رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به احمدی‌نژاد: اطلاعات دینی لازم را ندارید

به روز شده:  16:49 گرينويچ - شنبه 09 مارس 2013 - 19 اسفند 1391

محمد یزدی از ناخشنودی اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از گفته های محمود احمدی نژاد خبر داده است

محمد یزدی، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، یک نهاد دینی محافظه کار در ایران، به اظهارات محمود احمدی نژاد درباره هوگو چاوز رئیس جمهور تازه درگذشته ونزوئلا واکنش نشان داده و از او خواسته از اظهار نظر درباره مسائل دینی خودداری کند.

آقای یزدی روز شنبه نوزدهم اسفند (نهم مارس) طی گفت و گویی با دو خبرگزاری ایرانی، خطاب به محمود احمدی نژاد گفت "به ایشان نصیحت مشفقانه داریم که در مدت باقی مانده [از دوره ریاست جمهوری‌اش] آرامش را حفظ کرده و از بیان مسائل اختلافی خودداری کنید، بپذیرید که اطلاعات دینی لازم را ندارید و اگر لازم بود، بپرسید."

اعلام عزای عمومی بی سابقه و صدور پیام بحث برانگیز

هیات دولت ایران به ریاست محمود احمدی نژاد روز چهارشنبه شانزدهم اسفند پس از اعلام خبر درگذشت آقای چاوز، در اقدامی بی سابقه برای مرگ یک رهبر خارجی غیر مسلمان، یک روز عزای عمومی اعلام کرد.

آقای احمدی نژاد با صدور پیامی هم گفت "تردید ندارم که او [هوگو چاوز] باز خواهد گشت و به همراه صالحان و حضرت مسیح و تنها باقیمانده از نسل پاکان، انسان کامل، خواهد آمد و جامعه بشری را در استقرار صلح و عدالت کامل و مهربانی و کمال یاری خواهد کرد."

ظاهرا مقصود آقای احمدی نژاد از "انسان کامل" امام زمان است.

"امام زمان که ایشان سخنان خود را با نام آن حضرت شروع و ختم می‌کند در این کشور یک نایب زنده، حاضر، مدیر و مدبر دارد که تصمیم‌گیرنده است، کسی نمی‌تواند بگوید تابع امام زمان هستم ولی از نظرات ولی فقیه بالفعل تبعیت نکند. . . تصمیم ایشان تصمیم امام زمان است"

محمد یزدی رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

این گفته ها همان روز اعتراض احمد خاتمی از امامان جمعه تهران و از اعضای جامعه مدرسین را در پی داشت اما آقای احمدی نژاد روز جمعه هجدهم اسفند در بدو ورود به ونزوئلا برای حضور در مراسم سوگواری آقای چاوز گفت "خدای متعال، حضرت مسیح و انسان کامل، یار ملت ها خواهند بود و اینها حقایقی است که چاوز عمیقا به آنها ایمان داشت."

محمد یزدی رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم خطاب به آقای احمدی نژاد گفته "شما درباره رجعت که یکی از اصول مسلم شیعه است چقدر مطالعه کردید. وقتی درباره یک مطلب حساس و قابل بحث که اطلاعات شما درباره آن کافی نیست در این شرایط کشور اظهار نظر می‌کنید موجب می‌شود که حساسیت‌هایی به وجود بیاید."

محمد یزدی: برخی از اعضای جامعه مدرسین می گویند چرا حوزه باید ساکت باشد؟

آقای یزدی گفته در جلسه روز جمعه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم "برخی از اعضا خیلی ناراحت بوده و می‌گفتند که چرا حوزه باید در برابر این سخنان ساکت باشد و اظهار نظر نکند و ما باید به وظیفه دینی خود عمل کنیم."

به گفته آقای یزدی "پس از گفت‌وگوهای فراوان قرار بر این شد که در یک مصاحبه محدود، به طور اجمال این مطالب را گوشزد کرده و یک نصیحت مشفقانه داشته باشیم و بگوییم اطلاعات دینی شما کم بوده و تحصیلات عمومی دارید و باید در شرایط اجتماعی سیاسی کنونی پیرو نظرات ولی امر و مراجع باشید، وقتی از حوزه و مراجع فاصله بگیریم این لغزش‌ها پیش می‌آید."

او گفته "چرا هر روز کاری می‌شود که به مقدار وجهه و حیثیتی که بوده نیز ضربه می‌زند."

آقای احمدی نژاد در مراسم سوگواری هوگو چاوز در ونزوئلا شرکت کرد و بر تابوت او بوسه زد

آقای احمدی نژاد چه در زمانی که شهردار تهران بود و چه پس از آغاز دوران ریاست جمهوری اش، خود را یکی از پیروان جدی امام زمان و وعده های آخرالزمانی مربوط به بازگشت او نشان داده است.

اغلب سخنرانی های او با ذکر و دعایی درباره ظهور امام زمان و به زبان عربی بوده است. برخی از روحانیون محافظه کار در ایران گفته های آقای احمدی نژاد درباره امام دوازدهم را موجب بی توجهی به روحانیون و مهمتر از آن ولی فقیه تعبیر کرده اند که مطابق تفاسیر رسمی در ایران، جانشین امام غایب شیعیان است.

"امام زمان در این کشور یک نایب زنده دارد"

محمد یزدی، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم هم در گفته های امروزش انتقادی با همین مضمون از آقای احمدی‌نژاد کرده است.

او گفته "امام زمان که ایشان سخنان خود را با نام آن حضرت شروع و ختم می‌کند در این کشور یک نایب زنده، حاضر، مدیر و مدبر دارد که تصمیم‌گیرنده است، کسی نمی‌تواند بگوید تابع امام زمان هستم ولی از نظرات ولی فقیه بالفعل تبعیت نکند. . . تصمیم ایشان تصمیم امام زمان است."

منظور از نایب امام زمان در حال حاضر آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران است.

آقای یزدی گفته "اظهار نظرهایی که ایشان [محمود احمدی نژاد] داشته و دارند گاهی منشأ نگرانی‌هایی است که حتی دوستان و علاقمندان را نگران می‌کند و در این زمینه در حوزه‌های علمیه و جامعه مدرسین در این خصوص بحث شده و نگرانی‌هایی مطرح شده است."

"تردید ندارم که او [هوگو چاوز] باز خواهد گشت و به همراه صالحان و حضرت مسیح و تنها باقیمانده از نسل پاکان، انسان کامل، خواهد آمد و جامعه بشری را در استقرار صلح و عدالت کامل و مهربانی و کمال یاری خواهد کرد"

محمود احمدی نژاد

او گفته "چون سفارش موکد ولی امر این است که در شرایط کنونی کشور را آرام نگه داریم کسانی که ولایی هستند سعی می‌کنند مطالب اختلاف‌انگیز و سوژه‌های خاص را دست دوست و دشمن ندهند و آرامش کشور را در آستانه انتخابات حفظ کنند."

آیت الله خامنه ای پیش از این مقام های ایران خواسته بود که با توجه به نزدیکی انتخابات ریاست جمهوری، اختلافات خود را علنی نکنند.

انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است ۲۴ خرداد سال آینده خورشیدی برگزار و طی آن جانشین آقای احمدی نژاد تعیین شود.

در سال های پیش، در مواردی که جامعه مدرسین حوزه علمیه قم موضوعی را "توهین به مقدسات دینی" تعبیر کرده بود، دعوت به تعطیلی حوزه های علمیه و تظاهرات می کرد. این اقدام در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی بارها انجام شد و دولت وقت در مواردی که خارج از حیطه قانونی و اختیاراتش بود، به بی توجهی به امور مذهبی و دینی متهم می شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.