انتقاد از اظهارات احمدی‌نژاد در سوگ چاوز: زیاده روی بود

به روز شده:  22:19 گرينويچ - چهارشنبه 06 مارس 2013 - 16 اسفند 1391
هوگو چاوز و محمود احمدی نژاد

یکی از آخرین دیدارهای آقای چاوز با آقای احمدی‌نژاد در کاراکاس

اشاره محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران به تعابیر مذهبی در پیام تسلیت و اظهاراتش به مناسبت درگذشت هوگو چاوز انتقاداتی را برانگیخته است.

احمد خاتمی، عضو مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه موقت تهران با انتقاد از پیام تسلیت آقای احمدی‌نژاد به مناسبت درگذشت هوگو چاوز، گفت که رئیس جمهور ایران می‌داند که این پیام عکس العمل حوزه‌های علمیه را در پی خواهد داشت.

آقای خاتمی امروز چهارشنبه ۱۶ اسفند (۶ مارس) با اشاره به بخشی از پیام آقای احمدی نژاد که به بازگشت چاوز در آینده به همراه حضرت مسیح و امام زمان اشاره داشت، گفت: "به صراحت می گویم آنچه ایشان در این پیام گفت زیاده روی بود. می شد یک پیام دیپلماتیک داد و وارد حوزه های اعتقادی نشد... بنده ورود در مباحث اعتقادی در این پیام را درست نمی دانم".

آقای احمدی نژاد که رابطه بسیار نزدیکی با رئیس جمهور فقید ونزوئلا داشت، در پیامی به مناسبت درگذشت او نوشت: "تردید ندارم که او (چاوز) بازخواهد گشت و به همراه همه صالحان و حضرت مسیح (ع) و تنها باقیمانده از نسل پاکان، انسان کامل، خواهد آمد و جامعه بشری را در استقرار صلح و عدالت کامل و مهربانی و کمال یاری خواهد کرد".

او همچنین امروز در جلسه هیئت دولت گفت: "چاوز کسی بود که صراحتاً اعتقاد خود به پیامبران الهی را اعلام می کرد و می گفت که منتظر حکومت عدل جهانی هستیم و به واقع نیز در این راه تلاش می کرد و با روحیه یک بسیجی مخلص تمام عیار و حزب اللهی و عاشق مردم بود".

هیئت دولت ایران هم به احترام هوگو چاوز یک روز عزای عمومی اعلام کرده است.

بعضی رسانه های منتقد دولت در ایران از این تصمیم هم انتقاد کرده اند.

سایت تابناک واکنش رئیس جمهور و هیئت دولت ایران به مرگ چاوز را "عجیب و دور از باور" توصیف کرده است.

"چاوز با روحیه یک بسیجی مخلص تمام عیار و حزب اللهی و عاشق مردم بود"

محمود احمدی نژاد

سایت خبری نامه هم به نقل از سید مهدی طباطبایی، استاد درس اخلاق نوشته که اعلام عزای عمومی برای مرگ چاوز حرکتی اشتباه بوده است.

او گفته است که اشاره رئیس جمهور ایران به بازگشت چاوز به همراه پیامبر مسیحیان و آخرین امام شیعیان "نه وجه شرعی دارد و نه وجه قانونی".

آقای احمدی نژاد و یاران نزدیک او در گذشته هم چند بار با روحانیان سنتی و حوزه های علمیه ایران دچار اختلاف شده اند.

منتقدان آقای احمدی نژاد می گویند که او و نزدیکانش اعتقادی زیادی به فعالیت روحانیان ندارند و خود مدعی رابطه با امام زمان هستند؛ اما آقای احمدی نژاد و نزدیکانش این اتهام را رد می کنند.

بعضی رسانه های ایران نوشته اند که آقای احمدی نژاد قرار است فردا برای شرکت در مراسم تشییع جنازه و تدفین هوگو چاوز به ونزوئلا سفر کند.

این مراسم روز جمعه برگزار خواهد شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.