هشدار در مورد احتمال استعفای احمدی‌نژاد در صورت رد صلاحیت مشایی

به روز شده:  15:25 گرينويچ - 10 مارس 2013 - 20 اسفند 1391
احمدی نژاد و مشایی

احمدی نژاد در صحبت های امروز خود بیش از ۳۰ بار از کلمه "بهار" استفاده کرده و اسفندیار رحیم مشایی را مردی "بهاری بهاری بهاری" توصیف کرده است

قاسم روانبخش، عضو شورای مرکزی "جبهه پایداری انقلاب اسلامی" هشدار داده که ممکن است محمود احمدی‌نژاد در صورت رد صلاحیت اسفندیار رحیم مشایی در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده، دست به اقداماتی از قبیل استعفا یا برگزار نکردن انتخابات بزند.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای روانبخش در همایش "اقتدار ملی در پرتو ولایت" در شهر زنجان گفت که با وجود احتمال انجام واکنش های فوق از سوی رئیس دولت، "تمام پیش بینی ها" برای مقابله با چنین اقداماتی صورت گرفته است.

وی افزود: "در صورت برکناری وزیر کشور، رهبری از جایگاه رهبری خود استفاده می کند و وزیر کشور را در مقام خود ابقا می کند و در صورت استعفای رئیس جمهوری، معاون اول به جای وی اداره کشور را تا بر روی کار آمدن رئیس جمهور جدید بر عهده می گیرد."

همایش اقتدار ملی در پرتو ولایت، با حضور اعضا و رهبران جبهه پایداری انقلاب اسلامی برگزار شده است. گردانندگان این جبهه، همزمان با انتقاد به اسفندیار رحیم مشایی و همفکران وی که آنها را "جریان انحرافی" می نامند، منتقد گروه های محافظه کار سنتی نیز هستند و آنان را به عدم مرزبندی کافی با نیروهایی چون اصلاح طلبان و حامیان اکبر هاشمی رفسنجانی متهم می کنند.

در یک گمانه زنی جداگانه در مورد تحولات انتخابات آینده، محمدرضا باهنر، نایب رئیس مجلس هم در همایش "اصولگرایان استان البرز" اظهار داشته که "رئیس جمهور در انتخابات ریاست جمهوری آینده از مشایی ناامید نشده و دنبال این است که نان را از تنور در بیاورد".

تجلیل شدید احمدی نژاد از مشایی

"در صورت برکناری وزیر کشور، رهبری از جایگاه رهبری خود استفاده می کند و وزیر کشور را در مقام خود ابقا می کند و در صورت استعفای رئیس جمهوری، معاون اول به جای وی اداره کشور را تا بر روی کار آمدن رئیس جمهور جدید بر عهده می‌گیرد"

قاسم روانبخش عضو شورای مرکزی جبهه پایداری

قاسم روانبخش با اشاره به مخالفت آیت الله خامنه ای با انتصاب اسفندیار رحیم مشایی به سمت معاون اولی رئیس جمهور در پی انتخابات ۱۳۸۸، گفته است: "شورای نگهبان آیا کسی را که برای معاونت اولی صلاحیت نداشته برای انتخابات ریاست جمهوری تائید صلاحیت می کند؟ هرگز!"

وی با ذکر اینکه در صورت رد صلاحیت آقای مشایی، هواداران وی امکان "برهم ریختن" کشور را نخواهند داشت، افزوده است: "جریان انحرافی فاقد قدرت لازم برای ایجاد حرکت خاص است و این امر در ۱۱ روز خانه نشینی احمدی نژاد ثابت شد، زیرا فقط چند نفر به خاطر آقای احمدی نژاد جلوی پاستور رفتند."

اشاره آقای روانبخش به وقایع اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت ۱۳۹۰ است که به دنبال مخالفت آیت الله خامنه ای با اقدام رئیس دولت برای برکناری حیدر مصلحی وزیر اطلاعات، آقای احمدی نژاد به مدت ۱۱ روز از حضور در دفتر رئیس جمهور خودداری کرد و در یکی از این روزها، جمع کوچکی از هوادارانش در مقابل این دفتر تجمع کردند.

قاسم روانبخش همچنین با اشاره به تکرار شعار "زنده باد بهار" در مناسبت های مختلف گفته است که جریان انحرافی "همه برنامه ریزی‌ها را برای انتخابات آینده ریاست جمهوری انجام داده و بنا نیست از مشایی کوتاه بیاید."

شعار زنده باد بهار، که نخستین بار در مهرماه گذشته و در جریان سخنرانی محمود احمدی نژاد در مجمع عمومی سازمان ملل بیان شد، اخیرا در مناسبت های گوناگون توسط آقای احمدی نژاد، آقای مشایی و هواداران آنها مورد استفاده قرار گرفته و بسیاری از محافظه کاران، آن را شعار انتخاباتی جریان منسوب به دولت در مبارزات انتخاباتی آینده دانسته اند.

سه شنبه هفته پیش، محمود احمدی نژاد رئیس جمهور و اسفندیار رحیم مشایی رئیس دبیرخانه کشورهای غیرمتعهد، دو سخنرانی پیاپی در تهران را با شعار "زنده باد بهار" خاتمه دادند و آقای مشایی در سخنرانی خود بیش از ۲۰ بار کلمه "بهار" را تکرار کرد.

"ایشان [مشایی] صاحب اندیشه است. صاحب نظریه است. در زمینه‌های گوناگون بخصوص در مسایل بنیادین و اساسی جهان و انسان و رابطه انسان با خدا و همچنین مدیریت جهانی"

محمود احمدی نژاد رئیس جمهور

یک روز بعد از آن سخنرانی ها، هیات دولت ایران اعطای "نشان فرهنگ" به آقای مشایی را به تصویب رساند که این نشان، امروز یکشنبه ۲۰ اسفند و در "مراسم ملی استقبال از نوروز"، توسط آقای احمدی نژاد به وی اعطا شده است.

محمود احمدی نژاد در مراسم امروز در تجلیل از آقای مشایی گفته است: "ایشان صاحب اندیشه است. صاحب نظریه است. در زمینه‌های گوناگون بخصوص در مسایل بنیادین و اساسی جهان و انسان و رابطه انسان با خدا و همچنین مدیریت جهانی."

رئیس دولت در صحبت های امروز خود، بیش از ۳۰ بار از کلمه "بهار" استفاده کرده و اسفندیار رحیم مشایی را مردی "بهاری بهاری بهاری" توصیف کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.