مجوز روزنامه 'مغرب' لغو شد

به روز شده:  12:23 گرينويچ - دوشنبه 11 مارس 2013 - 21 اسفند 1391

هیات نظارت بر مطبوعات ایران امروز دوشنبه ۲۱ اسفندماه امتیاز روزنامه "مغرب" را به دلیل آنچه "نقض حدود قانونی مطبوعات" عنوان کرده است، لغو کرد.

این روزنامه تاکنون چندین بار به دلایل مختلف مجبور به توقف انتشار شده است.

محمد مهدی امامی ناصری، مدیر مسئول روزنامه مغرب و علیرضا آقایی راد، دبیر سرویس سیاسی این روزنامه هفته گذشته توسط ماموران امنیتی موقتا بازداشت و سپس آزاد شدند.

آقای ناصری پیشتر هم مدتی در بازداشت بود و روز ۸ بهمن‌ماه سالجاری پس از تحمل ۱۲۰ روز بازداشت از زندان اوین آزاد شده بود.

روزنامه مغرب هفته گذشته به نقل از یکی از اعضای هیات نظارت بر مطبوعات نوشت که چاپ مطلبی با عنوان "ادب مرد به ز دولت اوست" دلیل بازداشت مدیرمسئول و دبیر سیاسی آن بوده است.

مدیرمسئول این روزنامه در شماره امروز آن نامه ای سرگشاده خطاب به آیت الله خامنه ای با عنوان "دلنوشته ‏ای به مقام معظم رهبری" به قلم منتشر کرد و در آن از وضعیت رسانه ها و فشارها بر روزنامه نگاران انتقاد کرد.

در بخشی از این یادداشت آمده است: "دیری است که فضای رسانه‌ای کشور را – لااقل در عرصه‌ای که نگارنده در آن مشغول فعالیت است- انبوهی از تحدیدات و تضییقات غیرقانونی و سلیقه‌ای احاطه نموده است که حدوثاً و بقائاً، منشاء پیدایش آسیب‌های متعددی گشته و خواهد گشت. ناگفته هویداست که مقصود از نکوهش این رویه ناصواب به هیچ وجه تأیید کنار نهادن نظامات قانونی وبرخورد حکیمانه حقوقی با هرگونه تخلفی نیست. لیک این کجا و آن کجا؟! "

روزنامه مغرب روز ۲۹ شهریور، تنها بعد از انتشار ۲۵ شماره، اعلام کرد که به مدت یک روز منتشر نمی شود.

در آن زمان اعلام شد که این تصمیم "برای احترام به فشارهای تحمیلی دستگاه های نظارتی برای جلوگیری از انتشار این روزنامه" گرفته شده است.

در آذرماه سالجاری نیز اعلام شد که مغرب تا زمان اعلام نظر هیات نظارت بر مطبوعات منتشر نمی شود. این روزنامه در اسفندماه انتشار خود را از سر گرفت.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.