پسر مهدی خزعلی: وزارت اطلاعات دستور داده که پدرم در زندان بماند

به روز شده:  20:59 گرينويچ - 10 مارس 2013 - 20 اسفند 1391

آقای خزعلی از منتقدان نتیجه بحث‌برانگیز آخرین انتخابات ریاست جمهوری در ایران بود و در سال‌های اخیر، چندین بار توسط مقامات امنیتی و قضایی احضار و بازداشت شده است.

با گذشت ۷۲ روز از اعتصاب غذای مهدی خزعلی، وبلاگ نویس منتقد که از ۸ آبان‌ماه در زندان اوین در بازداشت به سر می‌برد، فرزند این زندانی با خبر دادن از دستور وزارت اطلاعات برای نگه داری وی در زندان گفت که پدرش در ملاقات اخیر با اعضای خانواده به شدت ضعیف بوده و حدود ۳۰ کیلو کاهش وزن داشته است.

محمد صالح خزعلی، پسر مهدی خزعلی، با شرح جلسه ملاقات با وی در روز پنج شنبه ۱۷ اسفندماه گفت: "با اینکه پنج شنبه برف بسیار شدیدی در اینجا [تهران] می‌آمد و هوا به شدت سرد بود، پدر را با یک پیراهن آورده بودند و او لرز کرده بود و از سرما به خود می‌پیچد."

مهدی خزعلی که برای ششمین بار به زندان اوین رفته است، پیش از بازداشت اخیر در وبسایت شخصی خود نوشته بود: "چند روزی است که باز هم تهدید‌ها شروع شده است، باز هم توهم توطئه، اما من این بیدادگاه‌ها را به رسمیت نشناخته و نخواهم شناخت... می‌خواهم که چون سرورم حسین علیه السلام با لب تشنه به دیدار یار روم و از دست ساقی کوثر بنوشم. امید که با اهدای جان خویش یزیدیان را رسوا‌تر از پیش سازم."

فرزند این وبلاگ نویس منتقد با اعلام اینکه پدرش ۷۲ روز است در اعتصاب غذا به سر می‌برد، اظهار داشت: "وزارت اطلاعات به بند ۲۰۹ نامه زده که او را برای تحقیقات نگه دارند اما هیچ تحقیقی صورت نمی گیرد. نه بازجویی دارند نه بازجویی سر می زند."

وی به بی بی سی گفت: "بازجوهای وزرات اطلاعات تهدید کرده بودند آن قدر پرونده درست می کنیم که نتوانی سرت را بچرخانی و الان ۱۳ پرونده درست کرده اند و پشت سر هم درست می کنند. در ۱۰ پرونده اولی به نتیجه رسیدند و در دو-سه تای آخری قاضی حاضر به قبول پرونده نشده است."

فرزند مهدی خزعلی با اشاره به اینکه از ۸ آبان‌ماه که پدرش بازداشت شده، بازجو به او گفته به زودی آزاد می‌شود، افزود: "دوماه بازداشت موقت داشت و در تاریخ ۱۰ آذرماه برای پدر وثیقه ۱۰۰ میلیونی صادر شد، اما به ما تا ۵۰ روز بعد هیچ نگفتند، تا جایی که قاضی شعبه یک دادگاه انقلاب گفت چرا وثیقه نیاوردید و ما گفتیم هیچ کس به ما چیزی نگفته بود."

به گفته محمدصالح خزعلی، خانواده این زندانی وثیقه را آماده کرده و دادگاه نیز با تایید آن به زندان نامه نوشته اند، اما زمانی که خانواده آقای خزعلی به زندان مراجعه کرده اند، پس از دو ساعت به آنها گقته شده زندانی آنها پرونده ای جدید دارد و آزاد نمی‌شود.

"بازجوهای وزرات اطلاعات تهدید کرده بودند آن قدر پرونده درست می کنیم که نتوانی سرت را بچرخانی و الان ۱۳ پرونده درست کرده اند و پشت سر هم درست می کنند. در ۱۰ پرونده اولی به نتیجه رسیدند و در دو-سه تای آخری قاضی حاضر به قبول پرونده نشده است"

محمد صالح خزعلی، پسر مهدی خزعلی،

فرزند آقای خزعلی ادامه داد: "در ملاقاتی که با پدر داشتیم، متوجه شدیم که بعد از نامه آزادی پدر، در خارج از ساعت اداری آقای ناصری [مسئول پرونده] در دادسرای اوین پرونده جدیدی برایش باز کرده در خصوص اختلاف حسابی مربوط به ۱۶ سال پیش که تنها یک شهادت نامه در آن بود و شاهد نیز علیرضا خزعلی برادر پدرم بود که امضا کرده بود ۱۶ سال پیش از پدرم مبلغی پول طلب داشته است. اما قاضی پرونده این اتهام را نپذیرفت و حاضر به تفهیم اتهام نشد و گفت که از نظر او پدرم آزاد است و این، پرونده سازی بازجوهاست."

بنا به گفته صالح خزعلی هفته گذشته نیز پرونده جدیدی برای مهدی خزعلی به دادگاه ارائه شده اما مجددا قاضی اعلام کرده این پرونده موضوعیت ندارد و تفهیم اتهام نمی‌کند.

مهدی خزعلی پیش از بازداشت اخیرش، در نوشته ای در وبسایت شخصی خود با اشاره به تهدیدهای صورت گرفته از سوی برخی نهاد‌ها و اشخاص نوشته بود: "آزادی من با دستور شخص رهبری بوده است و بازداشت و نقض امان فقط با دستور ایشان میسر است."

فرزند این زندانی نیز با اشاره به اینکه در پیگیری‌های انجام شده، مراجع قضایی عموما می‌گویند پرونده دست آنها نیست، تاکید کرد: "از طریق ارتباطات خودمان تلاش می‌کنیم تا این داستان به گوش رهبری برسد. پدر به دستور عفو رهبری آزاد شد و بازداشت مجدد او نیز باید با اطلاع و رضایت ایشان باشد."

مهدی خزعلی از منتقدان نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ در ایران بود که در سال‌های اخیر، چندین بار توسط مقامات امنیتی و قضایی احضار و بازداشت شده است. او فرزند آیت‌الله خزعلی از اعضای مجلس خبرگان رهبری است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.