مرتضوی: دادگاه کهریزک صلاحیت ندارد

به روز شده:  13:26 گرينويچ - 10 مارس 2013 - 20 اسفند 1391
سعید مرتضوی

سعید مرتضوی، یکی از متهمان پرونده کهریزک در پایان دومین جلسه غیرعلنی محاکمه قاضیان متهم در این پرونده گفت که دادگاه صلاحیت لازم را برای رسیدگی به اتهام‌های او ندارد.

خبرگزاری‌های ایران گزارش داده‌اند که سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران و از متهمان اصلی پرونده، در پایان جلسه در جمع خبرنگاران حاضر شد و تأکید کرد که در دادگاه سه ایراد به روند محاکمه گرفته است.

دادستان تعلیق شده تهران درباره این ایرادها گفت "عمل معاون و مباشر جرم باید با هم بررسی شود"، ضمن آن که "شخص رئیس دادگاه صلاحیت رسیدگی به این پرونده را ندارد".

سعید مرتضوی بار دیگر اتهام‌های مطرح شده علیه خود را رد کرد و گفت "اتهام مشارکت به کسی انتصاب داده می‌شود که در آن موضوع دخالت داشته باشد. در آن زمان من برای دفاع از تز دکترا در مرخصی بودم. رئیس دادگاه سکوت و ترک فعل را معاونت و مباشرت در نظر گرفته که از نظر قانونی درست نیست."

به گفته سعید مرتضوی "موضوع این پرونده در حدی نبوده که هیأتی متشکل از ۵ قاضی به آن رسیدگی کند."

'ما بی‌گناهیم'

سعید مرتضوی همچنین از غیرعلنی بودن دادگاه کهریزک انتقاد کرد و گفت که دفاعیات خود را برای ارائه در جلسه علنی آماده کرده بود تا به گفته او مردم بدانند "قضات هیچ دخالتی در حادثه کهریزک نداشتند و این اتهامات فقط بر مبنای اغراض سیاسی بوده است."

سعید مرتضوی

سعید مرتضوی بعد از جلسه غیرعلنی در جمع خبرنگاران گفت قاضی صلاحیت رسیدگی به این پرونده را ندارد

دادستان سابق تهران غیرعلنی بودن دادگاه را به زیان قاضیان متهم دانست.

دادگاه رسیدگی به اتهام‌های قاضیان درگیر در پرونده کهریزک در شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران و به ریاست قاضی سیامک مدیرخراسانی برگزار شد.

سعید مرتضوی گفته که ۲۵ صفحه از دفاعیه ۴۰ صفحه‌ای خود را خوانده و بقیه صفحات را در جلسه فردا، دوشنبه ۲۱ اسفند خواهد خواند.

برخلاف جلسه اول دادگاه که آقای مرتضوی اظهارنظری درباره روند دادرسی نکرده بود، این بار او قبل از شروع جلسه غیرعلنی در جمع خبرنگاران حاضر شد، اجازه داد از او عکس بگیرند و بعد از جلسه دادگاه هم با خبرنگاران مصاحبه کرد.

'متهمان پشیمان نیستند'

بخشی از جلسه دوم دادگاه محاکمه متهمان کهریزک به ادامه طرح شکایت شاکیان اختصاص داشت.

عبدالحسین روح‌الامینی، پدر یکی از کشته‌شدگان کهریزک، بعد از جلسه غیرعلنی دادگاه به خبرنگاران گفت هیچ اثری از "تنبه، پشیمانی و مسئولیت ‌پذیری" در دفاعیات متهم اصلی پرونده مشاهده نکرده است.

به گفته آقای روح‌الامینی، دبیرکل حزب توسعه و عدالت و مشاور محسن رضایی در انتخابات سال ۱۳۸۸، شاکیان تقاضا داشتند که دادگاه علنی برگزار شود اما قاضی پرونده این‌طور تصمیم گرفته است.

کهریزک

خانواده و وکلای محسن کامرانی، محسن روح‌الامینی و امیر جوادی‌فر در این جلسه دادگاه حضور داشتند

در جلسه دوم محاکمه، وکلای خانواده‌های محسن کامرانی، محسن روح‌الامینی و امیر جوادی‌فر هم حضور داشتند. این سه نفر از معترضان به نتیجه انتخابات بحث‌انگیز ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ بودند که پس از دستگیری به بازداشتگاه کهریزک منتقل شدند و در اثر بدرفتاری‌هایی که در آنجا با زندانیان می‌شد، جان خود را از دست دادند.

بعد از جلسه اول دادگاه، ایرنا، خبرگزاری رسمی دولت ایران به نقل از غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه نوشت که اتهام "معاونت در قتل" در پرونده کهریزک به آقای مرتضوی تفهیم شده است.

سه قاضی تعلیقی

علاوه بر آقای مرتضوی، معاون سابق او در دادستانی تهران و یک دادیار دادسرای استان تهران از متهمان این پرونده هستند.

سعید مرتضوی، دادستان وقت تهران، حسن دهنوی مشهور به قاضی حداد معاون دادستان تهران و علی اکبر حیدری‌‎فرد، دادیار دادگستری تهران در زمستان سال ۱۳۸۸ و در پی انتشار کلیک گزارش مجلس درباره حوادث کهریزک از سمت قضایی تعلیق شدند.

اما آقای مرتضوی در تیرماه سال ۱۳۹۰ از صدور قرار کلیک منع پیگرد خود در پرونده کهریزک خبر داد و گفت که منع تعقیب به معنای بی‌گناهی و تبرئه او است.

بیش از یک ماه پیش، هم‌زمان با بالا گرفتن تنش‌های سیاسی و اختلاف محمود احمدی‌نژاد با روسای قوای مجریه و قضاییه، آقای مرتضوی که اکنون از یاران سیاسی رئیس جمهوری ایران است به طور ناگهانی برای یک شب کلیک بازداشت و روز بعد آزاد شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.