دولت ایران به اسفندیار رحیم مشایی نشان فرهنگ و هنر اعطا می‌کند

به روز شده:  16:20 گرينويچ - چهارشنبه 06 مارس 2013 - 16 اسفند 1391

احمدی نژاد در مراسم درختکاری بعد از اظهارات رحیم مشایی سخنرانی کرد

دولت ایران تصویب کرده است که به اسفندیار رحیم مشایی، از چهره های سیاسی نزدیک به محمود احمدی نژاد نشان دولتی فرهنگ و هنر اعطا شود.

سخنگوی دولت ایران گفته است که این نشان به پاس خدمات فرهنگی آقای رحیم مشایی به او اهدا می شود.

بر اساس مصوبه دولت ایران، نشان فرهنگ و هنر از سوی دولت به کسانی اعطا می‌شود که "فکر، ذوق و احساس خود را در راه بیان مفاهیم ارزشمند اسلامی- انسانی و اشاعه فرهنگ" به کار گیرند.

همزمان با اعلام این خبر، آقای رحیم مشایی در پاسخ به خبرنگاران گفته از این تصمیم دولت اطلاع نداشته است.

"این نشان به پاس خدمات فرهنگی آقای رحیم مشایی به او اهدا می شود"

سخنگوی دولت ایران

آقای رحیم مشایی در دولت اول آقای احمدی نژاد رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بود اما در حال حاضر رئیس دبیرخانه جنبش غیرمتعهدها است که ایران ریاست دوره ای آن را بر عهده دارد.

جنبش غیرمتعهدها فاقد اساسنامه و دبیرخانه است اما محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران که ریاست دوره ای این سازمان را به نمایندگی از ایران بر عهده دارد، به تازگی آقای رحیم مشایی را به ریاست دبیرخانه این سازمان منصوب کرده است.

آقای رحیم مشایی پیش از این رئیس دفتر رئیس جمهور ایران بود. در آغاز دوره دوم ریاست جمهوری، آقای احمدی نژاد، اسفندیار رحیم مشایی را به معاون اولی خود منصوب کرد اما با مخالفت آیت الله علی خامنه ای رو به رو شد.

پس از انتشار نامه مکتوب آقای خامنه ای در مخالفت با معاون اولی آقای رحیم مشایی، او به ریاست دفتر رئیس جمهور منصوب شد. این انتصاب از سوی برخی از ناظران مسائل ایران اقدامی عمدی در مخالفت با نظر رهبر ایران تلقی شد.

یک روز پیش از این آقای رحیم مشایی در یک مراسم درختکاری با حضور نمایندگان کشورهای خارجی شرکت کرده بود

به دنبال ازدواج فرزندان آقایان احمدی نژاد و رحیم مشایی این دو سیاستمدار با هم خویشاوند شدند.

آقای رحیم مشایی به دلیل گفته هایش درباره "دوستی مردم ایران و اسرائیل" و "پایان دوره اسلامگرایی" از جمله چهره های جنجالی دولت محمود احمدی نژاد است.

طرفداران آیت الله علی خامنه ای، از برخی از نزدیکان آقای احمدی نژاد با عنوان "جریان انحرافی" یاد و آقای رحیم مشایی در صدر آن توصیف می کنند.

پس از کم شدن حمایت های حکومتی از آقای احمدی نژاد و دستگیری شماری از چهره های نزدیک به دولت و انتشار شایعاتی مبنی بر احتمال دستگیری آقای رحیم مشایی، حضور او در برابر انظار عمومی کم شد اما به تازگی و پس از سفر آقای احمدی نژاد به مصر، آقای رحیم مشایی حضوری مستمر در خبرهای مربوط به دولت ایران دارد.

از جمله دیدارهای او با مقام های خارجی در تالار مخصوص ملاقات های خارجی رئیس جمهور ایران در روزهای اخیر خبرساز بوده است.

نحوه رفتار آقای رحیم مشایی در هفته های اخیر به تحرکات انتخاباتی احتمالی او تعبیر شده است.

وی روز گذشته، ۱۵ اسفند، در یک مراسم درختکاری با حضور نمایندگان کشورهای خارجی شرکت کرده بود.

محمود احمدی نژاد در جریان سخنرانی مراسم درختکاری که ابتدا با حضور نمایندگان کشورهای خارجی در یکی از تالارهای کاخ سعدآباد برگزار شد، جایگاه ویژه ای برای اسفندیار رحیم مشایی قائل شد و بعد از پایان اظهارات او سخنرانی کرد.

او در آغاز سخنرانی خود گفت "پس از صحبت‌های بسیار عمیق و پرمعنای برادر عزیزم آقای مشایی جایی برای صحبت‌های دیگران باقی نمی‌ماند."

تصاویری که از این مراسم انتشار یافت نشان می دهد که آقای رحیم مشایی، محل برگزاری جشن درختکاری را با خودروی رئیس جمهور ایران و به همراه او ترک کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.