بررسی روزنامه‌های صبح چهارشنبه تهران – شانزدهم اسفند

به روز شده:  03:08 گرينويچ - چهارشنبه 06 مارس 2013 - 16 اسفند 1391

روزنامه های صبح امروز تهران از مرگ چاوز رییس دولت ونزوئلا متحد جمهوری اسلامی خبر داده اند و در گزارش های اصلی خود از ظاهر شدن احمدی نژاد و رحیم مشائی و شعارهای بهار بهار آنان در مراسم روز درختکاری یاد کرده اند.

بخش عمده ای از گزارش ها و مقالات امروز را مسائل مربوط به اقتصاد و گرانی ها تشکیل می دهد.

شرق خبر از مرگ رییس دولت ونزوئلا داده است

شرق خبر از مرگ رییس دولت ونزوئلا داده است

پیامد خوشبینانه وزیر خارجه و خبر رسیدن به دشمن

فریدون مجلسی در مقاله ای در کلیک بهار نوشته سخنان آرام، متین، ملایم، امیدوار و امیدبخش وزیر خارجه که از بالاترین مرجع دیپلماتیک کشور ابراز شد، پس از آخرین دیدار ۱+۵ ، حکایت از خوشبینی در حل مشکلات اساسی روابط بین‌المللی ایران از همین امروز داشت، که باوجود پاسخ تند و انکار بی‌دریغ یکی از سرداران موثر، موجب قدری ارزانی دلار و سکه در بازار تهران شد.

به نوشته این مقاله هنوز اثر منگ‌کننده سخنان سردار ظاهر نشده بود که با انکاری از سوی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای گروه ۱+۵ ضربه ای دیگر وارد شد. ایشان شرایطی اعلام کرد که حکایت از مودب‌بودن و اثبات حسن‌نیت ایران داشت. قبلا ‌نیز گفته بودند اگر ایران با آن‌ها راه بیاید ممنوعت یک‌جانبه منع صدور طلا و فلزات قیمتی را شل خواهند کرد! یعنی اگر شما قدمی پیش بگذارید ما برمی‌گردیم به وضعیت تحریم‌های یک هفته پیش.

مقاله بهار تاکید کرده به این ترتیب، با آن انکار قدرت واقعی داخلی و انکار و عدم تمایل همکاری از سوی آمریکا، معلوم نیست دیپلماسی چه معنایی دارد؟ به نظر من در این مذاکرات و آن محدودیت‌ها و غیره، ‌هنوز مانع اصلی اسراییل است . می‌دانند و می‌دانیم که مایه اصلی و لاینحل در پس حرف‌ها و اعمال و تهدیدهایشان همان مسئله کذایی است!

روزنامه کلیک جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته واکنش بازارهای مختلف به اخبار و تحلیل‌های خوشبینانه‌ای که از مذاکرات هسته‌ای منتشر شده، کاملاً طبیعی است. در تمام کشورهای جهان نیز کم یا بیش شاهد چنین تأثیرپذیری و واکنش‌هایی هستیم؛ شاخص‌ها در بورس‌های مطرح دنیا نسبت به رخدادهای سیاسی و گاه زیست محیطی حساس هستند و واکنش نشان می‌دهند. ارزش نسبی "ارزهای جهان روا" از مناسبات سیاسی تأثیر می‌پذیرند و به همین جهت نباید از واکنش‌هایی که بازارهای مختلف در ایران نسبت به موضوع بسیار مهمی مانند مذاکرات هسته‌ای نشان می‌دهند تعجب کرد .

اما روزنامه جمهوری اسلامی تذکر داده چنین رفتارهایی بشدت پرریسک است و حکم تیغی دولبه را دارد. چرا که به همین سرعت و قدرتی که توانسته است، موجی از کاهش قیمت‌ها را به دنبال داشته باشد می‌تواند خلاف این جریان عمل کند. کافی است مصاحبه یا اشاره‌ای از سوی منابع غربی جهت مخالف ابراز امیدواریهای مسئولان ایرانی منتشر شود، در آن صورت خواهیم دید که این موج ارزانی به ضد خود تبدیل می‌شود

این روزنامه به مسئولان تاکید کرده در برخورد با فضای پیش آمده، درایت بیشتری به خرج دهند و اینقدر راحت نقاط حساس افکار عمومی کشور را برای دشمنان عیان نکنند.

دولت می خواهد یکی از خود جانشین بگذارد

تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

احمد شیرزاد در مقاله ای در کلیک مردم سالاری نوشته در اینکه دولتی‌ها فعلا دور خیز کرده‌اند تا یکی از چهره‌های حلقه خود را وارد انتخابات کنند و همچنین شرایط را برای موفقیتش فراهم کنند تا جانشین احمدی‌نژاد، یکی از نفرات به زعم آنها «خود» ی باشد، هیچ شک و شبهه‌ای وجود ندارد و تحرکات و رفتار احمدی‌نژاد و اطرافیانش چیزی غیر از این را نشان نمی‌دهد و به نظر می‌رسد که دوست ندارند صندلی‌ای که هشت سال در اختیارشان بوده را به فرد یا بهتر است گفته شود گروه دیگری بدهند تا همچنان قدرت را در دست خود ببینند.

به نوشته این نماینده مجلس ششم احمدی‌نژاد در پی تحرکات زیادی به عنوان کاندیدای اول اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهور برگزیده شد و رای آورد. اول هم خودش و هم اطرافیانش همچنان گمان می‌کنند که قدرت کلام و توانمندیشان آن‌ها را در موقعیت فعلی قرار داده است البته استقبال‌های نه چندان واقعی سفرهای استانی هم مزید بر علت شد تا دولتی‌ها درباره محبوبیت خود شک نکنند؛ باید گفت هزینه کردن درآمدهای گزاف نفتی و پرداخت نقدی به مردم هم شیوه‌ای است که موجب شده با وجود درآمدهای بی‌سابقه نفتی انواع و اقسام مشکلات و محدودیتهای مالی به لایه‌های مختلف جامعه تحمیل شود.

کلیک ابتکار جمله معروف رییس جمهور را نقل کرده که گفت "مگر پراید کیلویی چند" و دستمایه طنازها و کاریکاتوریستها شد آن گاه نوشته از آن روز تا کنون، هر روز با خبر می‌شویم که دولت با خودرو سازان جلسه گذاشت، کارگروه وزارت صنعت و تجارت به بحث نشسته است، اطلاعات خودرو سازان به کمیته رقابت فرستاده شد، کمیسیون صنایع مجلس خودرو سازان را اظهار نمود، سازمان حمایت آستین‌ها را بالا زد و..... همه این اتفاقات در حال انجام است .

به نوشته این مقاله اما وعده‌های سراب گونه نه فقط مردم را سیراب نمی‌کند بلکه عطش انتظارات را بالا می‌برد و با ناکامی مسئولان در تحقق وعده‌ها، اعتماد مردم سلب و اقتدار مسئولان شکسته می‌شود. ترس بازار می‌ریزد و مقاومتش در برابر تصمیمات، بیشتر می‌گردد. جالب است که در ایران به دلیل اقتصاد دولتی، قریب به اتفاق عوامل گرانی و تورم در دست خود دولت می‌باشد بنابراین اینطور نیست که یکطرف قصه دولت باشد و طرف دیگر مثلاً بخش خصوصی قرار داشته باشد.

و خلاصه مقاله ابتکار این است که تجربه نشان داده که مردم از کنترل‌های دستوری قیمت‌ها هم خیری ندیده اند، یک روز دامداران مجبور شدند که مطابق فرمول صادر شده، شیر و ماست عرضه نمایند، ولی آن دستور تنها باعث افزایش میزان آب شیر گردید. روزی دیگر خبر کشف هزاران تن پسته درجه یک به مثل کشف الفتوح از شبکه‌های مختلف خبری پخش شد ولی در نهایت پسته‌ها از یک دلال گرفته شد، به چند دلال دیگر سپرده گردید و با همان قیمت ۶۰ هزار تومان عرضه شد.

دست پنهان دولت در بازار ارز

احمد میدری در سرمقاله کلیک جهان صنعت نوشته طی روزهای اخیر پیش‌بینی لغو بخشی از تحریم‌ها و افزایش عرضه ارز موجب شد تا بخش قابل توجهی از تقاضای سوداگری از بازار خارج شود چراکه انتظارات مردم و بنگاه‌ها در مورد تحریم‌ها یک عنصر بسیار اساسی است.

نکته قابل توجه در مورد توقف روند کاهشی قیمت اینکه نهادها و موسساتی که بخش قابل توجهی ارز در اختیار دارند تصمیمی در خصوص عرضه ارز ندارند و فقط خواسته دولت در عرضه ارز شرط اصلی است به‌طوری که اگر دولت قصد افزایش عرضه را نداشته باشد قطعا سقوط قیمت‌ها جای خود را به افزایش آن می‌دهد.

به نوشته این مقاله از سوی دیگر کسری شدید دولت، از ادامه سقوط ارز جلوگیری می‌کند چراکه دست پنهان دولت در بازار مانع کاهش شدید قیمت ارز می‌شود تا اینکه بتواند کسری بودجه خود را جبران کند. به عبارت دیگر دولت بخش عمده درآمد خود را از تبدیل دلار به ریال تامین می‌کند، به این دلیل در بازار ارز و طلا دخالت کرده و از سقوط شدید هم جلوگیری می‌کند تا بتواند کسری بودجه در پایان سال را تامین کند.

محمدحسین روانبخش در ستون طنز مردم سالاری نوشته وزیر اقتصاد نه تنها وزیر،که سخنگوی اقتصادی دولت نیز هست ولی در اوضاع و احوال اقتصادی یک سال اخیر فرصتی برای سخن گفتن برای ایشان وجود نداشت. وقتی دلار ۱۲۰۰ تومانی ۳۶۰۰ تومان بشود، کدام کشتی‌گیری رویش می‌شود درباره اقتصاد سخن بگوید که وزیر اقتصاد از این حرفها بزند؟! برای همین هم این سخنگوی ارجمند صبر کرد، صبر کرد... و می‌دانید که با صبر می‌شود از غوره حلوا ساخت. صبر وزیر اقتصاد هم ثمر داد و این دو سه روزه که بزنم به تخته، گوش و چشم و دهان شیطان کر و کور و درب و داغان، دلار و طلا آمده پایین، نطق ایشان باز .

به نوشته این طنزنویس: سخنگو به این شجاعت در طول تاریخ کمتر دیده شده است ولی وقت‌شناسی برادر حسینی، شجاعتش را تحت‌الشعاع قرار داده است. فقط خدا کند بانک مرکزی دیگر کارهایی از قبیل اعلام نرخ پیش فروش سکه (که باعث شد طلا یکباره گران‌ شود) نکند تا حالا که برادر سخنگوی اقتصادی دوباره دست به نطق شده و پیش بینی آینده را کرده، سخنش درست باشد و درست بماند تا از این سخنگو یک سخن یادگاری در تاریخ مانده باشد؛ انشاءالله!

کارتون فیروزه مظفری، اعتماد

کارتون فیروزه مظفری، اعتماد

هشت مارس روز خوبی برای زنان نیست؟

پوریا عالمی در ستون طنز کلیک شرق نوشته ما برای اینکه باکلاس و مترقی جلوه کنیم قرار شده چهارشنبه‌ها به زنان برسیم و به مسایل آنان رسیدگی کنیم و ترتیب اخبار آنان را بدهیم. دست بر قضا امروز ششم مارس است و پس‌فردا، جمعه، هشت مارس است و فرنگی‌ها مثل باقی افکار غلطی که دارند، به اشتباه فکر می‌کنند هشت مارس روز زن است در حالی که...

در هشت مارس ۱۸۵۷ زنان کارگر کارگاه‌های پارچه‌بافی و لباس‌دوزی در آمریکا به خیابان‌ها ریختند و خواهان افزایش دستمزد، کاهش ساعات کار و بهبود شرایط نامناسب کار شدند. این تظاهرات با حمله پلیس و کتک‌زدن زنان پایان پذیرفت. .ببینید، اگر قرار باشد هر بار زنان اعتراض کردند و اعتراضشان با کتک خوردن پایان گرفت، آن روز را روز زنان اعلام کنیم که باید هر روز، روز زنان باشد.

نویسنده ستون طنز شرق اضافه کرده برداشتند از ۳۶۵ روز سال یک روز را زدند به نام زنان، که چی؟ که منت بگذارند. در حالی که معنای این امر این است که فرنگی‌ها ۳۶۴ روز از سال اصلا زنان را آدم حساب نمی‌کنند. برخلاف ما که هر روز حساب زنان را می‌رسیم. چرا هشت مارس ۱۹۵۷ زنان کارگر ریختند توی خیابان و کتک خوردند؟ چون این نقشه غرب بود تا زنان دنیا بفهمند که اگر کارگری نکنند و جان نکنند همان یک روز هم کسی بهشان توجه نمی‌کند. برخلاف ما که چنان به زنان توجه می‌کنیم زنان معذب می‌شوند.

۹۱ استاندار در ۹۱ ماه

مهسا جزینی در گزارشی کلیک شرق نوشته: از مرداد ۸۴ که احمدی‌نژاد دولت را تحویل گرفت تا امروز ۹۱ماه گذشته است؛ ۹۱ ماهی که ۹۱ تغییر در استانداران را به همراه داشته است. تغییرات در ماه‌های پایانی دولت «احمدی‌نژاد» همچنان ادامه دارد. او در روزهای گذشته هم استاندار کرمانشاه را عوض کرد و هم مسوول دفتر سیاسی، امنیتی خود را. هشت استاندار در تابستان، یکی در ابتدای پاییز و دهمی در ماه پایانی زمستان، آخرین تغییرات استانداران در سال پایانی دولت تا این لحظه بوده است.

بنا به این گزارش: در همان فصل گرم عزل و نصب‌های تابستان، نمایندگان استان‌های اصفهان، بوشهر، خوزستان، گیلان و مرکزی هم شایعه تغییر استانداران این استان‌ها را تایید کردند و نمایندگان سایر استان‌ها از ثبات مدیریت در سطوح استانداری‌ها خبر دادند. شایعه‌ای که درباره برخی استان‌ها مانند: گیلان و بوشهر درست از آب درآمد و درباره برخی دیگر اشتباه. همان زمان هم شایعه تغییر استاندار کرمانشاه به گوش رسید اما گویا شش ماهی زمان نیاز داشت تا رنگ واقعیت بگیرد.

گزارش شرق با اشاره به چند استانداری که تازگی عوض شده اند نوشته به نظر می‌رسد در ماه‌های پایانی دولت تمامی تحرکات انتخاباتی استانداران از سوی دولت رصد می‌شود و استانداری که کوچک‌ترین زاویه‌ای با اهداف دولت پیدا کند، جابه‌جا می‌شود. با جابه‌جایی اخیر آمار تغییر استانداران توسط احمدی‌نژاد از دولت نهم تاکنون به رقم ۹۱ رسیده است.

گوشت حیوان نجیب با قیمت مناسب

امیر وفایی در صفحه طنزانه کلیک قانون با اشاره به این که مسئولان قضایی استان کرمان اعلام کردند عوامل توزیع کننده گوشت الاغ در قصابی‌ها و رستوران‌های این شهر دستگیر شده‌اند نوشته گویا گوشت این حیوان نجیب در مدت زمانی نسبتن طولانی در کرمان توزیع می‌شده و اتفاقن هیچ مریضی خاصی هم در کسانی که مصرف کرده‌اند گزارش نشده است.

با توجه به افزایش قیمت گوشت و کاهش توان خرید مردم از یک سو و از سکه افتادن کاسبی قصابی‌ها و رستوران‌ها از سوی دیگر، اگر واقعن مصرف گوشت خر منع بهداشتی ندارد رسمن اعلام کنند تا این ماده غذایی بار دیگر به سبد خرید خانواده‌ها بازگردد. این‌طوری مردم هم دقیقن می‌دانند گوشت چه حیوانی را دارند مصرف می‌کنند و نه تنها مدیونی پیش نمی‌آید، بلکه خانواده‌ها خیلی شیک و ریلکس به رستوران مراجعه می‌کنند و با صرف هزینه‌ای معقول غذا سفارش می‌دهند.

- سلام قربان، واسه چند نفر سرویس بذارم؟

- چهار نفر لطفن.

- این منو خدمت شما. فقط "خرفیله" تموم کردیم.

- فسنجونتون با مرغ سرو می‌شه یا خر؟

- گوشت قلقلی از راسته خر جوان.

- بسیار عالی... دو دقیقه به ما مهلت بدین لطفن.

پدر: بچه‌ها اینجا خرش حرف نداره. من که یه پرس کوبیده سه سیخ می‌خورم.

مادر: عزیزم واسه شب سه سیخ سنگینه. مثل اون‌دفعه تا صبح خوابت نمی‌بره بغل گوش من نعره می‌زنی.

کارتون روز

کارتون احمد عربانی، بهار

کارتون احمد عربانی، بهار

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.