'شرایط لازم برای پیدایش حیات در مریخ وجود داشته'

به روز شده:  18:26 گرينويچ - سه شنبه 12 مارس 2013 - 22 اسفند 1391
کیوریاسیتی

مریخ نورد کیوریاسیتی هفت ماه قبل طی عملیاتی پیچیده در گودال گیل در مریخ فرود آمد

سازمان فضایی آمریکا، ناسا، می گوید که مریخ‌نورد کیوریاسیتی موادی شیمیایی را در مریخ پیدا کرده است که نشان می دهد این سیاره در گذشته های دور زمینه لازم برای پیدایش حیات را داشته است.

کیوریاسیتی مواد مذکور را زمانی پیدا کرد که در حال بررسی نمونه سنگ بستر یک رود قدیمی در مریخ بود که ماه گذشته میلادی استخراج کرده بود.

در این نمونه سولفور، نیتروژن، هیدروژن، اکسیژن، فسفر و کربن پیدا شده است.

محققان می‌گویند که ترکیب این عناصر می‌توانسته منبع انرژی احتمالی برای موجودات ذره بینی (میکروارگانیسم‌ها) باشد.

مواد معدنی یافته شده در این نمونه برداری همچنین می‌تواند نشان دهنده وجود آب در سطح مریخ در گذشته باشد.

جان گروتزینگر، محقق اصلی پروژه کیوریاسیتی، روز سه شنبه در مقر ناسا در واشنگتن گفت: "ما محیطی قابل سکونت یافته‌ایم که برای حیات بسیار مناسب بوده است. اگر این آب وجود داشت و شما آنجا بودید، شاید می‌توانستید آن را بنوشید".

این یافته حاصل تجزیه و تحلیل گردی است که از درون یک صخره قدیمی استخراج شده. این صخره زمانی در آب قرار داشت.

جان گرانسفلد، از متخصصان ناسا، نیز در این کنفرانس خبری گفت: "این سوال خیلی بزرگی در علم سیاره‌شناسی است: اینکه آیا مریخ هرگز محیطی قابل زندگی داشته یا نه؟ و اکنون فکر می‌کنم پاسخ آن را پیدا کرده باشیم که فوق العاده است و قادر خواهیم بود در دهه جاری در سال ۲۰۲۰ با کاوشگرهای بعد این مساله را پی بگیریم که خیلی مهیج است."

ماموریت پنج میلیارد دلاری کنجکاوی برای کشف حیات طراحی نشده بلکه هدف آن یافتن نقاطی است که امکان وجود آثار اولیه حیات در آن‌ها وجود دارد.

دکتر راس اروین، از موسسه اسمیسونین در واشنگتن می‌گوید: «این مهم‌ترین کاری است که کنجکاوی برای آن به مریخ فرستاده شد. اینکه آیا سطح این سیاره هرگز امکان یک محیط قبل سکونت را در گذشته فراهم کرده است یا نه.»

کیوریاسیتی هفت ماه قبل طی عملیاتی پیچیده در گودال گیل در مریخ فرود آمد. ناسا قبلا هم کاوشگرهای دیگری را بر سیاره سرخ فرود آورده که یکی از آنها به نام "آپورچینیتی" که در سال ۲۰۰۳ فرود آمده بود هنوز فعال است.

بسیاری از صخره‌هایی که قبلا توسط کاوشگرهای ناسا مورد مطالعه قرار گرفته بودند احتمالا در حضور آب اسیدی شکل گرفته‌اند.

دانشمندان معتقدند که هرچند این مساله احتمال پیدایش موجودات میکروسکوپی در مریخ را مردود نمی‌کرد اما آن را سخت‌تر می‌کرد.

شناسایی گل نشان می‌دهد که میلیارد‌ها سال قبل حداقل برخی نقاط در این سیاره وجود داشته که محیط‌های آن بسیار برای حیات مطلوب‌تر بوده است.

کاوشگر کیوریاسیتی درحال جمع آوری فهرست قابل توجهی از شواهد وجود آب در گودال گیل بوده است.

از جمله موفق به آشکار کردن آنچه از بستر یک رود کهن به جا مانده شده است، جایی که آب به عمق یک متر احتمالا به شکلی خروشان جاری بود.

مریخ نورد قرار بود به زوی به سوی بخش جنوبی این گودال حرکت کند اما با کشف تازه آن سفر برای چند هفته به تاخیر افتاده است.

هرچند تحلیل تازه وجود ارگانیسم‌های زنده را تایید نمی‌کند، اما از آنجا که ۱۷ ماه تا پایان بخش اصلی این ماموریت باقی مانده، دانشمندان می‌گویند انتظار دارند بیشتر بر این سوال تمرکز کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.