علیرغم مخالفت‌های آمریکا، عملیات ساخت خط لوله گاز ایران و پاکستان آغاز شد

به روز شده:  17:56 گرينويچ - دوشنبه 11 مارس 2013 - 21 اسفند 1391

براساس قرار داد امضا شده بین تهران و اسلام آباد، ایران سالانه هشت میلیارد و هفتصد میلیون متر مکعب گاز به پاکستان صادر خواهد کرد

براساس گزارش‌های دریافتی عملیات ساخت خط لوله انتقال گاز ایران موسوم به خط لوله صلح در منطقه صفر مرزی ایران و پاکستان با حضور محمود احمدی نژاد و آصف علی زرداری، روسای جمهور ایران و پاکستان امروز رسما آغاز شد.

در همین حال آمریکا هشدار داده که این پروژه تحریم های اعمال شده علیه ایران به دلیل برنامه های هسته ای آن کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد و امکان دارد که اجرای آن پاکستان را هم با تحریم رو‌به‌رو کند.

در مراسم آغاز عملیات ساخت این خط لوله مقامات دو کشور انتقال گاز ایران به پاکستان و تکمیل این پروژه را به نفع صلح و امنیت و پیشرفت منطقه عنوان کردند.

آقای احمدی نژاد در مراسم امروز (دوشنبه ۲۱ اسفند) با بیان این نکته که خط لوله گاز ارتباطی به موضوع هسته‌ای ندارد، گفت: "با گاز طبیعی نمی توان بمب اتمی ساخت بنابراین بهانه‌ای برای مخالفت با احداث خط لوله گاز وجود ندارد."

عملیات اجرایی احداث خط لوله گاز در داخل ایران به طول ۹۰۰ کیلومتر از عسلویه به ایرانشهر انجام شده است.

قرار است ظرف دو سال آینده ۷۸۰ کیلومتر خط لوله در پاکستان احداث شود.

مذاکره در مورد احداث این خط لوله در سال ۱۹۹۴ میلادی (تقریبا ۱۹سال پیش) آغاز شد. در ابتدا قرار بود که گاز صادراتی ایران به هند منتقل شود، اما پس از امضای توافقی در زمینه همکاری‌های هسته‌ای بین هند و آمریکا، مقامات هند در سال ۲۰۰۹ میلادی از مذاکرات مربوط به این خط لوله خارج شدند.

ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هفته گذشته در جمع خبرنگاران گفته بود "نهایی شدن این توافق، نگرانی‌های جدی جامعه جهانی را در مورد تحریم‌های اعمال شده علیه ایران به دنبال خواهد داشت."

خانم نولاند افزوده بود: "ما این موضوع را برای مقامات پاکستانی کاملا روشن کرده‌ایم."

آمریکا در مخالفت با احداث این خط لوله تاکید کرده که با عملی شدن این پروژه ایران امکان فروش گاز بیشتری خواهد داشت که این مسئله تلاش‌های جامعه جهانی را برای اعمال فشار بر ایران تحت تاثیر قرار می دهد.

پاکستان امیدوار است که این خط لوله که احداث آن بارها به تاخیر افتاده، بتواند مشکل کمبود انرژی آن کشور را حل کند.

آمریکا که از کمک کنندگان اصلی به پاکستان محسوب می‌شود، تاکید کرده که راههای دیگری برای تامین کمبود انرژی در آن کشور وجود دارد.

حنا ربانی وزیر خارجه پاکستان سال گذشته گفته بود که این خط لوله "تامین کننده منافع ملی پاکستان" است و "صرف نظر از هرگونه ملاحظات خارجی" کامل خواهد شد.

از احداث خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان به عنوان مهمترین سند همکاری مشترک بین ایران و پاکستان یاد شده است و براساس توافقات انجام شده بین روسای جمهور دو کشور، ایران متعهد شده است برای پیشرفت احداث خط لوله صلح در خاک پاکستان ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری کند.

براساس قرار داد امضا شده بین تهران و اسلام آباد، ایران سالانه هشت میلیارد و هفتصد میلیون متر مکعب گاز به پاکستان صادر خواهد کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.