انتقاد از ترخیص نشدن ۱۴۰ میلیون دلار دارو از گمرک

به روز شده:  12:37 گرينويچ - جمعه 08 مارس 2013 - 18 اسفند 1391

در حالیکه بیماران از مشکل کمبود و گرانی دارو در ایران شکایت می‌کنند، مقامات این کشور از عدم ترخیص میلیون‌ها دلار دارو خبر می‌دهند

یک عضو هیات رئیسه مجلس ایران با اشاره به ترخیص نشدن ۱۴۰ میلیون دلار دارو از گمرک، از عملکرد بانک مرکزی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای تامین و توزیع دارو انتقاد کرد.

خبرگزاری مجلس ایران، خانه ملت، در خبری که روز جمعه ۱۸ اسفند، ۸ مارس منتشر کرد به نقل از شاهین محمدصادقی، عضو هیات رئیسه مجلس ایران از نگرانی واردکنندگان از نرخ بعدی ارز اختصاص داده شده به دارو خبر داد.

آقای محمدصادقی گفت: "واردکنندگان نگرانند که داروها را به قیمت ارزان فروخته و بعد برای خرید دارو هزینه بیشتری را پرداخت کنند و همین نگرانی زمینه را برای انباشت دارو و ترخیص نشدن از گمرک فراهم کرده است."

او گفت که بانک مرکزی و معاون دارویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به وظایفشان برای تامین و توزیع دارو به درستی عمل نکرده اند و مدیریت نامناسب برخی مسئولان زمینه را برای کمبود دارو و افزایش قیمت آن فراهم کرده است.

به گفته آقای محمدصادقی مجلس ایران از محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران انتظار دارد که هر چه سریعتر دستور ترخیص داروها را صادر کند.

دو روز پیش نیز محمدحسن طریقت منفرد، سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به خبرنگاران گفته بود که وارد کننده‌های دارو تا زمان مشخص شدن منبع تامین ارز توانایی ترخیص آن را نخواهند داشت و "این موضوع نیز نیاز به مجوزی دارد که هم اکنون در دست تصویب است."

آقای طریقت منفرد گفته بود که میزان داروهای باقیمانده در گمرک ۱۴۰ میلیون دلار نیست اما وزارت بهداشت تمام تلاش خود را برای مشخص شدن مقدار ارز و تخصیص آن انجام می‌دهد.

به گفته سرپرست وزارت بهداشت، بانک مرکزی به تنهایی نمی‌تواند قیمت ارز را در زمان ترخیص داروها تعیین کند و تضمینی برای آن داشته باشد و "این موضوع به چند نهاد و ارگان به صورت همزمان مربوط می‌شود."

مرضیه وحید دستجردی، وزیر پیشین بهداشت ایران که حدود دو ماه پیش با حکم آقای احمدی نژاد کلیک برکنار شد در هفته‌های آخر تصدی‌اش در مقام وزارت بهداشت بارها از عدم اختصاص ارز لازم به واردات دارو انتقاد کرده بود.

خانم دستجردی کلیک گفته بود که بانک مرکزی فقط یک سوم ارز تخصیص‌یافته به واردات دارو را تامین کرده، که همین یک سوم هم از شهریور ماه امسال در اختیار وزارت بهداشت و واردکنندگان قرار گرفته است.

او هشدار داده بود که علت کمبود و نبود دارو همین تاخیر بوده است و ابراز امیدواری کرده بود: "دو و نیم میلیارد دلار لازم برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی تا پایان امسال در اختیار شرکت‌های خصوصی و دولتی وارد کننده دارو قرار بگیرد."

به تازگی وزارت بازرگانی ایالات متحده آماری کلیک مننتشر کرده که نشان می‌دهد صادرات دارو از آمریکا به ایران از ۳۱ میلیون و یکصد هزار دلار در سال ۲۰۱۱ به ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار در سال ۲۰۱۲ کاهش یافته است.

این گزارش در حالی منتشر شده که بارها نگرانی هایی درباره نقش تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا در کمبود داروهای خاص در ایران بیان شده است.

گزارش‌ها از ایران حاکی از کمبود برخی داروها از جمله داروهای بیماری‌های خاص در ایران بوده است.

افزایش بی‌سابقه قیمت ارز و تحریم‌های نفتی و بانکی آمریکا و اتحادیه اروپا باعث شده که ایران در تامین و انتقال ارز با دشواری‌هایی مواجه شود و به نظر می‌رسد همین مساله به کمبود دارو و گرانی قیمت آن دامن زده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.