هاشمی رفسنجانی: در مسیر انتخابات سنگ‌اندازی نشود

به روز شده:  21:10 گرينويچ - چهارشنبه 06 مارس 2013 - 16 اسفند 1391
هاشمی رفسنجانی

هاشمی رفسنجانی از "مسئولین نظام" خواسته است که با گروه های سیاسی "دلسوز"، برخوردی "یکسان و پدرانه" داشته باشند

اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام "ناامیدسازی نیروهای کارآمد و مسئولیت‌شناس و سنگ‌اندازی در مسیر برگزاری انتخابات و مشارکت عمومی" را "مضر به حال نظام، مردم و کشور" دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آقای هاشمی رفسنجانی، وی در دیدار با جمعی از روحانیان اصلاح طلب خراسان از "میدا‌ن‌داری افراد و جریان‌های کوته‌نظر، تندرو و خودخواه" ابراز تاسف کرده و افزوده است: "برای برگزاری انتخاباتی پرشور و فراگیر لازم است، زمینه و شرایط حضور همه گروه‌ها، شخصیت‌ها و جریان‌های وفادار به نظام و قانون اساسی فراهم شود."

در گزارش این سایت توضیح بیشتری در مورد منظور او از "سنگ اندازی در مسیر برگزاری انتخابات" دیده نمی شود.

آیت الله خامنه ای در سخنانی در دی ماه گذشته، از کسانی که به گفته وی آزادی یا سلامت انتخابات یا نحوه بررسی صلاحیت کاندیداها در ایران را زیر سوال می برند به شدت انتقاد کرده بود.

آقای هاشمی رفسنجانی در صحبت های جدید خود که در جمع اعضای مجمع روحانیون مبارز خراسان، یک تشکل نزدیک به اصلاح طلبان انجام شده، به "مسئولین نظام و برگزارکنندگان انتخابات" توصیه کرده است که شرایط "حضور فراگیر مردم و گروه‌های دلسوز" را فراهم کنند و با آنان "برخوردی یکسان و پدرانه" داشته باشند.

وی همچنین به نیروهای سیاسی توصیه کرده است که خود را برای "حضور جدّی و مؤثر در انتخابات" آماده کنند.

"روحانیان اصلاح طلب خراسان از اکبر هاشمی رفسنجانی خواسته اند در انتخابات ریاست جمهوری آینده "حضور جدّی و تکلیف‌مدارانه" داشته باشد"

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، از چندی پیش مدافع طرح تشکیل "دولت وحدت ملی" با حضور نمایندگان جریان‌های سیاسی مختلف مدافع جمهوری اسلامی ایران بوده است. این در حالی است که برخی فعالان و رسانه‌های نزدیک به آیت الله خامنه‌ای، این طرح را به معنی زمینه سازی ورود مخالفان رهبر ایران به حکومت دانسته‌اند.

در ابتدای دیدار روحانیان اصلاح طلب خراسان با اکبر هاشمی رفسنجانی، این روحانیون از آقای رفسنجانی خواسته اند "برای حضور جدّی و تکلیف‌مدارانه در انتخابات ریاست جمهوری آینده نقش فعال و مؤثری ایفاء کند".

تاکنون گروه هایی از هواداران رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام از او خواسته اند که در انتخابات ریاست جمهوری خرداد ماه ۱۳۹۲ نامزد شود.

آقای رفسنجانی در چند اظهار نظر جداگانه، از عدم تمایل خود به کاندیدا شدن خبر داده و از جمله در اواخر بهمن ماه گذشته گفته است که نمی خواهد نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود، اما قصد هم ندارد که "از صحنه بیرون برود".

این در حالی است که وی در اوایل بهمن ماه، در دیدار با جمعی از روزنامه نگاران گفته بود که اگر لازم باشد در انتخابات شرکت می کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.