محمد یزدی، رفتار احمدی نژاد در ونزوئلا را 'مسخره بازی' خواند

به روز شده:  16:31 گرينويچ - دوشنبه 11 مارس 2013 - 21 اسفند 1391

انتشار عکسی از مواجهه آقای احمدی نژاد و النا فریاس مادر آقای چاوز خبرساز شده

محمد یزدی، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از نهادهای محافظه کار مذهبی در ایران برای دومین بار از رفتار محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران در مراسم سوگواری هوگو چاوز، رئیس جمهور فقید ونزوئلا انتقاد کرده و این بار رفتار او را "مسخره بازی" توصیف کرده است.

به گزارش کلیک خبرگزاری فارس، آقای یزدی روز شنبه بیست و یکم اسفند (یازدهم مارس) در ابتدای درس خارج فقه خود گفته "رئیس جمهور کشوری مسلمان و ۷۵ میلیونی که مورد توجه و احترام دنیا قرار گرفته باید عزت نظام و موقعیت خود را در نظر بگیرد. . . به یقین تعبیر شهید خلاف بوده و با فرهنگ اسلامی نمی‌خواند؛ این تعبیر بدون دلیل صورت گرفته و پس از آن هم مسخره بازی‌هایی در مراسم درگذشت انجام شد."

آقای احمدی نژاد در واکنش به اعلام خبر درگذشت هوگو چاوز با تجلیل از شخصیت او، آقای چاوز را "شهید" توصیف کرد و در زمان حضور در مراسم سوگواری او در ونزوئلا بر تابوت آقای چاوز بوسه زد.

آقای یزدی گفته که اگر آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران "بر تابوت یک فرمانده شهید عالی مقام و با ارزش نظام اسلامی بوسه می‌زند، دیگر نباید این‌گونه باشد که بر تابوت چنین انسانی بوسه بزنند؛ عرف دیپلماتیک و روابط بین‌الملل اگر ایجاب می‌کرد که در مراسم شرکت کنید، دیگر اینگونه اقدامات معنایی ندارد."

آقای یزدی به مواجه آقای احمدی نژاد و مادر آقای چاوز هم اشاره کرده و از آن انتقاد کرده است.

محمد یزدی از معاون پارلمانی آقای احمدی نژاد هم انتقاد کرده است

در تصاویری که از مراسم سوگواری آقای چاوز در ونزوئلا مخابره شد، انتشار عکسی از مواجهه آقای احمدی نژاد و النا فریاس مادر آقای چاوز خبرساز شد.

به روایت محمدرضا میرتاج‌الدینی معاون پارلمانی رئیس جمهور که در سفر ونزوئلا او را همراهی می کرده، "آقای احمدی‌نژاد طبق معمول دست‌های خود را مقابل مادر هوگو چاوز در مقابل به هم فشرد، اما به دلیل آنکه حال مادر چاوز دگرگون شده بود، ناگهان دستان رئیس جمهوری ایران را در دست گرفت و بر صورت خود نهاد."

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفته های آقای میرتاج الدینی را "توجیهات" خوانده و خطاب به معاون رئیس جمهور ایران گفته "آقای میرتاج‌الدینی که در عکس و فیلم هم بوده، من به او هم نصیحت می‌کنم، شما که یک عمامه به سر هستید و لباس روحانیت بر تن کرده‌اید، چرا این کار را می‌کنید؟ اگر برای ارشاد و هدایت رئیس جمهور رفته‌اید، باید همین کار را انجام دهید نه اینکه کاری که صورت گرفته را تکذیب کنید."

پیش از این اما جعفر شجونی دبیر کل جامعه وعاظ تهران و عضو جامعه روحانیت مبارز درباره مواجهه آقای احمدی نژاد و خانم فریاس گفته بود که "سنی از مادر آقای چاوز گذشته و در مورد افراد مسن احکام متفاوتی وجود دارد."

با این همه آقای یزدی در تازه ترین واکنش به رفتارهای آقای احمدی نژاد در ونزوئلا گفته "من کاری به شرع، حلال و حرام و جایز و غیر جایز بودن آن ندارم که آن فرد پیرزن است؛ این توجیهات را کاری ندارم، اما عزت یک رئیس جمهور را باید حفظ کرد.شما رئیس جمهور یک کشور اسلامی هستید، دست زدن و بغل کردن در یک مراسم رسمی چه معنایی دارد؟ این وضع بسیار بدی است."

آقای یزدی روز شنبه نوزدهم اسفند (نهم مارس) طی گفت و گویی با دو خبرگزاری ایرانی، خطاب به محمود احمدی نژاد گفته بود "به ایشان نصیحت مشفقانه داریم که در مدت باقی مانده [از دوره ریاست جمهوری‌اش] آرامش را حفظ کرده و از بیان مسائل اختلافی خودداری کنید."

آقای یزدی گفته بود که در جلسه روز جمعه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم "برخی از اعضا خیلی ناراحت بوده و می‌گفتند که چرا حوزه باید در برابر این سخنان ساکت باشد و اظهار نظر نکند و ما باید به وظیفه دینی خود عمل کنیم. . . پس از گفت‌وگوهای فراوان قرار بر این شد که در یک مصاحبه محدود، به طور اجمال این مطالب را گوشزد کرده و یک نصیحت مشفقانه داشته باشیم."

پس از اعلام درگذشت آقای چاوز، هیات دولت ایران در اقدامی بی سابقه برای درگذشت یک رهبر سیاسی غیر مسلمان، یک روز عزای عمومی اعلام کرد و آقای احمدی نژاد هم با صدور پیامی گفت "تردید ندارم که او [هوگو چاوز] باز خواهد گشت و به همراه صالحان و حضرت مسیح و تنها باقیمانده از نسل پاکان، انسان کامل، خواهد آمد و جامعه بشری را در استقرار صلح و عدالت کامل و مهربانی و کمال یاری خواهد کرد.."

ظاهرا مقصود آقای احمدی نژاد از "انسان کامل" امام زمان است. این موضوع هم انتقادهایی از سوی برخی روحانیون همچون احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران را به دنبال داشت.

منتقدان آقای احمدی نژاد می گویند که او و نزدیکانش اعتقادی زیادی به فعالیت روحانیان ندارند و خود مدعی رابطه با امام زمان هستند؛ اما آقای احمدی نژاد و نزدیکانش این اتهام را رد می کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.