کرباسچی: رفسنجانی نسبت به کاندیداتوری خاتمی نظر مثبت دارد

به روز شده:  19:11 گرينويچ - 10 مارس 2013 - 20 اسفند 1391
خاتمی و رفسنجانی

به گفته غلامحسین کرباسچی، احتمالا دلیل تمایل آقای هاشمی رفسنجانی به نامزد شدن محمد خاتمی آن است که شانس رای آوردن او را بیشتر از سایرین می داند

غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی به نقل از کسانی که در مورد وضعیت انتخابات ریاست جمهوری آینده با اکبر هاشمی رفسنجانی صحبت کرده اند گفت که وی نسبت به کاندیداتوری آقای خاتمی "نظر مثبت" دارد.

آقای کرباسچی در مصاحبه با خبرگزاری مهر افزود که احتمالا دلیل تمایل آقای هاشمی رفسنجانی به نامزد شدن محمد خاتمی آن است که شانس رای آوردن او در انتخابات را بیشتر از سایرین می داند.

پنجشنبه پیش، حیدر مصلحی وزیر اطلاعات ایران، با اشاره غیرمستقیم به آقای خاتمی تحت عنوان کسی که "همه شبکه‌های ضدانقلاب در داخل و خارج به دنبال کاندیداتوریش هستند" گفته بود که او "بدهی‌های زیادی به ملت ایران دارد و صرف سوابق مسئولیت وی در گذشته نمی‌تواند پرونده گذشته وی را به دست فراموشی بسپارد''.

وزیر اطلاعات با ذکر اینکه "ای کاش امکان انتشار اسنادی مربوط به همین افراد از جلسه [های] خصوصی‌شان وجود داشت" افزوده بود: 'این افراد چگونه می‌توانند به خود اجازه دهند که با کمال پررویی ضربه‌هایی که در فتنه ۸۸ به مردم و انقلاب زدند و باعث خسران بسیار شده‌اند را فراموش کرده و با کمال پررویی به دنبال کاندیداتوری هم باشند."

بسیاری از محافظه کاران نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی ایران، محمد خاتمی را به خاطر دفاع از میرحسین موسوی در جریان انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ و وقایع پس از آن، حامی معترضان به نتایج این انتخابات می دانند که از آنان تحت عنوان "جریان فتنه" نام می برند.

غلامحسین کرباسچی در مصاحبه با مهر، با ذکر اینکه "بعضی از اصلاح‌طلبان به حضور خاتمی معتقد هستند و بعضی هم نه" تاکید کرده که شخصا معتقد است "اگر هیچ مانعی هم بر سر راه خاتمی برای کاندیداتوری نباشد، وی نباید بیاید".

"اگر هیچ مانعی هم بر سر راه خاتمی برای کاندیداتوری نباشد، وی نباید بیاید"

غلامحسین کرباسچی

"اگر هاشمی بیاید، حمایتش می کنیم"

آقای کرباسچی در ارتباط با کاندیداتوری اکبر هاشمی رفسنجانی هم گفته که بهتر است شخص وی نامزد نشود ولی یکی از افراد نزدیک به وی پا به عرصه انتخابات بگذارد. دبیرکل حزب کارگزاران در عین حال اظهار داشته که بر مبنای دانسته های او، آقای هاشمی رفسنجانی قصد شرکت در انتخابات را ندارد.

وی افزوده است: "اگر آقای‌ هاشمی تصمیم بگیرد که در این انتخابات حضور پیدا کند، قطعا من و خیلی‌ها از ایشان حمایت می‌کنیم."

در اظهار نظر دیگری در همین زمینه، محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس ایران گفته است که اکبر هاشمی رفسنجانی در انتخابات کاندیدا نمی شود و محمد خاتمی نیز "تاکنون" گفته است که در انتخابات حضور پیدا نمی کند.

در هفته های گذشته، گروه هایی از هواداران اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی از آنان خواسته اند که در انتخابات ریاست جمهوری خرداد ماه ۱۳۹۲ نامزد شوند.

"اگر آقای‌ هاشمی تصمیم بگیرد که در این انتخابات حضور پیدا کند، قطعا من و خیلی‌ها از ایشان حمایت می‌کنیم"

غلامحسین کرباسچی

آقای رفسنجانی در چند اظهار نظر جداگانه، از عدم تمایل خود به کاندیدا شدن خبر داده و از جمله در اواخر بهمن ماه گذشته گفته بود که نمی خواهد نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود، اما قصد هم ندارد که "از صحنه بیرون برود".

این در حالی است که وی در اوایل بهمن ماه، اعلام کرده بود که اگر لازم باشد در انتخابات شرکت می کند.

آقای خاتمی نیز در اظهار نظرهایی که تاکنون راجع به انتخابات ریاست جمهوری آینده انجام داده، نسبت به نامزد شدن در این انتخابات ابراز تمایل نکرده، اما در هفته های گذشته، فعالیت هواداران شرکت وی در انتخابات افزایش یافته است.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.