سخنگوی دولت ایران: احمدی نژاد شبیه بنی‌صدر نیست

به روز شده:  16:00 گرينويچ - چهارشنبه 06 مارس 2013 - 16 اسفند 1391

محمود احمدی نژاد در دو سال گذشته جایگاه پیشین خود را نزد گروهی از طرفداران سرسخت رهبر ایران از دست داده

غلامحسین الهام، سخنگوی دولت ایران گفته است که شباهتی میان محمود احمدی نژاد و ابوالحسن بنی صدر، اولین رئیس جمهور ایران که پس از بحرانی شدن روابط اش با حکومت از کار برکنار شد، وجود ندارد.

آقای الهام در پاسخ به سئوالی با این مضمون که ارزیابی او از این که مدتی است شبیه سازی میان آقای بنی صدر و احمدی نژاد از سوی برخی ها عنوان می شود، چیست گفته "این عده با این شبیه سازی، سناریویی تخریبی علیه دولت شکل داده اند."

تلویزیون ایران به تازگی با پخش مستندی با عنوان کلیک "سرانجام نامبارک" به دلایل برکناری ابوالحسن بنی صدر، اولین رئیس جمهور ایران پرداخته و او را فردی "با روحیه ماجراجویی، لجبازی، ورود به موضوعات حاشیه ای و منازعات سیاسی و درگیری های گروهی و به سخره گرفتن مجلس و افشاگر" معرفی می کند که خواستار گرفتن سهم بیشتری از قدرت است.

عباراتی که در این مستند درباره آقای بنی صدر و وعده های انتخاباتی اش به کار رفته، شبیه به کلمات و عبارات مورد استفاده محمود احمدی نژاد تعبیر شده است. از جمله در این مستند گفته می شود که "به دلیل لجبازی رئیس جمهور با نخست وزیر، بسیاری از وزارتخانه ها بدون وزیر مانده بود."

در دو دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد بسیاری از وزارتخانه ها در دوره های طولانی بدون وزیر و با حضور سرپرست اداره شده است.

'کودتای اجتماعی'

هفته نامه شما، ارگان مطبوعاتی حزب موتلفه اسلامی در یکی از شماره های اخیرش، بدون ذکر نام آقای احمدی نژاد، از یک "کودتای اجتماعی" سخن به میان آورده و نوشته بود که "دیگر کسی با صدام٬ آمریکا، خارجی٬ اجنبی و نامسلمان مواجه نیست٬ بلکه عامل این کودتا مدعی مهرورزی، عدالت و دولت ظهور است که در نظرسنجی‌ها و حتی در سایر کشور‌ها محبوب‌تر از رهبری است."

"مهروزی" از جمله مهمترین شعارهای انتخاباتی محمود احمدی نژاد بوده است.

در این مستند، یک سخنرانی از آیت الله علی خامنه ای در سال دوم رهبری اش گنجانده شده که در توصیف آیت الله خمینی و روابط اش با دولت های جمهوری اسلامی می گوید "هر دولتی که سرکار بود، امام مقید به دفاع از آن بودند با این که شما می دانید دولت هایی سرکار بودند که وقتی کنار رفتند مغضوب امام بودند."

برخی از طرفداران رهبر ایران گفته اند که آیت الله خامنه ای تمایل دارد که با دولت آقای احمدی نژاد مدارا شود تا زمام امور را تا پایان مدت قانونی در اختیار داشته باشد.

برخی از نمایندگان مجلس هشتم در اوایل سال ۱۳۹۰ و در جریان قهر یازده روزه آقای احمدی نژاد، از موضوع طرح عدم کفایت سیاسی سخن گفته بودند که یک بار درباره ابوالحسن بنی صدر اجرا شده بود.

آقای بنی صدر در اولین انتخابات ریاست جمهوری بهمن ۱۳۵۸، ۷۵ درصد از آرا یعنی بیش از ۱۱ میلیون از مجموع بیش از ۱۴ میلیون رای را نصیب خود کرد.

او کوشید تا نهادهایی را که پس از انقلاب بهمن ۵۷ پدید آمده بودند و از دایره قدرت دولت بیرون بودند جذب نهادهای دولتی کند و این نیز مخالفت روحانیون را برانگیخت.

در خرداد ۱۳۶۰ مجلس ایران رای به "بی کفایتی" ابوالحسن بنی صدر داد و آیت الله خمینی او را عزل کرد. در مجلس از میان ۱۷۹ نماینده، ۱۷۷ نفر در مخالفت با بنی صدر رای داده بودند. پس از آن آقای بنی صدر مدتی به طور مخفیانه در ایران زیست و سپس به فرانسه گریخت.

آقای الهام روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران ضمن رد شباهت میان آقای احمدی نژاد و بنی صدر گفت "بنی صدر در دوران انقلاب و مبارزات آن در خارج از ایران به سر می برد اما احمدی نژاد در تمامی مبارزات و خدمات خود به مردم در داخل کشور بود. بنی صدر تمایل به ملی گرایان داشت در حالی که آقای احمدی نژاد چنین تمایلی نداشته و ندارد. بنی صدر آقازاده بود در حالی که احمدی نژاد آهنگرزاده و از توده مردم است."

او گفته "بنی صدر در مقابل قانون ایستاد در حالی که آقای احمدی نژاد در برابر قانون نایستاد و حتی در جاهایی که تفسیر او از قانون با تفسیر دیگران متفاوت بود، شورای نگهبان تفسیر رئیس جمهوری را پذیرفته و برخی قوانین را به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع داده است."

محمود احمدی نژاد در اردیبهشت سال ۱۳۹۰، یازده روز در محل کار خود از جمله در جلسات هیات دولت حاضر نشد.

مراسم تنفید حکم ریاست جمهوری ابوالحسن بنی صدر توسط آیت الله خمینی

گفته شد که دلیل غیبت آقای احمدی نژاد، مخالفتش با ابقای وزیر اطلاعات به دستور آیت الله علی خامنه ای بوده است.

پس از این رویداد، حمایت های همه جانبه نهادها و شخصیت های طرفدار آیت الله خامنه ای از محمود احمدی نژاد رو به افول گذاشت و آرام آرام انتقاد از آقای احمدی نژاد توسط شخصیت های سیاسی و حتی نظامی در سپاه پاسداران که تا پیش از آن بی سابقه بود، رایج شد.

آقای احمدی نژاد در نخستین جلسه حضورش در هیات دولت پس از قهر یازده روزه گفته بود "البته دورکاری و خانه‌نشینی چند روزه دلایلی دارد که این دلایل را در دل خود نگه می‌دارم چون بسیاری از حرف‌ها باید در دل انسان باقی بماند."

او پنج ماه بعد در یک گفت و گوی تلویزیونی وجود اختلاف با رهبر جمهوری اسلامی را رد کرد.

با این همه رفتار آقای احمدی نژاد طی دو سال اخیر باعث ادامه انتقادها از او بوده است.

در تازه ترین مورد برخلاف توصیه های آقای خامنه ای به مقام های سیاسی مبنی بر پوشیده نگه داشتن اختلافات تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، آقای احمدی نژاد در جلسه استیضاح وزیر کار، دست به افشاگری علیه برادران لاریجانی (روسای قوه مقننه و قضائیه) زد.

هفته نامه کلیک "شما"، ارگان مطبوعاتی حزب موتلفه اسلامی، اخیرا بدون نام بردن از آقای احمدی نژاد اما با طرح خصوصیات رئیس جمهور، او را متهم به طرح ریزی "کودتای اجتماعی کرده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.