سرپرست وزارت بهداشت ایران به عنوان وزیر پیشنهادی به مجلس معرفی شد

به روز شده:  08:00 گرينويچ - شنبه 09 مارس 2013 - 19 اسفند 1391

آقای طریقت منفرد هم‌اکنون سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است

رئیس‌جمهور ایران، محمد حسن طریقت منفرد، سرپرست کنونی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را برای دریافت رأی اعتماد به مجلس ایران معرفی کرد.

در نامه محمود احمدی‌نژاد به علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران آمده است که آقای طریقت منفرد "در اجرای اصول ۷۸ و ۱۳۴ قانون اساسی" برای دریافت رأی اعتماد به عنوان وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به مجلس شورای اسلامی معرفی می‌شود.

طبق قانون اساسی ایران، "رئیس‌جمهور برای هیات وزیران پس از تشکیل و پیش از هر اقدام دیگر باید از مجلس رأی اعتماد بگیرد. در دوران تصدی نیز در مورد مسائل مهم و مورد اختلاف می‌تواند از مجلس برای هیات وزیران تقاضای رأی اعتماد کند."

محمد حسین فرهنگی، عضو هیات رئیسه مجلس ایران امروز (شنبه، ۱۹ اسفند) به خبرگزاری مهر گفت که جلسه رأی اعتماد به وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز یکشنبه هفته آینده (۲۷ اسفند) برگزار خواهد شد.

او اضافه کرد: "با توجه به زمان کم باقی مانده تا پایان عمر دولت، بعید می‌دانم مخالفت جدی با وزارت وی (محمدحسن طریقت منفرد) وجود داشته باشد، ولی طبق قانون نمایندگان موافق و مخالف در روز رأی اعتماد در مورد وی نظراتشان را بیان خواهند کرد."

عزل تنها وزیر زن

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران، روز هفتم دی ماه، مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را برکنار و آقای طریقت منفرد را به عنوان سرپرست وزارتخانه کلیک منصوب کرد.

طبق قانون اساسی ایران، رئیس‌جمهور می‌تواند برای وزارتخانه‌هایی که وزیر ندارند، حداکثر برای مدت سه ماه سرپرست تعیین کند.

آقای احمدی‌نژاد در حکم انتصاب محمدحسن طریقت منفرد به عنوان سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرده بود که ساماندهی طرح پزشک خانواده، دارو و درمان، رسیدگی به بهداشت و تغذیه مردم، عدالت آموزشی و بهداشتی و درمانی، و کاهش هزینه های مردم در این بخش در اولویت کاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

خانم دستجردی، وزیر پیشین بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تنها وزیر زن در تاریخ جمهوری اسلامی ایران بود.

او پیش از برکناری، به انتقاد از شیوه اختصاص ارز دولتی به واردات دارو پرداخته و گفته بود که به دلیل افزایش نرخ ارز، قیمت دارو در بازار داخلی ایران هم بیشتر خواهد شد.

با این حال، در گزارش‌های رسمی به دلایل برکناری این وزیر زن اشاره‌ای نشده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.