نماینده ایران خواست‌های آژانس انرژی اتمی را 'غیرقانونی' دانست

به روز شده:  13:33 گرينويچ - پنج شنبه 07 مارس 2013 - 17 اسفند 1391
سلطانیه

سلطانیه مدیرکل آژانس را به طرح خواسته های غیرقانونی از جمهوری اسلامی متهم کرده است

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی اتهام عدم همکاری با این نهاد را رد کرده و مدیریت آژانس را مسئول بی نتیجه ماندن مذاکرات با کشورش دانسته است.

خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - متن سه نامه ارسالی علی اصغر سلطانیه، نماینده جمهوری اسلامی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، خطاب به یوکیا آمانو، مدیرکل این نهاد را منتشر کرده که در آنها، محتوای گزارش‌های آقای آمانو در مورد برنامه‌های هسته‌ای ایران مورد انتقاد شدید قرار گرفته است.

علی اصغر سلطانیه در نامه اول خود یادآور شده است که آقای آمانو در گزارش‌های خود، گفته است که آژانس "قادر به ارائه تضمین معتبر درباره نبود مواد و فعالیت‌های هسته‌ای اظهار نشده در ایران نیست" و دلیل آن را عدم همکاری جمهوری اسلامی، از جمله خودداری از اجرای پروتکل الحاقی دانسته است.

نماینده ایران در پاسخ گفته است که پروتکل الحاقی یک سند الزام‌آور برای امضاکنندگان پیمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته‌ای - ان پی تی - نیست بلکه اجرای آن جنبه داوطلبانه دارد و در نتیجه، مدیرکل نمی تواند اجرای آن را از ایران مطالبه کند هر چند جمهوری اسلامی برای دو سال و نیم، به این پروتکل عمل می کرد.

اشاره آقای سلطانیه به تصمیم سال ۱۳۸۲ ایران برای اجرای پروتکل الحاقی به منظور جلب اعتماد جامعه بین‌المللی در مورد صلح آمیز بودن برنامه اتمی خود است که براساس مصوبه مجلس سال ۱۳۸۴ متوقف شد. این پروتکل شامل نظارت گسترده‌تر آژانس بر فعالیت هسته‌ای کشور اجراکننده این سند و از جمله، امکان بازدید از تمامی مراکز مورد نظر بازرسان بدون آگاهی قبلی مقامات چنین کشوری است.

اگرچه اجرای پروتکل الحاقی الزام آور نیست، اما مقامات آژانس بین المللی اجرای آن را توصیه می‌کنند و در مورد ایران، با اظهار این نظر که این کشور به مدت چند سال برنامه‌های اتمی خود را به طور مخفیانه و بدون آگاهی آژانس دنبال می کرد، از این کشور خواسته‌اند با قبول این پروتکل و امکان بازرسی کامل از تاسیسات هسته‌ای خود، اطمینان جامعه جهانی را نسبت به صلح آمیز بودن این برنامه‌ها را جلب کند.

آمانو

آمانو از ایران خواسته برای جلب اطمینان جامعه جهانی به پروتکل الحاقی عمل کند

نماینده ایران در آژانس، گفته است که اصرار مدیرکل در اجرای پروتکل الحاقی "مبنای قانونی" ندارد و قطعنامه‌های شورای حکام آژانس، حاوی دعوت از ایران برای همکاری گسترده‌تر با این نهاد و توقف غنی سازی اورانیوم غیرقانونی، نتیجه "فشار چند کشور غربی" و دارای انگیزه سیاسی بوده است.

آقای سلطانیه خطاب به مدیرکل آژانس نوشته است که "شما با بیانات غلط، باعث گمراهی شورای حکام شده‌اید مثلا با طرح این مطلب که ایران همکاری لازم را نمی کند." وی از آقای آمانو خواسته است تا در گزارش های خود به شورای حکام، این اشتباهات را تصحیح کند.

ارتباط آژانس با "نشت اطلاعات و کشورهای تروریستی"

علی اصغر سلطانیه در نامه دوم خود، آژانس انرژی اتمی را به "درز" اطلاعات محرمانه‌ای متهم کرده که در اختیار این نهاد قرار گرفته و افزوده است "آژانس تاکنون قادر به حفاظت از اطلاعات محرمانه حاصل از انجام بازرسی‌ها در موسسات مشمول پادمان در جمهوری اسلامی نبوده که گاهی توسط برخی کارکنان آژانس درز پیدا کرده و برای رسانه‌ها فاش شده است."

وی همچنین بازرسان آژانس را متهم کرده که اطلاعات مربوط به تاسیسات اتمی جمهوری اسلامی را به "کشورهای تروریستی" منتقل می‌کنند.

عباسی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران

مدیرکل آژانس بین المللی اتهامات عباسی را قابل پاسخگویی ندانسته بود

این نخستین بار نیست که یک مقام ایرانی، آژانس بین المللی انرژی اتمی را به "درز" اطلاعات محرمانه و همکاری تروریستی متهم می‌کند. چندی پیش، فریدون عباسی، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اتهامات مشابهی را مطرح کرد و مدیرکل آژانس در واکنش به آن گفت که مایل نیست به چنین سخنانی پاسخ بدهد.

علی اصغر سلطانیه در نامه سوم خود خطاب به مدیرکل آژانس، از او خواسته است با وارد کردن فشار بر "ایالات متحده و کشورهای اروپایی میزبان سلاح‌های هسته‌ای" آنان را به اجرای تعهداتشان در قبال پیمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته‌ای وادار کند و برای این منظور، خواستار مداخله شورای امنیت سازمان ملل شود.

اشاره آقای سلطانیه به بخشی از پیمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته‌ای است که کشورهای آمریکا، روسیه، بریتانیا، فرانسه و چین را به عنوان تنها قدرت‌های دارای تسلیحات اتمی به رسمیت می‌شناسد اما از آنها می‌خواهد به تدریج این تسلیحات را از میان بردارند و در راستای خلع سلاح اتمی جهان حرکت کنند. آقای سلطانیه در نامه خود، از چین و روسیه نامی نبرده‌ است.

محتوای نامه های علی اصغر سلطانیه پس از برگزاری نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در روز گذشته انتشار می‌یابد که در آن، یوکیا آمانو برای یک دوره چهارساله دیگر به مدیرکلی آژانس انتخاب شد. انتخاب وی باید در ماه سپتامبر سال جاری میلادی به تصویب کنفرانس عمومی آژانس برسد.

پس از نشست روز گذشته شورای حکام، آقای سلطانیه مدیریت آژانس را مسئول بی نتیجه ماندن مذاکرات این نهاد با کشورش دانست و گفت که ایران مسئول این وضعیت نیست بلکه "نحوه عملکرد دبیرخانه آژانس و مدیریت از راه دور مذاکرات است."

در انتقادی تلویحی از آقای آمانو، نماینده ایران گفت که نمایندگان آژانس بدون داشتن اختیارات کافی برای مذاکره به ایران اعزام می‌شوند و افزود که چنین وضعیتی را نمی‌توان مذاکره خواند.

انتقادات نماینده ایران از نحوه انجام مذاکرات با آژانس بین‌المللی در حالی انتشار می‌یابد که برخی کشورهای غربی گفته‌اند که هدف جمهوری اسلامی از انجام مذاکرات هسته ای، از جمله با آژانس انرژی اتمی، دستیابی به توافق نیست بلکه جمهوری اسلامی به منظور "دفع الوقت" این مذاکرات را ادامه می‌دهد تا بتواند با استفاده از این فرصت، برنامه تولید تسلیحات اتمی را دنبال کند.

ایران همواره بر صلح آمیز بودن برنامه های هسته ای خود تاکید داشته و اتهام تلاش برای ساخت تسلیحات اتمی را تکذیب کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.