نام ۹ ایرانی به فهرست تحریم‌های حقوق بشری اروپا اضافه شد

به روز شده:  13:42 گرينويچ - دوشنبه 11 مارس 2013 - 21 اسفند 1391
تحریم حقوق بشر

در مجموع نام ۸۷ مقام ایرانی در فهرست تحریمی "ناقضان حقوق بشر" اتحادیه اروپا قرار می‌گیرد

اتحادیه اروپا به دلیل "نقض جدی حقوق بشر" تحریم‌های سخت‌تری را علیه ایران وضع کرده است.

وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا امروز دوشنبه ۲۱ اسفند، اضافه شدن نام ۹ ایرانی و یک نهاد دیگر به فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا را تصویب کردند. اسامی این افراد فردا سه‌شنبه اعلام خواهد شد.

به این ترتیب تعداد ایرانیان در فهرست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا به ۸۷ نفر خواهد رسید.

این افراد حق سفر به ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا را نخواهند داشت و اموال احتمالی آن‌ها در این کشور‌ها مسدود خواهد شد.

وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا همچنین تحریم‌های فعلی علیه ایران را برای ۱۲ ماه تمدید کردند.

ایمون گیلمور، وزیر خارجه ایرلند که کشورش ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را به عهده دارد، پیشتر گفته بود که اروپا نمی‌تواند در مقابل "سرکوبی مخالفان، بازداشت و اعدام بدون محاکمه منصفانه در ایران" ساکت باشد.

وزیر خارجه ایرلند همچنین "تبعیض علیه زنان و اقلیت‌های قومی و مذهبی و بازداشت و آزار فعالان حقوق بشر و وکلای دادگستری در ایران" را محکوم کرده بود.

جمعه گذشته، ۱۱ اسفند، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران، در کلیک گزارش تازه خود مقام‌های ایران را به نقض سیستماتیک حقوق بشر متهم کرد.

در کلیک فهرست قبلی تحریم‌های اتحادیه اروپا با عنوان "ناقضان حقوق بشر"، نام کلیک رئیس قوه قضاییه، رئیس صدا و سیما، بسیاری از فرماندهان نظامی، انتظامی و مسئولان بندهای مختلف زندان‌های اوین و رجایی‌شهر دیده می‌شد.

مصطفی محمدنجار، وزیر کشور ایران که در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا است، با وجود ممنوعیت سفر به اروپا، این هفته به سوئیس کلیک سفر کرده است.

تحریم‌هایی که اتحادیه اروپا به دلیل "نقض حقوق بشر در ایران" وضع می‌کند، با تحریم‌هایی که در ارتباط با پرونده هسته‌ای ایران وضع شده، متفاوت است.

در حال حاضر ۴۹۰ نهاد و موسسه و ۱۰۵ شخص حقیقی در ارتباط با پرونده هسته‌ای ایران در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار دارند.

در کلیک شدیدترین مورد، بهمن ماه پارسال، اتحادیه اروپا خرید نفت از ایران را تحریم کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.