مرور روزنامه‌های صبح تهران؛ پنجشنبه ۲۴ اسفند

به روز شده:  02:59 گرينويچ - پنج شنبه 14 مارس 2013 - 24 اسفند 1391

واکنش تند برخی از مراجع تقلید ایران به ماجرای کاراکاس و جشن استقبال نوروز، انتقاد تند اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام از جریان انحرافی که به نزدیکان رئیس جمهوری ایران گفته می‌شود از جمله مهمترین مطالبی است که در اغلب روزنامه‌های این آخرین پنجشنبه سال ۱۳۹۱ به چاپ رسیده است.

جریان انحرافی اعتماد مردم را تخریب کرد

صفحه اول بهار

اظهارات تازه اکبر هاشمی رفسنجانی، در مورد نزدیکان محمود احمدی نژاد که منتقدان دولت از آن به عنوان جریان انحرافی نام می‌برند، در چند روزنامه به چاپ رسیده است. از جمله در کلیک روزنامه بهار به نقل از رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران آمده است، کسانی که خام جریان افراطی تخریب‌گر دستاوردهای نظام شدند و از آن حمایت کردند، روی بازگشت و اعتراف به خطا را ندارند و دست از حمایت از این بلیه برنمی‌دارند.

به گفته آقای هاشمی رفسنجانی، خطر اصلی این است که جریانی انحرافی تلاش دارد، موذیانه از پذیرش مسئولیت‌ تخریب‌ها و ضایع شدن اعتماد مردم شانه خالی کند و جا خالی بدهد.

به گزارش روزنامه بهار آقای هاشمی رفسنجانی همچنین تاکید کرده که اگر شرایط حضور همه سلایق، شخصیت‌ها و دوستداران و وفاداران به نظام اسلامی فراهم شود، شخصیت‌های خوش فکر، با تجربه و دارای پایگاه اجتماعی خوب برای حضور در صحنه وجود دارند و من هم تا حد توان به تحقق این امر کمک خواهم کرد.

رضا نوروز زاده، نماینده پیشین مجلس هم در کلیک روزنامه آرمان نوشته است که حضور همزمان نمایندگان طیف‌های مختلف ادوار مجلس در نشستی با آیت الله هاشمی رفسنجانی نمی‌تواند با نشانه‌ها و پیغام‌های سیاسی همراه نباشد.

به نوشته آقای نوروززاده، این طیف‌های سیاسی در سه دهه اخیر رقبای جدی یکدیگر در عرصه سیاسی محسوب می‌شدند و اکنون دوشادوش هم دغدغه‌هایی مشترک را در دیدار با رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح می‌کنند و به دنبال راه‌حل مشترکی می‌گردند که در عالم سیاست نام این اقدام را چیزی جز دغدغه نمی‌توان گذاشت.

دیگر نباید سکوت کرد

کلیک روزنامه قانون در صفحه اول امروز خود به واکنش شدید برخی مراجع تقلید قم نسبت به رفتارهای اخیر دولت پرداخته است. به نوشته این روزنامه مراجع تراز اول حوزه علمیه قم در موضعی کم سابقه دولت را مورد تندترین انتقادها قرار دادند که لحن و رویکرد سخنان آنها با انتقادهای پیشین فرق داشت.

آیت الله مکارم شیرازی، علمای تهران، قم و شهرهای دیگر را دعوت کرد تا در مقابل منکراتی که دولت ترویج می‌کند، سکوت نکنند و آیت الله صافی گلپایگانی هم از همه دوستداران اهل بیت خواست تا از اعمال خلاف شرعی که اخیرا اتفاق افتاده است، ابراز انزجار و تنفر کنند.

این گزارش حاکیست که این اعتراضات پس از اقدامات رئیس جمهور در حاشیه تشییع جنازه هوگو چاوز و همچنین مراسم جشن نوروز شگل گرفت.

بر اساس این گزارش، مراجع فوق که از جمله منتقدین دولت طی سال‌های اخیر بودند، طی ماه‌های گذشته نیز نسبت به رفتارهای رئیس جمهوری و افزایش گرانی‌ها و نابسامانی‎‎های اقتصادی اعتراضات گسترده‌ای داشتند.

گروه سیاسی روزنامه قانون نتیجه‌گیری کرده که با این وجود ظاهرا احمدی‌نژاد ترجیح می‌دهد نسبت به این انتقادات بی‌تفاوت باشد.

تغییر مواضع خوشبینانه

در حالی که برخی روزنامه‌ها به نقل از علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران تیتر زده‌اند که اتحادیه اروپا در حال گفت و گو برای برداشتن تحریم‌هاست، داوود هرمیداس باوند، کارشناس مسائل بین‌الملل در کلیک روزنامه آرمان نوشته است که کم شدن یا لغو تحریم‌ها بستگی به اراده طرفین مورد اختلاف دارد.

صفحه اول شرق

به نظر می‌رسد در مذاکرات اخیر در آلماتی علائم مثبتی در راستای قصد طرفین برای تفاهم پدیدار شده و آن چه این پرونده باید به آن منتهی بشود، حل و خاتمه این مسئله به صورت مسالمت‌آمیز است. اما پیچیدگی این مسئله به گونه‌ای است که کاهش تحریم‌ها عملا به صورت گام به گام خواهد بود.

به نوشته آقای هرمیداس باوند، وقتی خریداران قبلی نفتی، خرید خود را کاهش می‌دهند یا به کل متوجه یک فروشنده نفت دیگر می‌شوند، ترتیباتی ایجاد می‌شود که یک شبه نمی‌توان آن را تغییر داد. از جهت مالی و برنامه‌ریزی طویل‌المدت این فروشنده‌ها، برداشته شدن تحریم‌ها مستلزم پروسه‌ای وقت گیر است.

نویسنده معتقد است که در برخی زمینه‌ها ممکن است لغو این تحریم‌ها آسان‌تر باشد ولی به طور کل پیچیدگی‌های موجود در بحث تحریم‌ها موجب می‌شود تا این تحریم‌ها به صورت گام به گام برداشته شوند.

درس نیاموخته

فرشاد مومنی، اقتصاددان در سرمقاله کلیک روزنامه شرق از نمایندگان مجلس به خاطر این که به دولت اجازه داده‌اند، رویه انبساط مالی را به نحوی افراطی در پیش بگیرد، انتقاد کرده است.

به نظر نویسنده سرمقاله، این رویه افراطی انبساط مالی طی سال‌های اخیر، بیشتر فرصت‌های شغلی را در اختیار اقتصاد کشورهای چین، روسیه، هند و ترکیه قرار داده و در عوض در کنار تورم، اقتصاد ایران را با پدیده بیکاری نیز روبه‌رو کرده است.

صفحه اول قانون

به نوشته آقای مومنی، مسئله مهم دیگر در این زمینه، لطمه‌های سنگین رویه افراطی انبساط مالی به فرهنگ تولید و عزت نفس انسان‌هاست. در هیچ کجای دنیا از طریق تحریک انگیزه‌های مصرفی و همزمان با آن تشدید فشار بر بنیادهای تولید ملی نمی‌توان انتظار داشت که توسعه رخ دهد.

در ادامه سرمقاله روزنامه شرق آمده است، با وجود این که دولت در شرایطی قرار دارد که حتی قادر به پرداخت بدهی‌های قطعی‌اش به پیمانکاران طرف قرارداد با دولت یا نهادهای وابسته به دولت نیست، اما اصرار غیرمتعارف بر افزایش پرداخت‌های نقدی به شهروندان، ابهامات فراوانی ایجاد کرده و برخی آن را به مسائلی چون انتخابات مربوط می‌دانند.

نویسنده سرمقاله در پایان نتیجه‌گیری کرده است که دولت علاوه بر نادیده گرفتن دستاوردهای نظری و تجربه‌های جهانی و ایران در زمینه شوک درمانی، حتی عملا نشان داده است که از تجربه چند ساله اخیر خود نیز درسی نیاموخته است.

تیغ دولبه نرخ سود بانکی

شورای پول و اعتبار دیروز آخرین جلسه خود در سال ۱۳۹۱ را تشکیل داد اما در این جلسه تصمیمی برای نرخ سود بانکی سال آینده نگرفت. از همین رو الهه بیگی در سرمقاله روزنامه کلیک جهان صنعت نوشته است، چند سالی است که نرخ سود بانکی به یکی از جنجالی‌ترین موضوعات بسته پولی بانک مرکزی تبدیل شده و اختلاف‌نظرهای زیادی راجع به میزان آن وجود دارد.

برخی اعتقاد دارند باید نرخ سود بانکی را کاهش داد و برخی براین باورند که نرخ سود بانکی باید متناسب با نرخ تورم باشد.

به نوشته خانم بیگی باید به این نکته کلیدی توجه کرد که نرخ سود بانکی همانند تیغ دولبه‌ای است که افزایش آن بیش از نرخ تورم موجود در سطح بازار موجب دامن زدن به مشکلات اقتصادی خواهد شد.

با این اوصاف در این ماه‌ها نرخ تورم در رشد خود ثابت قدم‌تر شده است و به گفته محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی ایران در پایان اسفند به رغم ۳۱ و نیم درصد خواهد رسید. پس بهتر است به جای افزایش نرخ سود و متناسب کردن آن با نرخ تورم، دولت به فکر کنترل تورم باشد.

آخرین بودجه فصلی در آخرین بهار دولت؟

میثم هاشم‌خانی در سرمقاله روزنامه کلیک دنیای اقتصاد نوشته است، وقتی لایحه بودجه با ۸۴ روز تاخیر به مجلس ارائه می‌شود و مجلس فقط فرصت می‌یابد که با شتابزدگی تمام، ساده‌ترین مصوبه ممکن را برای دخل و خرج دولت در بهار ۹۲ تصویب کند، کمترین نتیجه منفی چنین اتفاقی این است که تقریبا هیچ کارشناس اقتصادی دغدغه‌مندی، فرصت نمی‌کند که تحلیلی در مورد نقاط قوت و ضعف لایحه بودجه ارائه دهد.

به نوشته آقای هاشم‌خانی، شاید بتوان معدود کارشناسانی را پیدا کرد که اندک رمقی داشته باشند و حرف کوتاهی در باره تاثیرات منفی عدم قطعیت‌های فراوان بودجه دولت بر تصمیمات سرمایه‌گذاری مختلف بخش خصوصی یا نکاتی در باره اهمیت زمینه‌سازی برای حرکت به سمت دلار تک نرخی در لایحه بودجه مطرح کنند.

در پایان سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد آمده است که باید منتظر بمانیم و ببینیم که آیا روال دولت دهم در ارائه لایحه بودجه در نزدیکی شب عید در دولت یازدهم هم ادامه می‌یابد یا این روال در دولت بعد اصلاح می‌شود و آخرین بهار دولت دهم، آخرین باری خواهد بود که مجلس مجبور به تصویب بودجه بهاری می‌شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.