مرور روزنامه‌های صبح تهران: پنجشنبه هفدهم اسفند ۱۳۹۱

به روز شده:  03:38 گرينويچ - پنج شنبه 07 مارس 2013 - 17 اسفند 1391

درگذشت هوگو چاوز، رئیس جمهوری ونزوئلا همچنان صفحه اول روزنامه‌های ایران را به خود اختصاص داده است. واکنش به پخش مستند سرانجام نامبارک از تلویزیون دولتی ایران و پرونده جنجال برانگیز هسته‌ای ایران و مشکلات اقتصادی به ویژه در آستانه سال نو خورشیدی از دیگر مباحثی است که روزنامه‌ها به آن پرداخته‌اند.

نکاتی پیرامون یک پیام تسلیت

صفحه اول روزنامه شرق

مهدی طباطبایی، نماینده پیشین مجلس ایران در سرمقاله روزنامه کلیک شرق نوشته است، در پیام تسلیت محمود احمدی‌نژاد پیرامون درگشت هوگو چاوز، رئیس جمهوری ونزوئلا، نکاتی وجود داشت که انتقادات برخی علما در خصوص دلایل پافشاری رئیس جمهور در زمینه مسائل مذهبی و باورهای اعتقادی را وارد فاز تازه‌ای کرد.

آقای احمدی‌نژاد در بخشی از پیام خود نوشته بود: "تردیدی ندارم که او بازخواهد گشت" و نویسنده سرمقاله روزنامه شرق که یک روحانی هم هست نوشته "براساس مبانی اعتقادی شیعه، در خصوص این که امام زمان ظهور خواهند کرد و یارانی هم در کنار ایشان خواهند بود، هیچ گونه تردید و شائبه‌ای وجود ندارد، اما تشخیص همراهان امام زمان نه تنها در حد آدم‌های معمولی نیست که حتی علمای بزرگ هم از اظهارنظر در باره آن پرهیز می‌کنند."

به هر حال آقای طباطبایی تاکید کرده است پیام آقای احمدی‌نژاد می‌توانست در چارچوب رسمی و رعایت عرف دیپلماتیک باشد و نیازی به این گونه واژه‌پردازی نیست، چه این که رئیس جمهور در هیات دولت نیز، از ادبیات خاصی استفاده کرده که مشخص نیست دلیل آن چیست؟

چاوز: تضاد تاریخ و اقتصاد

دکتر علی دادپی، استاد دانشگاه در آمریکا در سرمقاله روزنامه کلیک دنیای اقتصاد نوشته است: "چاوز در حالی جان به جان آفرین تسلیم کرد که ونزوئلایی‌ها با قفسه‌های خالی و کمبود برخی کالاهای اساسی مواجهند و به نظر می‌رسد بولیوار واحد پول ملی این کشور در آستانه کاهش ارزش دیگری است."

آقای دادپی بعد این پرسش را مطرح کرده است که آیا چاوز مسئول این وضعیت آشفته اقتصادی است؟ و بعد نوشته که پاسخ به این سوال بسیار دشوار است. سیاست‌های اقتصادی او برای بسیاری از ونزوئلایی‌ها تاثیری متفاوت از اثرشان بر اقتصاد ونزوئلا داشت.

به اعتقاد این استاد دانشگاه "چاوز نتوانست ساختار اقتصادی ونزوئلا را تغییر بدهد. مانند سایر کشورهای آمریکای لاتین اقتصاد ونزوئلا از دهه هشتاد میلادی از بیکاری، تورم، بی‌ثباتی اقتصادی، فرار سرمایه، فساد اداری، فقر و عدم وجود یک سیستم قضایی مستقل رنج می‌برد."

در پایان این سرمقاله آمده است "چاوز آخرین سیاستمدار از نوع خود در جهان در حال توسعه نبوده و نیست. باز زمانی که کندی رشد اقتصادی و فساد اداری به فقر در جوامع دامن بزند، مردمی که خود را در حاشیه قدرت سیاسی و رفاه اقتصادی می‌یابند، چاوز زمان خود را پیدا خواهند کرد."

به اعتقاد نویسنده "زندگی هوگو چاوز محدودیت‌های این سیاستمداران و هزینه اقتصادی آنها را به ما نشان می‌دهد. تنها اقتصادهای نفتی هستند که می‌توانند این هزینه‌ها را بپردازند و حتی این اقتصادها نیز نمی‌توانند فرصت‌های از دست رفته را دوباره به دست بیاورند."

ادامه مواضع منتاقض غرب

صفحه اول روزنامه کیهان

روزنامه کلیک کیهان در گزارشی از مواضع قدرت‌های غربی به پرونده اتمی ایران انتقاد کرده است. در این گزارش آمده است، در حالی که کشورهای ۱+۵ بر راه حل دیپلماتیک در موضوع هسته‌ای ایران تاکید کرده‌اند، اتحادیه اروپا در مواضعی پرسش‌برانگیز خواستار توقف غنی‌سازی شد.

به نوشته کیهان، اتحادیه اروپا اعلام کرده که سیاست‌های ایران در به تعویق انداختن بازرسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تحقیقات بمب اتمی این کشور غیرقابل قبول است و نگرانی خود را در باره گسترش فعالیت‌های هسته‌ای ایران اعلام کردند.

در ادامه این گزارش آمده است که در همین حال جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در اظهاراتی تهدیدآمیز مدعی شده که ایران در تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی است.

به نوشته کیهان در حالی که برخی رسانه‌ها از رویکرد جدید غرب در آلماتی سخن گفته بودند، این اظهارات نشان داد که خوش‌بینی به غرب منطقی به نظر نمی‌رسد.

احمدی‌نژاد «بنی صدر» نیست

صفحه اول روزنامه بهار

مهراوه خوارزمی در گزارش در روزنامه کلیک بهار به واکنش دولتی‌ها در قبال پخش مستند سرانجام نامبارک از تلویزیون ایران پرداخته و نوشته است، چوب بنی‌صدر که برداشته شد، صدای دولت درآمد. غلامحسین الهام، سخنگوی دولت، نخستین مدافع رئیس‌اش بود و با این جمله که بنی‌صدر آقازاده بود، احمدی‌نژاد آهنگرزاده است، به رد و محکوم کردن شباهت این دو پرداخت.

به نوشته این گزارش میرتاج‌الدینی، معاون پارلمانی احمدی‌نژاد، اما مستقیما واکنشش را متوجه مستندی کرد که در باره بنی‌صدر از تلویزیون پخش شد و گفته که این مستند جهت‌دار، سیاسی و معنی‌دار بوده است.

در ادامه این گزارش آمده است که روز گذشته به جز اعضای هیات دولت، روزنامه ایران هم با مطلبی تحت عنوان «پروژه بنی‌صدریزاسیون احمدی‌نژاد از کجا آغاز شد» به این مستند واکنش نشان داد.

به نوشته روزنامه بهار آن چه از سوی حامیان دولت با عنوان مهم‌ترین پروژه مخالفان احمدی‌نژاد معرفی می‌شود، تیر هشداری است که بعید است متوجه شخص محمود احمدی‌نژاد باشد، بلکه این کاندیدای مورد حمایت اوست که باید در برابر هشدار و تهدید موجود پشت این مقایسه در پی دفاع باشد.

جمع‌آوری لیزینگ‌ و صرافی بانک‌ها

صفحه اول روزنامه جهان صنعت

روزنامه کلیک جهان صنعت در صفحه اول خود از تصمیم جدید بانک مرکزی برای جمع‌آوری لیزینگ و صرافی بانک‌ها خبر داده است. به گزارش گروه اقتصادی این روزنامه، همچنین مجوز بانک‌هایی که شرکت‌داری می‌کنند هم باطل می‌شود.

به نوشته این روزنامه این برنامه جدید بانک مرکزی برای ساماندهی بازار پولی و بانکی است. بانک مرکزی بر این باور است که نمی‌شود هم بانکداری کرد و هم شرکت‌داری کرد. یعنی هم در بازار پول و هم در بازار سرمایه فعالیت داشت. به همین دلیل شرکت‌ها، صرافی‌ها و لیزینگ بانک‌ها باید جمع‌آوری و تعطیل شود.

علاوه بر این بانک‌ها مطابق این بخشنامه موظف شده‌اند که شعب خود را به میزان ۲۰ درصد کاهش دهند. براساس بخشنامه جدید بانک مرکزی در سال ۹۲ به جز بانک‌ها و موسسات اعتباری جدید که در استان‌ها فاقد شعبه هستند، هیچ گونه تقاضایی جهت توسعه شعبه پذیرفته نخواهد شد.

گیر اقتصاد در میدان سیاست

روزنامه کلیک آرمان در گزارشی به نقل از محسن رنانی، اقتصاددان نوشته است که امروز اقتصاد ایران وارد شرایط شده که دیگر نه قابل بازگشت به گذشته است و نه آینده‌اش قابل پیش‌بینی است و همه چیز را هم تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

به اعتقاد آقای رنانی، امروز اقتصاد ایران در میدان سیاست گرفتار شده است. در واقع دیگر برای اقتصاد ایران راه‌حل اقتصادی وجود ندارد.

به گفته این استادیار دانشگاه اصفهان وقتی سیستمی خیلی در مرحله کهولت پیش رود و به آن توجه نشود و برای درمان آن چاره‌ای اندیشیده نشود به مرحله بی بازگشتی می‌رسد که دیگر امکان بازگرداندن آن به وضعیت‌های پیشین وجود ندارد و آینده آن هم قابل پیش‌بینی نیست.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.