دو مرجع تقلید 'سکوت' در مقابل اقدامات اخیر احمدی‌نژاد را جایز ندانستند

به روز شده:  18:28 گرينويچ - چهارشنبه 13 مارس 2013 - 23 اسفند 1391
مراسم "استقبال از نوروز"

نحوه برگزاری مراسم "استقبال از نوروز" و اجرای مراسم رقص مناطق مختلف در حضور احمدی نژاد، اعتراض روحانیون را به دنبال داشته است

آیت‌الله لطف الله صافی گلپایگانی از مراجع تقلید شیعیان با انتقاد از نحوه برگزاری جشن دولتی "استقبال از نوروز" در تهران گفت: "چرا بايد در مقابل اين همه خلاف شرع سكوت كرد و آيا هنوز هم جاي توجيه باقي مانده است؟"

همزمان، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی دیگر مرجع تقلید مقیم قم نیز با انتقاد از همین جشن و رفتار محمود احمدی نژاد در مراسم تشییع جنازه هوگو چاوز رئیس جمهور ونزوئلا، از دیگر روحانیون ارشد شیعه خواست "در برابر منکرات سکوت نکنند".

اظهارات این دو مرجع تقلید در مورد جشن استقبال از نوروز، اشاره به مراسمی دارد که چند روز پیش با حضور محمود احمدی نژاد اجرا شد و بخش مهمی از آن، به نمایش رقص محلی مناطق مختلف ایران اختصاص داشت.

این مراسم پس از بازگشت آقای احمدی نژاد از سفر ونزوئلا برای شرکت در مراسم سوگواری هوگو چاوز رئیس جمهور آن کشور صورت گرفت که در جریان آن، آقای احمدی نژاد بر تابوت وی بوسه زد و مادر آقای چاوز دست های رئیس جمهور ایران را در در دستان خود گرفت.

"عمدا فسق و فجور را ترویج می کنند"

آقای صافی گلپایگانی با ذکر اینکه "مگر مي‌شود جشن استقبال از نوروز را اسلامي خواند" پرسیده است: " آيا موسيقي‌ها و رقص‌ها و بي‌بند و باري‌هايي كه در اين جشن اتفاق افتاده، خلاف شرع مقدّس اسلام نيست؟"

وی با انتقاد از کسانی که "عمداً احترام احكام اسلام را از بين مي‌برند و فسق و فجور را در مملكت ترويج مي‌كنند" افزوده است: "مگر مي‌شود كسي بگويد كه من منتظر امام زمان هستم و يا قرآن را قبول دارم ولي در مقابل اين همه فساد و بي‌بندوباري ساكت باشد؟"

در اظهار نظری مرتبط، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی نیز با اظهار اینکه در جریان جشن نوروزی "از تمام اقوام آمدند و بساط موسیقی‌های مختلف محلی و غیرمحلی را به راه انداختند و رقصیدند و کوبیدند و حتی دختران را وادار به رقص کردند" خواستار واکنش به برگزاری چنین مراسمی شده است.

آیت الله مکارم شیرازی اظهار داشته: "این روزها مسائل دردناکی واقع می‌شود که انسان نمی‌داند در برابر آن چه باید بکند، اگر سکوت کند درست نیست و اگر سخن بگوید مشخص نیست که چگونه تفسیر می‌شود."

وی در عین حال از محمد یزدی، رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و نیز آن گروه از نمایندگان مجلس که به انتقاد از رفتار رئیس دولت در ونزوئلا پرداخته اند، تقدیر کرده است.

به گزارش خبرگزاری ها، دیروز ۱۸ نماینده مجلس نهم در تذکری کتبی به رئیس جمهور، ضمن انتقاد از رفتار او در ونزوئلا بر ضرورت "رعایت موازین شرعی و عرف بین الملل و شان ملت ایران در ملاقات های خارجی" تاکید کرده بودند.

پیش از آن محمد یزدی نیز، رفتار محمود احمدی نژاد در مراسم سوگواری هوگو چاوز را تخطئه کرده و این بار رفتار او را "مسخره بازی" دانسته بود.

آقای یزدی گفته بود که در جلسه روز جمعه گذشته جامعه مدرسین حوزه علمیه قم "برخی از اعضا خیلی ناراحت بوده و می‌گفتند که چرا حوزه باید در برابر این سخنان ساکت باشد و اظهار نظر نکند و ما باید به وظیفه دینی خود عمل کنیم." وی افزود: "پس از گفت‌وگوهای فراوان قرار بر این شد که در یک مصاحبه محدود، به طور اجمال این مطالب را گوشزد کرده و یک نصیحت مشفقانه داشته باشیم."

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، بانفوذترین تشکل روحانیون محافظه کار محسوب می شود که بسیاری از مقام های ارشد حکومت ایران جزو اعضای آن هستند.

آقای صافی گلپایگانی هم در اظهارات امروز خود با انتقاد از "مسخره شدن احکام اسلام"، از مجلس و قوه‌ قضائيه خواسته است "به وظيفه شرعي خود عمل کنند و جلوي اين فسادها را بگيرند."

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.