لاریجانی: گزارشگر ویژه حقوق بشر در صدد تاثیرگذاری بر انتخابات ایران است

به روز شده:  16:17 گرينويچ - جمعه 08 مارس 2013 - 18 اسفند 1391
لاریجانی

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی نقض حقوق بشر در ایران را تکذیب کرده است

یک مقام قوه قضاییه ایران گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل را به تلاش برای تاثیرگذاری بر انتخابات ایران متهم کرده است.

واحد مرکزی خبر اظهارات محمد جواد اردشیر لاریجانی، معاون امور بین‌المللی و دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ایران را منتشر کرده که گفته است گزارش اخیر احمد شهید، گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل، "با سفارش و تمهیدات لجستیک دستگاه سیاست خارجی آمریکا و عملگی عناصر زبون و خودفروخته از گروه های تروریستی، منافقین (سازمان مجاهدین خلق)، ضد انقلاب و فتنه ٨٨ تهیه شده است."

مقامات جمهوری اسلامی حرکت اعتراضی علیه اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در سال ١٣٨٨ را "فتنه" می نامند.

آقای لاریجانی که برادر روسای قوای مقننه و قضاییه ایران است، گفته است: "این گزارش در رسانه های وسیع غربی و صهیونیستی در حال پمپاژ به دنیا و به ویژه ملت ایران است و هدف آنها، تاثیرگذاری در انتخابات سال آینده است."

این مقام قوه قضاییه در اثبات این سخن خود، به نظرات آقای شهید در مورد شرایط انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری استناد کرده که با توجه به ابهاماتی که در مورد سلامت انتخابات دوره قبلی ریاست جمهوری بروز کرد، خواستار برگزاری انتخابات آزاد شده است. گزارش احمد شهید شامل خرده گیری از محرومیت منتقدان و مخالفان حکومت از ورود به مبارزات انتخاباتی، گزینش نامزدهای مورد نظر حکومت توسط شورای نگهبان و ادامه بازداشت برخی از معترضان انتخابات دوره دهم است.

احمد شهید

مقامات جمهوری اسلامی به احمد شهید اجازه ورود به ایران را نداده اند

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه گفته است که کشورهای غربی پس از پیروزی در جنگ دوم جهانی "نیازمند یک ساختار ایدئولوژیک برای استوار کردن جهان گشایی خود بودند و در این هفتاد سال، ادبیات بسیار اغواگرانه ای درست کردند که بسیار هم زیباست اما باید خود آن و پشت صحنه آن را فهمید."

ظاهرا اشاره آقای لاریجانی به منشور سازمان ملل است که در پایان جنگ دوم جهانی به عنوان مبنای تاسیس سازمان ملل متحد تدوین شد و مبنای حقوقی اسناد و قوانین بنیادی در دفاع از حقوق اساسی، از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر را فراهم آورد.

آقای لاریجانی بسیاری از تمهیدات و اقدامات سازمان ملل در مورد نظارت بر حقوق بشر و به خصوص گرایش اخیر این سازمان به سختگیری نسبت به حکومت های ناقض این حقوق را به شدت محکوم کرده و گفته است که بر این اساس، سازمان ملل حقی بیشتر از حکومت کشورهای مختلف نسبت به شهروندان این کشورها خواهد داشت.

انتقاد از تعیین گزارشگر ویژه

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ایران تعیین گزارشگر ویژه نقض حقوق بشر برای برخی کشورها را رد کرده و در مقابل، روش های دیگر "نظارت" بر حقوق بشر با همکاری دولت ها را مفید دانسته است.

به گفته وی، تعیین گزارشگر ویژه باید به ندرت در مورد کشورها اعمال شود و از آنجا که جمهوری اسلامی به تمامی انتقاداتی که در مورد نقض حقوق بشر در ایران مطرح شده پاسخ داده، تعیین گزارشگر ویژه برای این کشور غیرموجه است و مبنای حقوقی ندارد.

تظاهرات پس از انتخابات

گزارشگر ویژه خواستار برگزاری انتخابات آزاد در ایران شده است

شورای حقوق بشر سازمان ملل معمولا برای کشورهایی گزارشگر ویژه تعیین می کند که به تشخیص این شورا، مرتکب نقض مستمر و گسترده حقوق بشر شده باشند. این شورا تا کنون برای معدودی از کشورها مانند ایران، سوریه، کره شمالی و اراضی اشغالی فلسطینی گزارشگر ویژه تعیین و دوره ماموریت آنها را تمدید کرده است. دولت ایران از همکاری با گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر خودداری کرده و به او اجازه سفر به ایران را نداده است.

محمدجواد لاریجانی گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران را به تخلف متهم کرده و گفته است که "او از روز اولی که حکم گرفت، از یک تلویزیون ضد انقلابی به تلویزیون دیگر می رود و مدام علیه ما تبلیغات می کند."

آقای لاریجانی در این مصاحبه به انتقاد از بخش های مختلف گزارش اخیر احمد شهید هم پرداخته و از جمله درخواست او برای تساوی حقوق زن و مرد در زمینه هایی مانند ارث، قصاص و ازدواج را مخالفت با قوانین اسلام توصیف کرده است.

شورای حقوق بشر

شورای حقوق بشر برای کشورهای متهم به نقض فاحش و مستمر حقوق بشر گزارشگر ویژه تعیین می کند

در مورد حقوق اقلیت های مذهبی و قومی در ایران، وی گفته است که جمهوری اسلامی حقوق اقلیت های دینی شناخته شده را به رسمیت می شناسد و مساله قومیت ها در ایران مطرح نیست.

آقای لاریجانی در مورد محاکمه افراد به جرم ارتداد، گفته است که این افراد "توسط شخصی به سفارت خانه‌ای با وعده زندگی راحت در کشور دیگر مربوط شده اند" هر چند توضیح نداده که انگیزه سفارتخانه ها در این مورد چه بوده است. به گفته وی، افرادی با ساختن کلیساهای زیرزمینی، به تبلیغ مسیحیت پرداخته اند که با قوانین جمهوری اسلامی مغایرت دارد و افزوده است: "ابدا اجازه نمیدهیم که از امکانات حقوق بشر علیه ما سوء استفاده شود."

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه در این مصاحبه، بهائیت را "فرقه" توصیف کرده و گفته است که در تمامی کشورها، قوانینی علیه فرقه گرایی وجود دارد.

وی از سیاست جمهوری اسلامی در محدود کردن دسترسی به اینترنت دفاع کرده و در مورد برنامه های تلویزیون های ماهواره ای هم گفته است که تلویزیون های ماهواره ای متعددی به زبان های مختلف علیه جمهوری اسلامی فعالیت می کنند "ولی ما دو تا سه شبکه داشتیم که بدون هیچ توجیهی دستور قطع آنها را دادند."

طی حدود چهار سال گذشته، برخی تلویزیون های ماهواره ای فارسی زبان دولت ایران را به پارازیت اندازی بر این شبکه ها متهم کرده اند. اخیرا چند شرکت بین المللی ارائه خدمات ماهواره ای از پخش برنامه تلویزیون های ماهواره ای متعلق به دولت ایران خودداری کرده و دلیل آن را، مشکلات مرتبط با تحریم های تجاری جمهوری اسلامی اعلام کرده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.