مجلس ایران کلیات بودجه سه ماه اول سال ۱۳۹۲ را تصویب کرد

به روز شده:  07:24 گرينويچ - 10 مارس 2013 - 20 اسفند 1391
مجلس ایران

مجلس روز سه‌شنبه جزئیات لایحه بودجه سه دوازدهم را بررسی خواهد کرد

با وجود مخالفت نمایندگان با سقف ۴۵ هزار میلیارد تومانی بودجه، مجلس ایران کلیات لایحه بودجه سه ماه اول سال ۱۳۹۲ را تصویب کرد.

۱۸۸ نماینده مجلس به بودجه سه ماه نخست سال آینده رأی موافق و ۲۳ نماینده رأی مخالف دادند. رأی ۱۶ نماینده مجلس هم ممتنع بود.

مجلس ایران باید به سرعت درباره جزئیات لایحه بودجه سه دوازدهم تصمیم بگیرد تا در روزهای پایانی سال و قبل از تعطیلات نوروز، بودجه مصوب برای تأیید نهایی به شورای نگهبان فرستاده شود.

دولت ایران که بودجه امسال را با تأخیر به مجلس ارائه کرده برای سه ماه اول سال آینده ۴۵ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته است، اما کمیسیون برنامه و بودجه مجلس مخالف این رقم است.

غلامرضا کاتب، سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ایران به خبرگزاری تسنیم گفته است که طبق آیین‌نامه داخلی مجلس، میزان بودجه سه دوازدهم باید بر مبنای قانون بودجه سال جاری تنظیم شده باشد، اما "۴۵ هزار میلیارد تومان بیشتر از قانون بودجه سال ۱۳۹۱ است."

آقای کاتب گفته است "نمایندگان موافق افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارکنان دولت در سه ماه اول سال ۱۳۹۲ هستند." افزایش حقوقی که دولت در بودجه سه دوازدهم مجلس در نظر گرفته است.

اما با وجود این، به گفته سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه، این کمیسیون بودجه‌ای کمتر از بودجه پیشنهادی دولت، یعنی رقمی بین ۳۶ تا ۴۰ هزار میلیارد تومان برای بودجه سه دوازدهم پیشنهاد خواهد کرد.

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران در جلسه امروز ۲۰ اسفندماه، تذکر نمایندگان را درباره "زیاد بودن میزان بودجه پیشنهادی" وارد دانست و از نمایندگان خواست هنگام بررسی جزئیات، این نکته را در نظر بگیرند.

لایجه بودجه سال ۱۳۹۲ نهم اسفندماه امسال با ۸۴ روز تأخیر به مجلس داده شد. این تأخیر به گفته رئیس مجلس، باعث کلیک تذکر رهبر ایران به دولت شد.

به دلیل آن‌که در مدت باقی مانده تا پایان سال ۱۳۹۱ امکان بررسی لایحه بودجه وجود نداشت، دولت لایحه بودجه سه دوازدهم را هم‌زمان به مجلس ارائه کرد تا در سه ماه نخست سال آینده دولت بدون بودجه نباشد.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران بر خلاف رویه موجود برای ارائه بودجه کلیک به مجلس نرفت که این اقدام او را انتقاد شدید نمایندگان مواجه شد.

امروز هم به گزارش خبرنگار خبرآنلاین، هنگام بررسی کلیات بودجه سه دوازدهم غیبت آقای احمدی‌نژاد در مجلس باعث انتقاد بعضی از نمایندگان شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.