حداقل دستمزد سال ۱۳۹۲ 'توهین و تحقیر' طبقه کارگر است

به روز شده:  13:07 گرينويچ - پنج شنبه 14 مارس 2013 - 24 اسفند 1391

کمال اطهاری، کارشناس اقتصادی، اخیرا به خبرگزاری کار ایران گفته است که میزان افزایش حد اقل دستمزد برای سال ۱۳۹۲ به گونه ای است که "کارگران را از حداقل ها نیز محروم می کند"

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در اعتراض به مصوبه دستمزد ۴۸۷ هزار تومانی سال آینده (۱۳۹۲) کارگران، در بیانیه‌ای تصویب این دستمزد حداقلی را 'توهین و تحقیر' طبقه کارگر دانست.

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، در بخشی از این بیانیه تصویب این رقم به عنوان حد اقل دستمزد، مصداق ضرب‌المثل "گل بود به سبزه نیز آراسته گشت" دانسته شده است.

بیانیه می گوید: "شورای عالی کار علی رغم در خواست‌های گسترده کارگران جهت تعیین دستمزد عادلانه که هزینه زندگی انسانی یک خانوار کارگری را تامین کند، حداقل دستمزد کارگری سال ۱۳۹۲ را ماهیانه نزدیک به پانصد هزارتومان تعیین کرده و بدین وسیله حلقه محاصره را علیه معیشت و زندگی کارگران تنگ و تنگ‌تر کرده است."

در بخش دیگری از این بیانیه با اشاره به عدم ارائه مجوز به اعتراضات کارگری نوشته شده است: "این اوضاع و احوال تلخ و طاقت فرسا با اقدام نا‌عادلانه شورای عالی کار دولتی، با سرکوب گسترده حقوق بین المللی کارگران نظیر حق تشکیل سندیکای کارگری و حق اعتراض و راهپیمایی و اعتصاب کارگری - آنچنان که در دنیا مرسوم و متداول است - تشدید شده و می‌شود."

شورای عالی کار ایران حداقل دستمزد سال آینده را ۴۸۷ هزار تومان اعلام کرد که ۲۵ درصد بالاتر از حد اقل دستمزد سال ۱۳۹۱ است، اما فعالان کارگری و کارشناسان اقتصادی ایران این افزایش را ناکافی می‌دانند.

حد اقل دستمزد کارگران در ایران در سال ۱۳۹۱ نزدیک ۳۹۰ هزار تومان بود و نهادهای رسمی نرخ تورم را بیش از ۳۱ درصد اعلام کرده اند.

کمال اطهاری، کارشناس اقتصادی، اخیرا به خبرگزاری کار ایران گفته است که میزان افزایش حد اقل دستمزد برای سال ۱۳۹۲ به گونه ای است که "کارگران را از حداقل ها نیز محروم می کند."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.