جنتی: انتخابات آزاد می‌خواهیم

به روز شده:  14:56 گرينويچ - جمعه 15 مارس 2013 - 25 اسفند 1391

منتقدان آقای جنتی می‌گویند اظهارنظرهای سیاسی او ناقض بی‌طرفی شورای نگهبان است

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان که امروز، ٢٥ اسفند (١٥ مارس) در نماز جمعه تهران سخن می‌گفت، خواهان انتخابات "آزاد، آرام و قانونی" شد و گفت انتخابات ریاست جمهوری ایران آتی باید تبدیل به یک الگو شود.

او گفته است که انتخابات پیش رو "باید با شرکت گسترده مردم انجام شود."

آقای جنتی همچنین گفته است: "تخریب اشخاص در انتخابات، خلاف شرع، قانون و اخلاق است و هرکسی که این کار را انجام دهد صلاحیت انجام امور در هیچ پستی را ندارد. در واقع اختلاف ایجاد کردن همانطوری که مقام معظم رهبری فرموده‌اند، خیانت به کشور است."

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، ماه گذشته افشاگری محمود احمدی‌نژاد علیه برادران لاریجانی را کلیک "خلاف شرع، قانون و اخلاق" خوانده بود.

آیت‌الله خامنه‌ای پیشتر و در آبان ماه و پس از تنش میان مقام‌های ارشد حکومتی هم کلیک گفته بود: "از امروز تا روز انتخابات، هرکسی که بخواهد اختلاف ها را به میان مردم بکشاند و از احساسات آنها در جهت اختلافات استفاده کند،‌ قطعا به کشور خیانت کرده است."

دبیر شورای نگهبان گفته است: "هر کسی برای شرکت در انتخابات، می‌تواند آزادانه ثبت‌نام کند. ما آزادترین انتخابات را در کشورمان داشته‌ایم."

'براندازی با انتخابات'

در ایران تنها نامزدهایی می‌توانند در رقابت‌های انتخاباتی شرکت کنند که شورای نگهبان صلاحیت آنان را تایید کند.

"اعتقاد دارند که با انتخابات آزاد می‌توانند انقلاب اسلامی را براندازند"

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان

رهبر ایران در دی ماه کلیک هشدار داده بود که: "دائما نگویید انتخابات باید آزاد باشد. در کدام کشور درباره صلاحیت‌ها، ملاحظات لازم اعمال نمی‌شود؟ چرا این قدر بر این مساله تکیه و تلاش می‌کنید در ذهن مردم این تصور به وجود بیاید که شرکت در انتخابات فایده ندارد؟"

خود آقای جنتی نیز پیش از این کلیک گفته بود: "شکست خورده‌های سیاسی این روزها صحبت از انتخابات آزاد می‌کنند و یکی از آنها که از همه گردن کلفت‌تر است مدتها قبل این موضوع را مطرح کرده و بقیه هم پشت سر او این خط را دنبال کردند. در خارج هم منافقین و سلطنت‌طلب‌ها این حرف را می‌زنند و اعتقاد دارند که با انتخابات آزاد می‌توانند انقلاب اسلامی را براندازند."

این اظهارنظرها پس از آن صورت گرفت که چند چهره شاخص، از جمله محمود احمدی‌نژاد، اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی بر ضرورت برگزاری انتخابات آزاد تاکید کردند.

به دنبال انتخابات ریاست‌جمهوری ١٣٨٨ و اعتراض به نتایج آن، انتخابات آتی ریاست‌جمهوری، که در خرداد ١٣٩٢ برگزار می‌شود، به موضوعی بحث‌برانگیز در فضای سیاسی ایران بدل شده است.

محافظه‌کاران حاکم درباره احتمال بروز ناآرامی‌های مشابه دوره پیش کلیک هشدار می‌دهند.

در مقابل بخش عمده اصلاح‌طلبان بر برگزاری انتخابات آزاد کلیک تاکید می‌کنند. فعالیت‌ سیاسی این جناح به شدت محدود شده، در یکی از تازه‌ترین نمونه‌ها دو هفته پیش کلیک اعلام شد مسئولان امنیتی رئیس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات را از مصاحبه منع کرده‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.