بررسی روزنامه‌های صبح تهران – چهارشنبه ۲۳ اسفند

به روز شده:  02:21 گرينويچ - چهارشنبه 13 مارس 2013 - 23 اسفند 1391

روزنامه های امروز صبح تهران در صفحات اول خود از شکایت شورای نگهبان و پزشکان جراح از کمبود بودجه نوشته و هشدار داده اند که سیاست سخت گیرانه با خودروسازان به ورشکستگی آنان می انجامد.

مقالات این روزنامه ها همه شکایت از گرانی و تورم است و در ستون های طنز نیز یادآوری این که بهار وعده داده شده محمود احمدی نژاد با گرسنگی و فقر رسیده است، از جملات رایج است.

خسته کننده می شود

عباس عبدی در مقاله ای در بهار به سرگذشت رابرت موگابه اشاره کرده که پس از سال‌ها مبارزه و زندان و تحمل رنج و سختی توانست با همکاری یارانش، یان اسمیت را از قدرت به زیر کشد و زیمبابوه شبه مستعمره را از دست سفیدپوستان حاکم و نژادپرست نجات دهد. و از سال ۱۳۵۹ یعنی در ۵۷ سالگی نخست‌وزیر زیمبابوه بود و پس از چند سال رئیس‌جمهور شد و اکنون هم در سن ۸۹ سالگی همچنان رئیس‌جمهور است. ولی زیمبابوه نجات یافته از دست یان اسمیت، سال‌ها با تورم صدها ‌هزار‌درصدی مواجه بوده و اکثریت آنان به زیر خط فقر افتاده‌اند و همچنان آقای موگابه بر سریر قدرت تشریف دارند.

نویسنده این مقاله اشاره کرده که آقای موگابه معتقد است اعضای کابینه او بیش از حد جوان هستند تا به حد دانش و تجربه او برسند. ولی واقعیت این است که آقای موگابه بیش از حد پیر است که بتواند مدیریت و سازماندهی یک کشور جوان را عهده‌دار شود. ولی فقدان تجربه یا دانش جوانان اطراف او بیش از آن‌که ناشی از جوانی یا بی‌استعدادی آنان باشد، ناشی از عامل دیگری است. تجربه نشان داده است که اگر افراد را در محیط‌های بسته‌ای قرار دهیم، به طوری که نتوانند خلاقیت‌های خود را بروز دهند، چنین افرادی با حد و اندازه‌های کوچک و محدود آن فضای بسته انطباق می‌یابند. دلیل دیگر حرف نزدن این افراد جلوی آقای موگابه، ترسی است که از تبعات حرف زدن حس می‌کنند.

مقاله بهار با این جمله پایان می گیرد: فارغ از این‌که افراد مسن دانش یا تجربه بیشتری دارند یا نه و فارغ از این‌که آیا این افراد، زندانی چارچوب‌های گذشته خود هستند یا نه، این نکته هم مهم است که دیدن یک چهره مثل موگابه برای چهار دهه، تا حدی هم خسته‌کننده خواهد بود، حتی اگر روزی بهترین بوده است!

سه ماه مانده وعده ها چه شد

خبر و عکس صفحه اول جهان صنعت

مردم سالاری در سرمقاله خود با این سئوال که "سه ماه مانده به پایان دولت آقای احمدی‌نژاد چقدر از وعده‌های دولت محقق شده" به روزنامه دولت اشاره کرده که در این دوران گرانی کاغذ و هزینه های سرسام آور چاپ از بودجه بیت المال تریبونی است برای تخریب همه چهره‌های سیاسی از چپ چپ گرفته، تا راست راست؟!

نویسنده این مقاله با اشاره به شعار جدید احمدی نژاد و دولت زنده باد بهار پرسیده کدام شعار.این شعار برای بسیاری رنگ درد و رنج دارد. در میان صدای استخوان‌های مردم زیر بار فشار گرانی و تورم مردمی که با سیلی صورت خود را سرخ نگه داشته‌اند آجیل که سهل است، خرید لوازم پذیرایی نوروزی هم برای خود دردسری است.آیا تصویر بهار فوتوشاپی دردی از مردم دوا می‌کند؟!

ما به خرداد پرحادثه عادت داریم اما باید گفت بهار پرحادثه در پیش است و حداقل ۹۰ بحران تصویر خواهد شد. هیچ حادثه‌ای در یک ثانیه حادث نمی‌شود، بلکه نیاز به بستر دارد و علائم آن را می‌توان پیش از وقوع مشاهده کرد. زیباترین و لوکس‌ترین مدال‌ها در کشورهای جهان اگر پشتوانه نداشته باشد از چدن کم ارزش‌تر است.می‌گویند زنده باد بهار، آیا بهار ایرانی طرحی است در راستای انقلاب‌های بهار عربی که در ایران بیداری اسلامی به بیداری انسانی تبدیل شده است؟

فقط روزها مهرورزی کنید

آیدین سیارسریع در صفحنه طنزانه قانون از قول استاندار تهران نقل کرده که تا پایان سال هر روز پنج هزار واحد مسکن مهر در استان تهران افتتاح می‌شود، نیکزاد وزیری مافوق صوت است شب و روز مهرورزی می کند.

طنزنویس این مکالمه را بین خود و استاندار تهران فرض کرده:

- اون شی نورانی تو آسمون چی بود که یهو با سرعت رد شد؟ به گمونم شهاب سنگ بود. سوپرمن نبود؟

تمدن: آن شی نورانی نیکزاد بود عزیزان. داشت مصالح رو با عجله می‌برد سر ساختمون. - آقای نیکزاد شب و روز نمی‌شناسند. ایشان همیشه در حال مهرورزی هستند.

- نمی‌شه با ایشون صحبت کنید که فقط روزها مهرورزی کنند؟

- به چه علت؟

- آخه شب‌ها بقیه‌ مسئولان درحال مهرورزی هستند. ملت دیگه گنجایش مهر بیشتر نداره!

پخش زنده فوتبال به روایت شبکه ملی!

روزنامه جهان صنعت در تیتر بزرگ خود از شکایت شبکه الجزیره از شبکه سه صدا و سیما برای پخش مسابقات فوتبال جهانی خبر داده و مسعود سلیمی در سرمقاله این روزنامه به سال های دور اشاره کرده که برخی مسابقات از شبکه ایران پخش می شد تا زمانی بعد از انقلاب که در کنار پخش خریداری شده به عنوان یک رسم نادرست و به تعبیری برخورنده پخش با اندکی تاخیر و گاه با چند ساعت، بدون پرداخت حق و حقوق شبکه اصلی در تلویزیون کشورمان رایج شد، رویدادی که هنوز و همچنان ادامه دارد.

به نوشته این مقاله، چنین رفتاری از سوی شبکه ملی با آن همه ید و بیضا و ریخت‌و‌پاشی که دارد، نوعی توهین دو سو‌یه به حساب می‌آید، از یک طرف شعور و شخصیت مخاطب بی‌شمار مورد هدف و توهین قرار می‌گیرد و از سویی از منظر حقوق جهانی رسانه، نوعی کار خلاف به حساب می‌آید. پخش بدون مجوز که با پوشاندن نام شبکه اصلی روی صفحه تلویزیون توی ذوق می‌زند از نظر حقوقی چه پیامد‌هایی دارد.

سرمقاله جهان صنعت بعد از این سئوال تاکید می کند به عنوان یکی از میلیون‌ها مخاطب چنین رویدادی، با غیض و ناراحتی و تاسف عملکرد دست‌اندرکاران شبکه ملی را زیرسوال می‌برم و می‌پرسم: اگر شبکه دیگری عین همین رفتار را با شما داشته باشد فریادتان به آسمان نمی‌رود؟به هر حال اگر بحث شکایت از این‌گونه خلاف‌ها وارد مراحل جدی‌تر شود، بدون تردید عواقب ناگوار و زننده‌ای در سطح جهان برای رسانه ملی خواهد داشت.

نون حلال

مونا اسلامی بلده در زیر عکس سیاست روز که دختری را نشان می دهد در خیابان سرمازده سنتور می نوازد با عنوان "نون حلال" نوشته: دلنوازتر از همیشه مینواخت. گویی درد داشت..درد نداری در عین دارایی.

افراط و تفریط!

فتح‌الله آملی در سرمقاله روزنامه اطلاعات به مساله خودروسازی در این روزها پرداخته و نوشته به همان اندازه که رفتار دولت در گذشته و در برخورد با صنعت خودرو غلط بوده و شاید بسی بیش از آن، رفتاری که در حال حاضر در پیش گرفته، احساسی، شتاب‌آلود و ویران‌کننده است. چرا که سالهای سال صنعت خودرو عزیز دردانه‌ای بود بیشتر محلی بود که عزیز کرده‌های دولت‌ها در آنجا منصبی بگیرند و با پاداش‌های کلان و حقوق‌های آنچنانی حیاط خلوت مناسبی داشته باشند. مایه فخر و مباهات هم بود و هرچه همه می‌گفتند این شکل حمایت درست نیست کسی حرفش را نمی‌خرید.

به نوشته این مقاله، خودروسازان همواره هم در مدیریت‌های کلان، حلقه دوستان دولت وصل بود، چرا که سرمایه عظیمی در اختیارش بود که حاصل رانت و حمایت رجال سیاسی و دولتی بود. گرچه در ظاهر خصوصی بود اما همه می‌دانستند که در پس پرده چه خبر است. تا وقتی وضع خوب بود کسی کاری با او نداشت اما همین‌که باد تندی وزید و سرمایی در گرفت و شوفاژخانه خاموش شد، به یکباره همه فریادشان برخاست که چه دلیلی دارد آدم با یک باد سرما بخورد؟ و یک مرتبه حضرات قصد کردند تا او را مرد میدان بار آورند و بی‌پتو و بالش و ژاکت و برای اینکه مرد شود می‌خواهند روی برف و سرما رهایش کنند که سرنوشت او هم معلوم خواهد بود.

سرمقاله روزنامه اطلاعات ابراز نگرانی کرده که با دخالت های متعدد و افراط گرایانه دولت این صنعت بزرگ به سرنوشت بدی دچار شود. چرا که همین حالا به دلیل وقفه‌ای که در خرید و فروش و نیز پیش‌فروش خودرو و اوج گرفتن بازار شایعات و حاکمیت رکود خطرناک، پیش آمده، ‌وضعیت نقدینگی این شرکت‌ها که تا به حال نیز روبراه نبوده، به چه حد و مرز باریکی رسیده؟ آیا تاب تحمل ورشکستگی احتمالی این کارخانه‌ها را دارید؟ پس از آن می‌خواهید چه بکنید؟

بیمارستان ها دارو بیهوشی ندارند

زهرا کشوری در گزارشی در تهران امروز نوشته: تعطیلات نوروز به زودی می‌رسد و بدون شک بازهم جاده‌های ایران شاهد تلفات سنگین جاده‌ای خواهند بود. اما مصدومان تصادف جاده‌ای امسال ممکن است به خوش‌شانسی مصدومان سال‌های قبل نباشند و در اتاق‌های عمل به دلیل کمبود داروهای بیهوشی با مشکلات جدی روبه‌رو شوند. کمبودی که به مرز هشدار رسیده و به گفته رئیس انجمن بیهوشی و مراقبت‌های ویژه ایران، اتاق‌های عمل چند بیمارستان خصوصی و دولتی در تهران را در آستانه تعطیلی قرار داده است.

خبر و عکس صقحه اول ابتکار

مراد هاشم‌زهی در سرمقاله همین روزنامه تا زمانی که مسئولان دولت در جریان اولویت‌های سلامت و بهداشت مردم قرار نگیرند، مشکلات بهداشت و درمان در کشور حل نمی‌شود. حل مشکلات بهداشت و درمان با تعویض افراد حل شدنی نیست و باید فکر اساسی به حال این موضوع کرد. کمیسیون بهداشت طی چند ماه گذشته سعی کرد تا با در پیش گرفتن صبر و حوصله شاهد اقدامات وزارت بهداشت درخصوص حل مشکلات باشد، اگر چه مسئول وزارت بهداشت درباره گرانی و کمبود دارو، مشکلات پزشک خانواده و دیگر برنامه‌های وزارت بهداشت پیش‌بینی‌هایی را داشت.

به نوشته این نماینده مجلس اما آنچه مسلم است اینکه تغییر وزیر بهداشت و آمدن سرپرست جدید نه تنها مشکلات وزارت‌خانه را حل نکرد بلکه به نظر می‌رسد با آمدن سرپرست جدید نگرانی‌های مردم در حوزه سلامت بر طرف نشده است و به نوعی به مشکلات افزوده شده است. اعضای کمیسیون وزارت بهداشت در جلسات متعددی که با سرپرست وزارت بهداشت داشتند به این نتیجه رسیدند که طریقت منفرد مقدار زیادی در بیان واقعیت‌ها مراعات می‌کند و اینطور وانمود می‌شود که گرانی و کمبود دارو در کشور وجود ندارد و اگر فردی برخلاف این موضوع صحبت می‌کند به دلیل داشتن منافع خاص در این حوزه است در حالی که واقعیت آنطور که وانمود می‌شود، نیست.

ده فرمان زنانه برای مردستیزی زنان

پوریا عالمی بر اساس وعده، ستون چهارشنبه های شرق را به مسائل زنان اختصاص داده و از ۱۰ فرمان زنانه برای مردستیزی نوشته: اول- در سال جدید هیچ زنی حق ندارد با مردان حقوق برابر بخواهد. زنان باید مردان را مهندسی معکوس کرده و حقوق بیشتر بخواهند و اگر پا داد نصف حق مردان را بخورند. دوم- در سال جدید هیچ زنی حتی اگر قصد ازدواج داشت نباید ازدواج کند تا مردان، جوان ناکام از دنیا بروند و حساب کار دستشان بیاید.

در ادامه ستون آمده - در سال جدید فقط مردان زیر فشار زندگی باید گاوشان دوقلو بزاید، نه هیچ‌کس دیگری. در سال جدید لازم نیست زنان مثل مرد کار کنند. اما اگر مثل زن کار کردند باید نصف دستمزد را بگیرند. در سال جدید همچون سال‌های گذشته زنان یا زیبا هستند و ازدواج می‌کنند یا باهوش هستند و شغل مناسبی پیدا خواهند کرد. در غیراین‌صورت می‌توانند افسردگی بگیرند و بعد از مدتی فمینیست شوند!

نویسنده طنز شرق در پایان پرسیده: در سال جدید آیا زنان فکر می‌کنند من دشمن زنان هستم و عکس من را آتش خواهند زد؟ و روی من اسید خواهند پاشید؟ و در سال جدید... تق. (به علت پرتاب قابلمه از سمت آشپزخانه و اصابت این آلت قتاله با جمجمه نویسنده، نویسنده به بیمارستان منتقل شد.

کارتون روز

کارتون علی درخشی، شرق


در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.