احمدی‌نژاد برای شرکت در مراسم سوگواری چاوز به ونزوئلا رفت

به روز شده:  08:04 گرينويچ - جمعه 08 مارس 2013 - 18 اسفند 1391
احمدی نژاد در فرودگاه

احمدی نژاد با بدرقه مقامات دولتی اما ظاهرا بدون حضور نماینده رهبر جمهوری اسلامی عازم کاراکاس شد

در حالی که انتقادها از نحوه واکنش رئیس جمهور ایران و دولت او به درگذشت هوگو چاوز، رئیس جمهوری ونزوئلا، ادامه دارد، آقای احمدی‌نژاد همراه با چند تن از مقامات ارشد جمهوری اسلامی برای شرکت در مراسم سوگواری آقای چاوز وارد کاراکاس، پایتخت ونزوئلا، شده است.

روز جمعه، ١٨ اسفند (٨ مارس)، پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری ایران گزارش کرد که، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، که شامگاه گذشته به منظور شرکت در مراسم تدفین هوگو چاوز، رئیس جمهوری ونزوئلا، عازم آن کشور شده بود، وارد کاراکاس، پایتخت ونزوئلا شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای احمدی نژاد هنگام ورود به فرودگاه کاراکاس، ضمن تجلیل از هوگو چاوز، گفت: "خدای متعال، حضرت مسیح و انسان کامل، یار ملت ها خواهند بود و اینها حقایقی است که چاوز عمیقا به آنها ایمان داشت."

مراسم تدفین هوگو چاوز روز جمعه برگزار می شود و شماری از مقامات کشورهای آمریکای لاتین و برخی کشورهای دیگر جهان در این مراسم شرکت خواهند داشت.

به گزارش رادیو دولتی ایران، در سفر به کاراکاس، اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دبیرخانه جنبش غیرمتعهدها، محمدرضا میرتاج الدینی، معاون رئیس جمهوری در امور اجرای قانون اساسی، علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه و اسدالله عباسی، سرپرست وزارت کار، آقای احمدی نژاد را همراهی می کنند.

معاون اول رئیس جمهوری و برخی دیگر از مقامات دفتر آقای احمدی نژاد در مراسم بدرقه او در فرودگاه حضور یافتند اما از حضور رئیس دفتر یا نماینده ای از سوی رهبر جمهوری اسلامی گزارشی در دست نیست. در گذشته، هنگام سفر آقای احمدی نژاد، رئیس یا نمایندگان دفتر رهبر جمهوری اسلامی برای بدرقه و خواندن دعای سفر در فرودگاه حاضر می‌شدند.

سفر آقای احمدی نژاد به کاراکاس در حالی گزارش می‌شود که واکنش او نسبت به درگذشت رئیس جمهوری ونزوئلا همچنان هدف انتقاد و حتی طنز قرار گرفته است.

وبسایت واحد مرکزی خبر - متعلق به رادیو و تلویزیون جمهوری اسلامی - در گزارشی تحت عنوان "واقعا باید کار رو به رجعت چاوز وقت ظهور حضرت کشوند؟" از انتقاد یکی از برنامه‌های تلویزیونی از پیام تسلیت آقای احمدی نژاد به مناسبت مرگ هوگو چاوز خبر داده است.

این مطلب به بخشی از برنامه طنزآمیز "صرفا جهت اطلاع" اشاره دارد که پنجشنبه شب‌ها از شبکه ٢ تلویزیون جمهوری اسلامی پخش می‌شود و حاوی اظهارنظرهای انتقادی و طنزآمیز نسبت به رویدادهای سیاسی و برنامه‌های تلویزیونی است و کامران نجف‌زاده آن را اجرا می کند.

تلویزیون ایران

پیام تسلیت آقای احمدی نژاد دستمایه انتقاد طنزآمیز تلویزیونی هم شده است

به نوشته واحد مرکزی خبر، "نجف‌زاده صرفا این هفته رو اینجوری شروع کرد : خدا رحمت کند چاوز را که انصافا توی سینه سپر کردن مقابل آمریکا همیشه پای کار بود. تعریف وتمجید از چاوز حقش بود اما واقعا باید کار رو به رجعت چاوز وقت ظهور حضرت کشوند، نمی‌شه معتدل تعریف وتقدیر کرد؟ نمی‌شه عزای عمومی وشهید و اینجور تعابیر رو سرجای خودش خرج کرد؟"

خبر درگذشت هوگو چاوز، که از او به عنوان یکی از متحدان نزدیک جمهوری اسلامی و دوستان آقای احمدی نژاد یاد می‌شد، روز سه شنبه انتشار یافت و روز چهارشنبه، رئیس جمهوری ایران در پیامی به این مناسبت، به تقدیر و تمجید از هوگو چاوز پرداخت و هیات دولت هم یک روز عزای عمومی اعلام کرد.

آقای احمدی نژاد در پیام خود، هوگو چاوز را شهید خواند و گفت که او "انسانی عمیقا موحد و مومن و پایبند به ارزش‌های انسانی و آسمانی و باورمند به راه انبیای الهی بود."

در ادامه این پیام آمده است: "تردید ندارم که او باز خواهد گشت و به همراه صالحان و حضرت مسیح و تنها باقیمانده از نسل پاکان، انسان کامل، خواهد آمد و جامعه بشری را در استقرار صلح و عدالت کامل و مهربانی و کمال یاری خواهد کرد." ظاهرا مقصود آقای احمدی نژاد از "انسان کامل" امام دوازدهم شیعیان است که شیعیان او را منجی آخرالزمان می‌دانند و معتقدند با معدودی از برگزیدگان، ظهور خواهد کرد.

"حرف های غلط نگویند"

اظهارات آقای احمدی نژاد با واکنش سریع برخی از روحانیون مواجه شد که بازگشت هوگو چاوز به عنوان یکی از معدود یاوران امام دوازدهم شیعیان را زیاده‌ روی توصیف کردند.

در ادامه واکنش به این پیام تسلیت، خبرگزاری فارس اظهارات محمد تقی مصباح یزدی، عضو مجلس خبرگان را منتشر کرده که از او با عنوان یکی از روحانیون تندرو طرفدار حکومت جمهوری اسلامی نام برده می‌شود.

مصباح یزدی

مصباح یزدی: مراقب باشید حرف های غلط نگویند

به گزارش فارس، آقای مصباح یزدی در سخنرانی خود در مراسمی، بدون نام بردن از آقای احمدی نژاد گفت: "مراقب باشید حرف‌های غلط نگویند، نباید بگویند از حکومت صالحان حرف می زنیم و رئیس جمهوری ونزوئلا را مطرح کنند."

محمدتقی مصباح یزدی افزود: "ما در یک کلام، قائل به اسلام، احکام اسلامی و در عمل، قائل به نایب امام زمان که همان ولی فقیه است، هستیم."

وی گفت آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، "نائبی به حق برای امام زمان و رهبری بی‌نظیر در دنیاست" و افزود که آیت‌الله خامنه‌ای "با هیچکدام از رهبران دنیا قابل قیاس نیست و این از نعمات الهی است ما باید قدردان آن باشیم."

آقای مصباح یزدی از حامیان نزدیک محمود احمدی نژاد محسوب می‌شد و به خصوص در پی انتخاب مجدد آقای احمدی نژاد در انتخابات بحث برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری، به شدت در برابر معترضان به نتیجه انتخابات موضعگیری کرد.

با اینهمه، در پی انتشار گزارش‌هایی از اختلاف بین آقای احمدی نژاد و آیت‌الله خامنه‌ای که ظاهرا بر سر برخی انتصابات دولتی بروز کرده بود، آقای مصباح یزدی دیگر حمایت خاصی از آقای احمدی نژاد به عمل نیاورده و در مواردی، به انتقاد از مقامات دولت او پرداخته است.

همچنین، محسن قرائتی، رئیس ستاد اقامه نماز، پیام آقای احمدی نژاد را نشانه دوری او از مراجع تقلید شیعه دانسته است.

آقای قرائتی گفته "کسی در گوشه ای از دنیا می میرد و کسی هم دز گوشه دیگر دنیا تسلیت می گوید و می نویسد که من اطمینان دارم که او از عباد صالح است و به همراه مسیح و مهدی موعود خواهد آمد؛ شما چه کاره هستند که این حرف ها را بر زبان می آورید؟" و افزوده است "کسی که دستش را از دست مراجع خارج کند، دچار این غفلت‌ها خواهد شد."

همزمان، به گزارش خبرگزاری مهر، غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل و سخنگوی قوه قضاییه، در پاسخ به خبرنگاری که از او سئوال کرد آیا پیام رئیس جمهوری "مبنی بر محشور شدن چاوز به همراه حضرت مسیح با امام زمان، مصداقی از نشر اکاذیب است؟" پاسخ داد: "این مساله، موضوع قضایی نیست."

چاوز و راه آیت الله خمینی

در واکنش به این انتقادات، محمدرضا میرتاج الدینی، معاون رئیس جمهوری، دلیل پیام آقای احمدی نژاد و اعلام یک روز عزای عمومی به مناسبت درگذشت هوگو چاوز را همسویی آقای چاوز با آیت‌الله روح‌الله خمینی، رهبر سابق جمهوری اسلامی دانسته و گفته است که "هوگو چاوز یک شخصیت انقلابی و مبارز بود که با الهام از آرمان‌های امام خمینی، تربیت شده بود."

چاوز و احمدی نژاد

معاون رئیس جمهوری ایران دلیل ستایش از چاوز را همسویی او با آیت الله خمینی معرفی کرده است

آقای میرتاج الدینی در اثبات این نظر، با یادآوری اینکه آیت‌الله خمینی، آمریکا را "شیطان بزرگ" می‌دانست، به سخنرانی هوگو چاوز در سازمان ملل اشاره کرده که جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا را علنا "شیطان" توصیف کرد. معاون رئیس جمهوری ایران گفته است: "چاوز همین موضوع را در سازمان ملل مطرح کرد در حالیکه شاید برخی روسای جمهور سابق خودمان نیز به این صراحت در سازمان ملل مطرح نکرده بودند و به همین دلیل باید از این شخصیت تجلیل کرد."

معاون رئیس جمهوری ایران در پاسخ به این سئوال که به چه دلیل دولت هنگام مرگ برخی از روحانیون، عزای عمومی اعلام نکرد، گفت: "چاوز یک شخصیت سیاسی است و دولت می تواند در این مورد تصمیم بگیرد اما در مورد علما، تصمیم گیرنده شخص رهبری است و ما نباید این دو موضوع را با هم مقایسه کنیم."

هوگو چاوز از جمله معدود رهبران و سران کشورهای جهان بود که پس از استقرار جمهوری اسلامی، به ایران سفر کرد و به خصوص در سال های اخیر و تشدید فشارهای بین المللی برای انزوای جمهوری اسلامی، همراه با برخی دیگر از کشورهای آمریکای لاتین، روابط نزدیک خود را با جمهوری اسلامی ادامه داد و بارها میهمان و میزبان رئیسان جمهوری ایران بود.

وی از منتقدان و مخالفان ایالات متحده و از حامیان معمر قذافی، رهبر سابق لیبی، و بشار اسد، رئیس جمهوری کنونی سوریه محسوب می شد هر چند خصومت با آمریکا بر روابط اقتصادی دو کشور تاثیری نگذاشت و ایالات متحده همچنان شریک تجاری و واردکننده اصلی نفت خام ونزوئلاست.

اگرچه از نظر تاریخی، دو کشور ایران و ونزوئلا به دلیل دوری جغرافیایی و محدودیت رفت و آمد شهروندان و کمی ارتباط تجاری، پیشتر روابط گسترده‌ای با یکدیگر نداشتند، اما هر دو کشور از صادرکنندگان عمده نفت و عضو اوپک هستند.

به گفته تاریخشناسان نفتی، کارشناسانی از سه کشور ایران، عربستان سعودی و ونزوئلا نقش اصلی را در برگزاری "اجلاس بغداد" در سپتامبر سال ١٩٦٠ و تهیه و صدور "اعلامیه بغداد" ایفا کردند که به ایجاد سازمان کشورهای صادر کننده نفت - اوپک - و دستاوردهای مهم اقتصادی آن در سال‌های بعد منجر شد.

در دهه های پیش که حکومت های مستبد و دیکتاتوری های نظامی بر بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین و سایر کشورهای جهان سوم حکومت می کردند، ونزوئلا از دموکراسی نسبی برخوردار بود. منتقدان هوگو چاوز او را متهم کرده اند که با اقدامات خود، مبانی دموکراسی در این کشور را متزلزل کرده هر چند مدافعان او، از اقداماتی که در جهت گسترش عدالت اجتماعی انجام داده سخن می گویند.

با وجود این اتهام که هوگو چاوز به حکومت فردی گرایش داشت، به گفته کارشناسان، مردم ونزوئلا در مقایسه با برخی دیگر از کشورهای متحد آقای چاوز همچنان از آزادی های سیاسی و فردی قابل توجهی برخوردارند، احزاب و گروه های سیاسی و نهادهای جامعه مدنی در آن کشور فعالیت دارد و مقامات ارشد حکومت از طریق انتخابات برگزیده می‌شوند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.