هر ساعت ۱۶ زوج در ایران از هم جدا می‌شوند

به روز شده:  15:05 گرينويچ - 10 مارس 2013 - 20 اسفند 1391

براساس گزارش سازمان ثبت احوال، مردان عمدتا در سن ۳۰ تا ۳۴ سال و زنان عمدتا در سنین ۲۵ تا ۲۹ از همسرانشان جدا می‌شوند

براساس آمار کلیک مرکز ثبت احوال ایران، در ۱۰ ماه نخست سال ۱۳۹۱ به طور متوسط روزانه ۳۸۱ زوج از هم جدا شده‌اند، یعنی هر ساعت ۱۶ زوج در ایران از یکدیگر طلاق می‌گیرند.

تهران با ۹۰ طلاق در هر روز بیشترین آمار طلاق در استان‌های ایران را به خود اختصاص داده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، در ۶ ماهه نخست امسال ۷۰ هزار و ۸۴۱ طلاق در کشور به ثبت رسیده است.

محمدتقی حسن زاده، رئیس مرکز مطالعات و پژوهشهای وزارت جوانان اعلام کرده که بیشترین درخواست های طلاق از سوی زنان ثبت شده است.

آزاده کیان، استاد جامعه شناسی در پاریس در مورد افزایش طلاق در سال های اخیر در ایران به‌ بی‌بی‌سی فارسی گفت: "این مسئله از یک طرف نشان دهنده مدرن شدن جامعه و رفتارهای اجتماعی است و از طرف دیگر حکایت از افزایش مشکلات اقتصادی و اجتماعی در جامعه ایران دارد."

این استاد دانشگاه تأکید کرد اینکه چه کسی ابتکار عمل را در جریان طلاق به دست دارد،حائز اهمیت است و افزود: "اگر این ابتکار در دست زنان باشد به آن معنا است که دیگر زنان حاضر نیستند با هر شرایط سختی زندگی را تحمل کنند. ضمن اینکه در حال حاضر تعداد زنان تحصیل کرده بیش از گذشته است، این زنان می‌توانند وابستگی مالی به شوهر نداشته باشند. اما اگر مردان ابتکار طلاق را در دست دارند، نشان از قوانینی است که به نفع مردان است. مرد به خاطر هیچ می‌تواند همسرش را بعد از ۲۰ سال زندگی مشترک به راحتی طلاق دهد".

بر اساس گزارش سازمان ثبت احوال، مردان عمدتا در سن ۳۰ تا ۳۴ سال و زنان عمدتا در سنین ۲۵ تا ۲۹ طلاق گرفته اند. همچنین بر اساس این آمار، بیشترین طلاق ها در یک سال اول زندگی زوج ها رخ داده است.

خانم کیان با تاکید بر این مسئله که طلاق فقط مختص شهرهای بزرگ نیست، گفت: "آمار طلاق حتی در روستاها نیز بالا رفته است و مهاجرت مردان روستا برای کار به شهرها از دلایل بالارفتن آمار طلاق در روستاها به حساب می‌آید".

ناتوانی جنسی از عمده ترین دلایل طلاق

مجید ابهری آسیب شناس اجتماعی در گفت و گو با خبرگزاری مهر گفته که ۶۰ درصد طلاق ها در مسائل جنسی ریشه دارد اما دو طرف به دلیل چارچوب های فرهنگی- اجتماعی "دلیل واقعی را بیان نمی کنند و بهانه های دیگر را پیش می کشند."

این آسیب شناس همچنین اضافه کرد: "گسست روابط زناشویی به دلیل روابط فرا زناشویی ناشی از تضاد فرهنگی، اختلافات طبقاتی و عدم رعایت موازین اخلاقی یکی دیگر از عوامل طلاق در ایران است که طی چند سال اخیر تاثیر مهمی در جدایی زوجین داشته است."

آزاده کیان نیز در گفت و گو با بی‌بی‌سی گفت: "در یک تحقیق میدانی که ۱۰ سال پیش در ایران انجام دادیم، دلیل اصلی طلاق اعتیاد مردان ذکر شده بود. یکی از نتایج اعتیاد ناتوانی جنسی است. همچنین مشکلات اقتصادی و اجتماعی و بیکاری از دیگر دلایل عمده طلاق است. از طرف دیگر دختران و پسران جوان به دلیل قوانین موجود نمی توانند پیش از ازدواج با هم نشست و برخاست داشته باشند و مجبورند ازدواج کنند، این هم از دیگر مسائلی است که منجر به جدایی می‌شود".

به اعتقاد خانم کیان، اهمیت یافتن عشق به جای سنت در ازدواج نیز می‌توان از دیگر دلایل افزایش طلاق باشد.

او در این مورد گفت: "عشق در واقع به جای سنت بر ازدواج حکومت می کند و افراد به خاطر علاقه ازدواج می کنند و عشق از دلایلی است که می تواند عمر ازدواج را کوتاه کند."

برخی از صاحبنظران نسبت به افزایش آمار طلاق در ایران ابراز نگرانی کرده‌اند، محمدعلی اسفنانی ، سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس معتقد است که "زلزله طلاق در جامعه در حال رخ دادن است."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.