'کمبود داروی بیهوشی در ایران اتاق‌های عمل را با خطر تعطیلی مواجه می‌کند'

به روز شده:  10:10 گرينويچ - سه شنبه 12 مارس 2013 - 22 اسفند 1391

رئیس انجمن بیهوشی و مراقبت‌های ویژه ایران پیشتر نیز در دیماه نسبت به کمبود برخی از داروهای بیهوشی هشدار داده بود و گفته بود این مشکل باعث شده تا "داروهای از رده خارج دوباره استفاده شود."

محمدمهدی قیامت، رئیس انجمن بیهوشی و مراقبت‌های ویژه ایران، ضمن اعلام خبر کمبود داروهای بیهوشی، در مورد احتمال تعطیلی اتاق عمل چند بیمارستان به دلیل نبود این داروها هشدار داده است.

دکتر قیامت گفته است که "در آستانه تعطیلات نوروزی فقط بیماران اورژانسی امکان انتقال به اتاق عمل را خواهند داشت و تکلیف سایر بیماران معلوم نیست."

به گزارش خبرگزاری مهر، رئیس انجمن بیهوشی و مراقبت‌های ویژه با اشاره به اینکه در خصوص کمبود داروی بیهوشی تاکنون بارها با مسئولان صحبت شده گفته است: "متاسفانه به رغم تذکرات فراوان و اعلام خطرات جدی، هنوز مسئولان مربوطه در خواب هستند و به طور قطع تاوان مشکلات را مردم و بیماران می پردازند."

رئیس انجمن بیهوشی و مراقبت‌های ویژه ایران پیش از این در دی‌ماه هم نسبت به کمبود برخی از داروهای بیهوشی هشدار داده و گفته بود این مشکل باعث شده تا "داروهای از رده خارج دوباره استفاده شود."

این درحالی است که پیشتر یک عضو هیات رئیسه مجلس ایران در اوایل اسفندماه جاری با اشاره به ترخیص نشدن ۱۴۰ میلیون دلار دارو از گمرک، از عملکرد بانک مرکزی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در زمینه تامین و توزیع دارو انتقاد کرده بود.

مرضیه وحید دستجردی، وزیر پیشین بهداشت ایران که حدود دو ماه پیش با حکم آقای احمدی نژاد از این سمت برکنار شد، در هفته‌های آخر تصدی‌ مقام وزارت بهداشت بارها از عدم اختصاص ارز لازم به واردات دارو انتقاد کرده بود.

بازار داروی ایران در ماه‌های اخیر و به دنبال افزایش بی‌سابقه قیمت ارز با مشکلات جدی مواجه بوده است و بیماران در تهیه داروهای مورد نیاز خود با دشواری روبرو بوده اند.

برخی از مقامات درباره احتمال بحرانی شدن وضعیت دارو هشدار داده‌اند.

نگرانی در مورد وضعیت بازار دارو در ایران از اواسط سال جاری شدت گرفته است.

ایران از شهریور با جهش بی‌سابقه قیمت ارزهای خارجی و سقوط ارزش ریال روبه رو بوده و تحریم‌های مالی و بانکی ایالات متحده و اتحادیه اروپا باعث شده است این کشور در تامین و انتقال ارز با دشواری‌هایی مواجه شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.