تجمع صدها کارگر معترض مقابل استانداری تهران

به روز شده:  19:17 گرينويچ - دوشنبه 11 مارس 2013 - 21 اسفند 1391

درپی وعده به کارگران آنها تجمع خود را پایان دادند و اعلام کردند "چنانچه این وعده به هر دلیلی محقق نشود با قدرت بیشتری تجمعات اعتراضی خود را از سر خواهند گرفت."

صدها نفر از کارگران شاغل و بازنشسته کارخانه‌های صنایع فلزی شماره ۱ و ۲ کارخانه زرین تهران در جاده قدیم کرج در ادامه اعتراضات خود نسبت به عدم پرداخت دستمزدهایشان از صبح ۲۱ اسفندماه دست به تجمعی اعتراضی در مقابل استانداری تهران در خیابان طالقانی زدند.

به گزارش سایت اتحادیه آزاد کارگری، این کارگران خیابان طالقانی را مسدود کردند.

مسئولان استانداری نمایند‌های کارگران را دعوت به آرامش و پایان تجمع کردند، اما کارگران تا پیش از ظهر خیابان طالقانی را بستند و اجازه تردد خودرو در آن ندادند.

براساس گزارش‌های رسیده از تهران به کارگران شاغل وعده داده شد تا آخر وقت اداری روز سه شنبه هفته جاری ۲ ماه از چهار ماه دستمزد معوقه به علاوه عیدی و پاداش آنان پرداخت خواهد شد. به کارگران بازنشسته نیز وعده داده شده که به شرایط آنها رسیدگی می‌شود.

درپی این وعده‌ها کارگران به تجمع خود پایان دادند و اعلام کردند "چنانچه این وعده به هر دلیلی محقق نشود با قدرت بیشتری تجمعات اعتراضی خود را از سر خواهند گرفت."

این کارگران پیش از این نیز در دو روزهای ۱۴ و ۱۵ اسفندماه در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و عیدی خود دست به تجمع اعتراضی در مقابل کارخانه صنایع فولاد زرین در جاده قدیم کرج زده بودند.

در ادامه این اعتراض‌ها، یکی از مسئولین استانداری در میان کارگران معترض حاضر شده و اعلام کرده بود: "ما نهایتا ۴۰ درصد دستمزد آذر و دستمزد دی ماه را پرداخت خواهیم کرد و مابقی مطالبات خود را باید از طریق مسیرهای قانونی دنبال کنید."

مدیریت دولتی کارخانه های صنایع فلزی شماره ۱ و ۲ قبل از تجمع امروز کارگران این کارخانه ها به آنان اعلام کرده بود "در روزهای پایانی سال نمی‌توانند دستمزد دی، بهمن، اسفند و عیدی و پاداش پرداخت کنند و فقط قادر به پرداخت ۴۰ درصد از دستمزد باقی مانده آذر ماه آنان هستند."

پیشتر هم تعدادی از کارگران ایرانی در خردادماه سالجاری با امضای طوماری، که متن آن توسط خبرگزاری ایلنا منتشر شده بود، با خطاب قرار دادن وزیر کار نسبت به شرایط اقتصادی اعتراض کرده و خواهان افزایش فوری دستمزد خود در شش ماهه دوم سال جاری شده‌ بودند.

کارگران امضاکننده طومار هشدار داده‌اند که "بسیاری از اقلام غذایی و رفاهی به صورت روزانه و با سرعتی غیرقابل تصور در حال برچیده شدن از سفره خالی" آنها است.

این کارگران با اشاره به این که شرایط اقتصادی به قطع مزایای شغلی کارگران از طرف کارفرمایان انجامیده است. نوشتند: "فاصله بین درآمد و هزینه‌های جاری زندگی به مرز فاجعه‌باری رسیده و هستی و حیات خانواده‌های کارگری را در معرض نابودی قرار داده است."

در ماه‌های گذشته اقتصاد ایران با مشکلات فراوانی روبه‌رو شده و ارزش ریال هم در برابر ارزهای خارجی به شدت سقوط کرده است.

در این مدت، از طرفی تحریم‌های گسترده‌ ایالات متحده و اتحادیه اروپا علیه صنعت نفت و نظام بانکی ایران، دسترسی این کشور به ذخایر ارزی را به شدت محدود کرده و از طرف دیگر حذف یارانه ها، به تعطیلی برخی صنایع و بالا رفتن قیمت‌ها انجامیده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.