این کارگران با اشاره به این که شرایط اقتصادی به قطع مزایای شغلی کارگران از طرف کارفرمایان انجامیده است. نوشتند: "فاصله بین درآمد و هزینه‌های جاری زندگی به مرز فاجعه‌باری رسیده و هستی و حیات خانواده‌های کارگری را در معرض نابودی قرار داده است."

در ماه‌های گذشته اقتصاد ایران با مشکلات فراوانی روبه‌رو شده و ارزش ریال ایران در برابر ارزهای خارجی به شدت سقوط کرده است. در این مدت، از طرفی تحریم‌های گسترده‌ ایالات متحده و اتحادیه اروپا علیه صنعت نفت و نظام بانکی ایران، دسترسی این کشور به ذخایر ارزی را به شدت محدود کرده و از طرف دیگر حذف یارانه ها، به تعطیلی برخی صنایع و بالا رفتن قیمت‌ها انجامیده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.